|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

türkmenistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Enerji devleri Türkmenistan'da
Dünyanın önde gelen dev enerji şirketleri doğalgaz zengini Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta bu sene 16.'sı düzenlenen "OGT-2011" fuarına büyük ilgi gösterdi.

Türkmenistan'da seçimlerin resmi sonuçları açıklandı
Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 12 Şubat'ta gerçekleşen devlet başkanlığı seçimlerinin resmi sonuçlarını açıkladı. YKS, görevdeki Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un yüzde 97,14'lük oy oranıyla tekrar seçildiğini duyurdu.

'Türkmen gazı dışarıda kalamaz'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan gazının bölgenin doğalgaz hareketlerinin dışında kalamayacağını belirterek, "Bu gazın mutlaka bölgede kullanılması lazımdır diye düşünüyoruz" dedi.

Türkmen gazı dünyaya açılıyor
Türkmenistan resmi doğalgaz işletmesi kurumu "Türkmengaz" Başkanı Sahatmurad Mamedov, 2013 yılından itibaren "Galkınış" gaz yatağının yıllık 30 milyar metre küp enerjisini işletmeye başlayacağını açıkladı.

Türkmenistan'ı Türk mütahittler inşa ediyor.
2013'ün ilk çeyreğinde hava limanından konut projesine kadar birçok yeni projenin daha temeli atıldı.

Türkmenistan asker açığını yurt dışından tamamlıyor
Yurt dışında çalışan ve eğitim gören Türkmenistan vatandaşları tatil için memleketlerine döndüğünde askere alınıyor.

Türkmenistan'da memura bedava konut!
Türkmenistan'da özelleştirme devam ediyor. 10 yıldır devlete ait konutlarda oturan memurlara evleri bedava verilecek.

Türk firmaları Türkmenistan'ı yeniden inşa ediyor
Türk inşaat şirketlerinin en çok iş yaptığı ülkelerden olan Türkmenistan'da Türk müteahhitler, 2013 yılının ilk altı ayında 5 milyar 500 milyon dolarlık iş alarak yeni bir rekora imza attı.

Türkmenistan'da Kadir Gecesi affı
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ülkede Kadir Gecesi affı olarak bilinen af kapsamında aralarında yabancıların da bulunduğu bin 166 mahkumu affeti.

Benzinin bedava olduğu Türkmenistan, üretimini artırıyor
Doğalgaz ve petrol bakımından zengin olan Türkmenistan'da benzin üretiminde yeni bir kaliteye adım atıyor. Ülkenin Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı petrol rafinerisinde 98 oktan benzin üretimine başlanacak.

Türkmenistan’a petrol ve gaz üniversitesi
Yer altı enerji kaynakları bakımından zengin olan Türkmenistan’da Petrol ve Gaz Enstitüsü’ne bağlı Uluslararası Petrol ve Gaz Üniversitesi açılıyor. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un kararı ile açılacak üniversiteye uzman eğitimcilerin hazırlığının yapılması da istenildi. Üniversitede ayrıca yabancı öğretim görevlilerin de çalıştırılacağı açıklandı.

Berdimuhammedov yeni döneme başladı
Geçen hafta sonu gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçiminde yüzde 97,14 oy alarak tekrar seçilen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, dün yemin ederek ikinci dönem görevine resmen başladı

Türkmenistan'da yeni doğalgaz yatağı keşfedildi
Dünyanın en büyük dördüncü doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan'da, yeni bir doğalgaz yatağı daha bulundu. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinde bulunan doğalgazın günlük kapasitesinin 1.5 milyon metreküp olduğu açıklandı. Daha önce de çeşitli kapasitedeki doğalgaz yataklarının bulunduğu Bagtıyarlık bölgesindeki Şirin Kuyu sahasında bulunan gazın Çin'e satılacağı ifade edildi.

Mültecilerin sorunları, Aşkabat'ta görüşülüyor
Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta "Müslüman dünyasında mülteciler" konulu uluslararası konferans yapılıyor. İslam İşbirliği Teşkilatı'nin (İİT) himayesi altında yapılan konferansa, Türkiye'yi temsilen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katılıyor.

İpek Yolu yeniden canlanıyor
Türkmenistan'a 2011 yılında Türkiye'de üretilen malları taşıyan 39 bin Türk tırı giriş yaptı. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile siyasi, ekonomik, kültürel ve ticari ilişkilerin her geçen gün gelişmesi İpek Yolunu da yeniden canlandırıyor.