6 Ramazan 1439 | 21 Mayıs 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kadir Gecesi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bin aydan daha hayırlı gece
Müslümanlar rahmet ve bereket ayını geride bırakacak olmanın hüznünü yaşıyor. Kuran'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, Peygamber Efendimize elçilik görevinin verildiği gece olan Kadir Gecesini Kur'an-ı Kerim "bin aydan daha hayırlı" olarak nitelendiriliyor. Bu özel gecede camilerde özel programlar tertip edilecek

Kadir Gecesini ihya etmek...
Prof.Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendinin 23.01.1998'de Sidney'de yapmış olduğu, 'Kadir Gecesinin İhyası' konulu sohbeti istifadenize sunuyoruz: "Kadir gecesini ihyâ etmenin, yakalamanın en akıllıca şekli, i’tikâfa girmek, ramazanın son on gününü camide geçirmek, geceleri uyumamak, ibadet etmek, ibadet sevabını kazanıp, ibadetle meşgul olup kadir gecesine böylece rastlamış olmak…"

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.

Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı
Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve 'bin aydan hayırlı' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı.

Bin 694 camide itikaf var
İbadet ve yardımlaşma ayı olan, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ni barındıran ramazan ayının son 10 gününe girilmesiyle müslümanlar itikafa girmeye başladı. Ramazan ayı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığının müslümanların ibadetlerini kolaylaştırmak amacıyla aldığı tedbirler kapsamında, itikaf için bin 694 cami belirlendi.

Camiler Kadir Gecesi'nde sabaha kadar açık olacak
Kadir Gecesi halkın ibadetlerini rahatça yerine getirebilmesi için 5 bin 325 cami sabaha kadar açık tutulacak. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kadir Gecesi halkın ibadetlerini rahatça yerine getirebilmeleri için camileri sabaha kadar açık tutacak.

'Kadir Gecesi'nin ihyası
Kadir gecesini ihyâ etmenin, yakalamanın en akıllıca şekli, i'tikâfa girmek, ramazanın son on gününü camide geçirmek, geceleri uyumamak, ibadet etmek, ibadet sevabını kazanıp, ibadetle meşgul olup kadir gecesine böylece rastlamış olmak... Hangi gün olduğunu bilmese bile, en akıllıca olan davranış budur. Peygamber Efendimiz bütün ömrünce, yâni peygamber olduktan sonra her Ramazan on gün i'tikâf etmiş.

Ramazanda Neler Yapalım?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 2 Şubat 1995/2 Ramazan 1415 tarihinde Denizli’de yaptıkları sohbeti sadeleştirerek istifadenize sunuyoruz. Ramazan ayında gözümüzü dört açacağız, kadir gecesini kaçırmamaya çalışacağız. Bunun için ramazanın son on gününde itikâfa gireceğiz.

Bu gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesi...
Kadir Gecesi, Ramazan-ı şerîf ayı içinde bulunan ve Kur'ân-ı kerîmde methedilen en kıymetli gecedir, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle ‘Bin aydan daha hayırlı’ Kadir Gecesi. ‘Tan yeri ağarıncaya kadar esenliğin süreceği gece’yi Peygamberimiz ailesiyle birlikte ibadetle geçirmişti.Peygamber Efendimiz (sav.), Ramazanın son on gününde, her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet için uyandırırdı.

Türkmenistan'da Kadir Gecesi affı
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ülkede Kadir Gecesi affı olarak bilinen af kapsamında aralarında yabancıların da bulunduğu bin 166 mahkumu affeti.

Kadir Gecesi'nde eller duaya açıldı
''Bin aydan hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesinde mü'minler camilere akın etti, geceyi dualarla idrak etti.

Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez mesajında, Ramazan ayını on bir ayın sultanı kılan Allah'ın Kadir Gecesi'ni de ramazanın kalbi ve kıymetlisi kıldığını belirtti.

Mescid-i Aksa'da yüzlerce kişi itikafa girdi
Ramazan ayının son 10 gününe girilmesiyle yüzlerce Müslüman itikaf için Mescid-i Aksa'ya akın etti. Filistin'in farklı şehirlerinden ve diğer ülkelerden itikaf için gelen Müslümanlar, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Mescid-i Aksa'nın avlusunda yer alan Kıble Mescidi ile Kubbet-üs Sahra'yı doldurdu.

Kadir Gecesi dualarla idrak edildi
Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar camilere akın etti. Mü'minler, Kadir Gecesi dolayısıyla İstanbul'da başta Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Eyüp Sultan; Edirne'de ise başta Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi olmak üzere camileri doldurdu.

Ramazanda neler yapmalıyız?
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin 2 Şubat 1995/2 Ramazan 1415 tarihinde Denizli’de yaptıkları sohbeti sadeleştirerek istifadenize sunuyoruz: Ramazan ayında gözümüzü dört açacağız, kadir gecesini kaçırmamaya çalışacağız. Bunun için ramazanın son on gününde itikâfa gireceğiz...