29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kuru fasulye Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kuru fasulye bir yılda % 57 zamlandı
Arz-talep dengesizliği nedeniyle toptancı piyasalarında son bir ayda kuru fasulye, mazot ve buğday fiyatları en çok artarken, çinko, kalay ve putrel fiyatlarında gerileme yaşandı.

Kuru fasulye tarlada 3.5 markette 15 lira
Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Celil Çalış, kuru fasulye üretiminin yüzde 60’ını Konya Ovası Projesi bölgesindeki Konya, Aksaray, Karaman ve Niğde’nin ürettiğini belirterek, bu üretimin her geçen yıl azaldığını dile getirdi.

Kuru fasulyenin fiyatı karkas ete yaklaşıyor
Kuru fasulyede arz sıkıntısı fiyat artışını tetikliyor. Kuru fasulye fiyatları son üç ayda yüzde 50 arttı.

Kuru fasulye etle yarışıyor
Mevsimsel etkilerle kuru fasulyenin % 59 zamlandığını söyleyen TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "fiyatlar etle rekabet ediyor" dedi

Bakliyatta fiyatı artıran 6 neden
Kuru fasulyenin fiyatı karkas et ile yarışıyor. Ancak uluslararası kuruluşların 5 yıldır sık sık tekrarladığı "gıda fiyatları artacak" uyarısını dikkate almayan Türkiye, çözümü kırmızı ette, samanda olduğu gibi yine ithalatta arıyor. 2014'de yaşanması muhtemel kuraklık herkesi endişelendiriyor.

'Kuru'nun yerini nohut aldı
Kurufasulye geçen sene 5.5 TL ile girdiği piyasada ekimde 6.5 TL, kasımda 7.1 TL’ye yükselip yılı 8.5 liradan kapattı. Fiyatların artması üzerine kurufasulyede gümrüklerin düşürülmesi için Hazine Müsteşarlığı’na yazı yazıldı.

Bakliyatta İthalata yöneldik!
Kuru fasulyenin satış fiyatının giderek yükselmesiyle gözler bakliyat sektörüne çevrilirken, sektör temsilcileri, Türkiye’deki üretim alanlarının gittikçe azalması ve destek primlerinin düşük olması sonucunda bakliyatta alarm zillerinin çalmaya başladığı uyarısında bulunuyor.

Kuru fasulyede gümrük vergisi sıfırlandı
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararına göre, kuru fasulye vebarbunya ithalatında gümrük vergisi oranları sıfırlanmış oldu.

Tarım ürünlerinde spekülasyon!
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığının belgelendiği belirtildi.