|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

bayram tatili Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
10 milyon kişi yolda
Dört günlük bayram tatilinin başlamasıyla birlikte otobüs, uçak ve deniz otobüsleri rekor sayıda ek seferlerle mesaiye başladı.

Bakanlar Kurulu kararıyla bayram tatili kararı
Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı şöyle:

Dönüş yolculuğunda trafik yoğunluğu
Bayram tatilini uzaklarda geçiren vatandaşların dönüş yolculuğuna başlaması nedeniyle TEM Otoyolu Bolu Dağı geçişindeki 1. viyadük ile Gümüşova rampalarında İstanbul istikametine araç yoğunluğu yaşanıyor. Bayram tatili dönüşleri dolayısıyla, sefer yapan feribot sayısının 12'den 15'e yükseltildiği öğrenildi.

Bayramda yola çıkacaklara uyarılar
Bayram tatilinde araçlarıyla uzun yola çıkanlara ve çıkacak olanlara yönelik uyarılar, çoğu kez hayat kurtarıyor. Trafik güvenliği uzmanları, sürücülerin aşırı hız ve hatalı sollamalardan kaçınması, basit önlemler alması halinde sonucu ağır olabilecek kazaların önüne geçilebileceğini belirtiyor.Uzmanlara göre bu önemler, “yola çıkmadan”, “yolculuk sırasında” ve “molalarda” olmak üzere üç bölümde sıralanabiliyor.

Yola çıkarken ağır yiyeceklerden kaçınılmalı
Uzun yola çıkacak sürücülere yiyecek uyarısı yapıldı. Op. Dr. Ömer Kurt, araç sürücülerinin güvenli bir yolculuk için ağır yiyecekler tüketmemesi gerektiğini söyledi. Ramazan ayının ardından yemek düzeninde değişiklik olacağını hatırlatan Ömer Kurt, vatandaşlara şu uyarıyı yaptı.

Maaşlar bayram öncesinde
Emekli maaşlarının bayram öncesinde ödenmesiyle ilgili çalışmaları olduğunu belirten Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “Bayram tatili öncesindeki takvimle ilgili çalışıyoruz.

Bayram seyahatlerinde yolcu sayısı, akaryakıt tüketimi ve kazalar attı
Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olmasını fırsat bilen yaklaşık 10 milyon kişi karayolunda toplu taşımayla seyahat etti. Aynı dönemde 122 bin 839 kişi Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yolculuk yaparken, havalimanlarını kullanan yolcu sayısı ise 5 milyon olarak gerçekleşti.

Bayram öncesi trafik genelgesi yayınlandı
Bayram tatillerinde trafik yoğunluğunun arttığı, buna bağlı olarak da üzücü trafik kazalarının meydana geldiği belirtilen genelgede, vatandaşların bayramı huzur ve güven içinde geçirmelerini sağlamak amacıyla trafikte alınacak ilave tedbirlere yer verildi.

New York'ta Ramazan ve Kurban bayramları tatil
ABD'nin New York kenti Belediye Başkanı Bill de Blasio, Müslümanlara seçim vaadini yerine getirdi. Blasio, ramazan ve kurban bayramlarının şehirdeki okullarda tatil olacağını açıkladı.

Kamuda arefe günü tatil edildi
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar Ramazan Bayramı arifesine denk gelen 16 Temmuz Perşembe günü idari izinli sayılacak.

Bayram tatili süresi belli oldu
Bakanlar Kurulu'ndan 9 günlük bayram tatili kararı çıktı. Bu sürenin sadece 3.5 günü 4 Temmuz Pazartesi öğleden sonra arife olduğu için resmi tatil sayılacak.

Uzun yola çıkacak şoförlere kritik uyarılar
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla uzun yola çıkacak sürücülere, kazaya neden olabileceği için uykusuz ve yorgun yola çıkılmaması, ayakkabısız veya terlikle araç kullanmamaları uyarısı yaptı.