28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

oruç tutmak Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İftarı sıcakta sabırla beklemek, çok daha faziletli
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, uzun ve sıcak yaz günlerinde iftarı sabırla beklemenin faziletine dikkati çekerek, ''Allah'a kulluğun, itaatkarlığın, teslimiyetin de en bariz göstergesidir'' dedi.

Oruç tutmanın yasak olduğu İslâm toprakları
Çin yönetimi, Ramazan-ı Şerif’in gelmesiyle birlikte Doğu Türkistan’lı müslümanlara zor kullanarak bir belge imzalatıyor. Bu belgede tebliğ edilen kararlar gereğince, Müslüman Uygur vatandaşlarının dini eğitim almaları, oruç tutmaları, dini etkinliklere katılmaları, camilere gitmeleri ve namaz kılmaları yasaklanıyor.

Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur?
Dünyanın dört bir yanında milyonlarca Müslümanın oruç tuttuğu Ramazan ayı başladı. Ramazan, son birkaç yıldır Kuzey Yarımküre'deki ülkelerde günlerin daha uzun, havaların da daha sıcak olduğu yaz dönemine denk geliyor. Peki oruç tutmak sağlığı nasıl etkiler?

Oruç tutmak hücreleri yeniliyor, hastalıklardan koruyor
Ramazanda oruç tutmak insanı sadece zihinsel olarak değil sağlık açısından da zinde tutuyor. Oruç, mideden karaciğere birçok organın dinlenmesine ve onarımına yardımcı oluyor.

Almanya 'oruç'la sağlığı keşfediyor!
Almanya’da ‘oruç tutmak’ için gidilen klinikler gittikçe popülerleşiyor. Daha çok ekonomik durumu iyi olan kişilerin tercih ettiği bu kliniklerde yüksek ücretlere karşın yemek hizmetleri çok ‘kısıtlı’ sunuluyor.

Oruç tutmanın sağlığa faydası bir kez daha vurgulandı
Uzmanlar, günün 16-18 saatinde yemekten uzak durmak veya haftada belirli aralıklarla oruç tutmanın ömrü uzattığını ve birçok hastalığı engellediğini tespit etti.