24 Zilhicce 1440 | 25 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

iklim değişikliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye 20 yıldır ısınıyor
2017’de, Türkiye’de ortalama sıcaklık 1970’e göre 1,5 derece artarak 14.2 dereceye yükseldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, “Türkiye ortalama sıcaklıklarında 1998 yılından bu yana (2011 yılı hariç) süreklilik arz eden bir artış” olduğunu ifade ediyor.

Kuzey Kutbu'ndaki kar örtüsü yok oluyor
Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutbu'ndaki kar örtüsü beklenenden daha hızlı kaybolmaya başladı. Kanada Çevre Bakanlığından bir grup bilim adamının, Kuzey Kutbu'ndaki kar örtüsünün son 40 yıllık seyri üzerinde bir süredir yürüttükleri çalışma sonuçlandı.

'İklim değişikliğine karşı ortak hareket edelim'
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bütün ülkelerin iklim değişikliğinin etkileriyle başetmek zorunda olduğunu, bunun için ülkelerin bireysel politikalarının yeterli olmadığını, kolektif şekilde hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Küresel ısınma insanların eseri
Birleşmiş Milletler Beşinci İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli’nin gelecek yılın ekim ayında yayımlamaya hazırlandığı AR5 raporuna göre, küresel ısınma, yüzde 95 oranında insanlardan kaynaklanıyor.

İklim değişikliğiyle mücadele evden başlayacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, iklim değişikliğiyle mücadelede tasarrufu ön plana çıkaracak önlemlerin listesini oluşturdu. Küçük ama önemli olan adımlarla dünyanın ömrünü uzatmada etkili olabilecek tedbirlerin bakanlık tarafından bir kitapçık haline getirilmesi ve vatandaşa dağıtılması planlanıyor.

'İklim müzakereleri strateji savaşına dönüştü'
Son IPCC (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) Raporu’nda; iklim değişikliğinin ciddi tehdit oluşturmaya başladığı ve bu nedenle hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde sera gazı emisyonlarının azaltılması önemle vurgulandı.

Küresel ısınmaya karşı her yıl 483 milyar dolar
21. yüzyılın en büyük sosyal adaletsizlik kaynaklarından biri olması beklenen iklim değişikliğinden en fazla yoksullar, kadınlar ve çocuklar etkilenecek

Ülkelerin iklim değişikliği karnesi
Dünyanın küresel ısınmaya ne kadar hazırlandığını araştırıldı. Türkiye yüzde 60 ile 69 arasında bir risk oranıyla orta sıralarda bulunurken listenin başında Norveç var.

Aşırı iklim olayları küresel çapta açlığı artırıyor
Hazırlanan bir rapora göre, dünya genelinde açlık çekenlerin sayısı son üç yılda yükseldi. Raporda küresel düzeyde 821 milyon kişinin, bir başka deyişle her dokuz kişiden birinin yetersiz beslendiği ortaya çıktı.

Türkiye, iklim değişikliği ile mücadelede liderlik yapmalı
Safranbolu geçtiğimiz hafta Türkiye’nin de kurucuları arasında bulunduğu Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) tarafından düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

2050’de dünyanın yarısını susuzluk bekliyor!
Türkiye’nin Su Riskleri Raporu’na göre, mevcut durumda 1,2 milyar kişi su sıkıntısı çekilen yerlerde yaşarken, 2050’de dünya nüfusunun yarıya yakını su sıkıntısı çekebilir.

İklim değişikliği nasıl algılanıyor?
Küresel ısınma ve iklim değişikliği artık etkilerini üretim zincirinden toplumsal yaşama kadar hayatın her alanında oldukça fazla göstermeye başladı. Dünyada sel, hortum, kuraklık ve orman yangınları gibi doğal afetlerin gerçekleşme sıklığı artarken Türkiye de bu olaylardan en fazla etkilenen ülkelerin başında geliyor.