|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

KABE Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Revaklarla ilgili son karar: Yıkılmayacak!
Kabe-i Muazzama'nın etrafındaki Osmanlı eseri revakların yıkılacağı yönündeki haberler Suudi prensi Türki el-Faysal tarafından yalanlandı. Kabe'nin tavaf alanını çevreleyen Osmanlı eseri revaklar sanat tarihçilerince estetik harikası olarak niteleniyor.

Umre sezonu açıldı
Hac döneminin ardından yaklaşık 2 ay umreye kapatılan Kabe'ye Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve ilk umre vizelerini alan müslümanlar Kabe'ye akın etti. 1 milyona yakın müslüman umre sezonunun ilk cumasında Kabe'yi doldurdu. Özellikle körfez bölgelerinden yani Suudi Arabistan'a sınır ülkelerden ve araçları ile gelebilecek kadar yakın olan Arap ülkelerinden on binlerce araç Mekke ve Medine'ye akın etti.

Kâbe'de ramazan yoğunluğu
Ramazan ayını kutsal topraklarda geçirmek isteyenlerin yoğunluğu sebebiyle Harem-i Şerif hac mevsimi dışındaki en yoğun günlerini yaşamaya başladı.

Kabe'nin yeni örtüsü hazır
Her sene Kurban Bayramı arefesinde değiştirilen Kabe'nin yeni örtüsü zemzem suyu ile yıkandıktan sonra örtülecek. Altın işleme kullanılan ve tamamı ipek olan örtüde Kur'an-ı Kerim'den 16 ayet yer alıyor. 14 metre yüksekliğinde ve 45 metre genişliğinde olan örtü, toplam 16 parçadan oluşuyor ve Kabe'nin tamamını sarıyor.

Mekke'nin dönüşümü 33 yıl sürecek
Mekke'nin Yeniden Düzenlenmesi Projesi kapsamında 2 bin 350 işyeri ve bina yıkılacak. 33 yılda tamamlanması planlanan düzenlemenin ardından Kâbe'de 2 milyon Müslüman aynı anda namaz kılabilecek. Mekke Belediye Başkanı Usame El-Bar, Mekke'nin görünümünü değiştirecek ve işlevselliğini artıracak proje hakkında bilgi verdi.

Kabe'de genişletme çalışmalar başladı
Hac döneminin sona ermesi ve hacıların çoğunluğunun kutsal toprakları terk ederek evlerine dönmeye başlaması ile birlikte Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları başladı.

Kabe'deki revaklar taşınıyor
Türkmenistan'da resmi temaslarda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Kabe çevresindeki genişletme çalışmalarında Osmanlı revaklarının bir şirket tarafından başka bir yere taşınacağını açıkladı.

Kabe'de genişletme çalışmaları sürüyor
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında başlanan Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları, haftanın 7 günü 24 saat boyunca büyük bir hızla devam ediyor. Umre dönemi ile birlikte Müslümanlar da iş makinelerinin gürültüleri altında ibadetlerini yerine getiriyor

Genişletme sonrası kontenjan artabilir
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, ''İnşallah Harem-i Şerif'in çevresindeki genişletme çalışması tamamlandığında kontenjan artırımı olur da hac özlemiyle bekleyen insanlarımız hacca gider'' dedi.Keleş, şirket organizasyonlarıyla umre ziyareti için kutsal topraklara gideceklere rehberlik edecek din görevlilerine yönelik...

Umre vizelerinde süre kısalıyor
Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, Kabe çevresindeki genişletme çalışmalarının yol açtığı yoğunluk nedeniyle, umre vizelerinin sadece 2 haftalık süre için verileceğini açıkladı.

Kabe'deki çalışmalara Ramazan düzenlemesi
Ramazan ayının yaklaşması ile Suudi Arabistan hükümeti kutsal mekanlar Mekke ve Medine'de hazırlıklarını sürdürürken, Kabe içerisinde genişletme çalışmalarında ilk etabın tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Kabe'ye geçici tavaf alanı yapılıyor
Kâbe'deki tavaf alanınına geçici olarak çelik konstrüksiyondan yeni bir tavaf alanı inşa ediliyor.

Kâbe çevresine tavaf için halka yapılıyor
Suudi Arabistan’da Kâbe’yi Genişletme Projesi kapsamında revakların kaldırılmasının ardından inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kâbe çevresine geçici iki katlı çelikten halka yapılıyor.

Kabe'nin halıları değiştirildi
Suudi Arabistan'da Kabe'de görmeye alışık olduğumuz bordo renkli halılar, Ramazan ayının başlamasıyla yeşil renkli halılar ile değiştirildi. Kabe'de daha önce serilen ve dışarıdan ithal edilen bordo renkli halıların aksine Kabe'ye serilen yeşil renkli halıların Suudi Arabistanlı şirketler tarafından üretildiği belirtildi.

Hacı adayları Kutsal Topraklarda
Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce Müslüman, bu yılki hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara akın ediyor.