|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ramazan ayı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mescidi Aksa'da itikaf sıkıntısı
Ramazan ayının son günlerinde Mescid-i Aksa'da itikafa girmek isteyen Batı Şerialılar büyük zorluklarla karşılaşıyor.

İlk teravihin ardından ilk sahura kalkıldı
Ramazan ayının ilk gününde Türkiye'de ilk sahur Ardahan'da, ilk iftar ise Hakkari'de yapılacak. Bugün tutulan oruç için bu gece tüm Müslümanlar ilk sahura kalktı.

Ramazan fırsatçılığı yapılmasın
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan ayı öncesinde üretimde problem bulunmadığını belirterek, perakendeye bakılması gerektiğini vurguladı.

İlk iftar bugün
Kur’an’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı mübarek Ramazan ayı geldi. İlk teravih namazı kılındı. İlk sahura kalkıldı. İstanbullular ilk iftarı 20.47’de yapacak. İlk iftar Hakkari’de saat 19.38’de açılacak.

Sofranıza fakirleri çağırın
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çağıl, Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesinin ayrı bir imtihan olduğunu söyledi. Ramazan ayında vaktin iyi geçirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Çağıl, “Malum Ramazan ayı sıcak günlere denk geliyor. Ramazan-ı Şerif’te şerefiye bulacağız. Sıcak günlere denk gelmesi ayrı bir imtihan.

Medine’deki hurma bahçeleri, ramazanda talebe yetişemiyor
Ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezlerinden hurmanın fiyatında, bu aydaki yoğun talep nedeniyle “Anavatanı”nda bile artış görülüyor. Hurma bahçeleriyle tanınan Suudi Arabistan’daki Medine-i Münevvere kentinde, başta Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’in hurması olarak bilinen “Acve”nin yanı sıra “Mebrum”, “Medine amberi” ve “Safavi” gibi 300’e yakın hurma çeşiti yetişiyor.

Ramazan sonrası için beslenme önerileri
Uzmanlar, Ramazan ayındaki beslenme alışkanlıklarının bayramda aniden değiştirilmesinin, ciddi sağlık sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu. Ramazan'ın sona ermesine kısa bir süre kala vatandaşları bayram ve sonrasında yemeklerde aşırıya kaçmamalarını isteyen uzmanlar...

Yola çıkarken ağır yiyeceklerden kaçınılmalı
Uzun yola çıkacak sürücülere yiyecek uyarısı yapıldı. Op. Dr. Ömer Kurt, araç sürücülerinin güvenli bir yolculuk için ağır yiyecekler tüketmemesi gerektiğini söyledi. Ramazan ayının ardından yemek düzeninde değişiklik olacağını hatırlatan Ömer Kurt, vatandaşlara şu uyarıyı yaptı.

Gazze Ramazan ayına ekonomik krizle giriyor
Gazze'de İsrail ablukası sebebiyle Ramazan ayına sınır kapılarının kapatılması, Mısır ile aralarındaki tünellerin yıkılması, işsizlik ve maaşların ödenmemesi gibi sorunlarla giriyor

Bakanlık iftariyelikleri denetimden geçirecek
Her yıl ramazan ayında denetimlerini sıkılaştıran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yıl da toplu üretim ve satış yerlerine göz açtırmayacak. Özellikle iftariyelikler denetimlerin merkezinde yer alacak

Ramazan ayının ilk teravih namazı pazar günü kılınacak
11 ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazanın ilk teravih namazı 5 Mayıs Pazar günü kılınacak. Ramazanın ilk orucu için pazarı pazartesiye bağlayan gece sahura kalkılacak.

Ramazan ayındaki mühim faaliyetler
Prof. Dr. M.Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile dergisinde kaleme aldıkları Ramazan ayı ile ilgili başmakaleyi istifadenize sunuyoruz:"Candan dileğim hepinizin Ramazan ayının feyz ve bereketinden istifade etmeniz;Rabbimiz’in huzuruna razı olduğu kullar olarak alnı açık varmanız, O’nun cennet ve cemaliyle müşerref olmanız, ebedî saadete ermenizdir."

Mescid-i Nebevi’de iftar bereketi
Ramazan ayı münasebetiyle kutsal topraklara giden on binlerce Müslüman, Mescid-i Nebevi’de iftar sofrası kuran yüzlerce hayırseverin ikramları ile oruçlarını açıyor.

Ramazanın son günleri ve sonrasına dair 10 tavsiye
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, Ramazan ayının son günlerini değerlendirmek üzerine dikkat çektikleri 10 önemli tavsiyeyi içeren sohbetini istifadenize sunuyoruz: Allah ibadetlerinizi makbul eylesin ve nice nice mübarek gecelere, Kadir gecelerine, bayramlara eriştirsin. Sizlere şu on maddeyi zikretmek ve hatırlatmak istiyorum...