|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Okul Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Van'da okullar 5 Aralık'a kadar tatil
Van'da meydana gelen 5,6 şiddetindeki depremden sonra şehirdeki ilk ve orta dereceli okullar 5 Aralık'a kadar tatil edildi.

Başarı bir kap yemekte
Okullarda öğrencilere ücretsiz olarak sağlanacak bir öğün sıcak yemek, okul başarısına yapacağı katkının yanında öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimleri açısından da son derece yararlı.

Kar etkisini artırıyor
Tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor, kar yağışı etkisini artırıyor. Yurdun bir bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle başkent Ankara başta olmak üzere Karabük'te 106, Zonguldak'ta 25, Tokat'ta 4, Siirt'te 52, Bursa'da ise 40 köy yolu ulaşıma kapandı. Vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmalarını isteyen yetkililer, buzlanmanın gelecek hafta sonuna kadar devam edeceğini kaydettiler.

‘Zayıf karneye’ yaklaşım nasıl olmalı?
Bir öğrenim dönemi daha sona ererken, karnelerin durumu sadece öğrencilerin değil, aile ve öğretmenlerin performansını da ortaya koyuyor. Peki zayıf bir karneyle eve gelen çocuğa neler söylemelisiniz?

Öğrencilere beslenme uyarısı
Okullarda eğitim ve öğretimin başlaması nedeniyle hastalıklara karşı vücudun direncini artırmak için öğrencilerin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesi gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Ünitesi Öğretim Üyesi ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz,

Okul başarısı tek ölçüt değil
İlk ve ortaöğretim öğrencileri yarın tatile giriyor. 3 aya yakın sürecek tatilin keyfini çıkarmaya az zaman kaldı. Ancak, önce karneler alınacak. 17 milyon öğrencinin bazıları için cuma zor bir gün olacak. Zayıf notu olanlar stres yaşamaya başladı bile.

Minikler 10 Eylül'de okul yolunda
4+4+4 eğitim sistemine göre bu yıl okula başlayacak 5-6 yaş grubu öğrenciler için eğitim 10 Eylül'de başlıyor.

Eğitimde sınıflama verimi artırıyor
Marmara Üniversitesi'nce yapılan bir araştırma kız ve erkek çocukların öğrenme şekillerinin farklı olması sebebiyle farklı sınıflarda eğitim görmelerini zorunlu kılıyor Bilim adamlarınca yapılan araştırma 5-6 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklarının farklı öğrenme sitillerine sahip olduğunu gösterdi.

Okula göndermeyen veliye para cezası
Bu yıl ilk kez okullu olan minikler okula uyum eğitimini geçen hafta tamamladılar. Yeni eğitim dönemi 66 ay tartışmaları ile başlarken çocuğunu okula göndermemekte direnen veliler, para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Okulda aşı yapılmayacak
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Halil Ekinci, 14 yaşında yapılması gereken tetanos ve difteri aşısının artık okullarda değil aile hekimleri tarafından yapılacağını belirtti. Ekinci, tüm çocukların aşı takibinin aile hekimleri tarafından yapılacağını, bunun için de 1 yıllık çalışma takvimi belirlediklerini söyledi.

Okullarda ücretsiz ‘Alo’
Türkiye’nin 81 ilindeki 10 bini aşkın eğitim kurumunda bulunan ankesörlü telefonlarla şehir içi ve şehirlerarası görüşmelerin ilk 5 dakikası ücretsiz olacak.

Okulda başarı için 1 yumurta şart!
Besleyici değeri en yüksek gıdalardan yumurtanın, özellikle büyüme çağında olan çocukların hem vücutlarına zindelik verdiği, hem de zihinsel aktivitelerini artırarak derslerinde başarılı olmalarına katkı sağladığı ifade edildi.

"Okullarda mescit açılsın" talebi
Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'na okullara mescit açılması için başvuruda bulundu. Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Emrullah Aydın yazılı bir açıklama yaptı.

İstanbul'da okul açılışına özel düzenleme
Yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 16 Eylül Pazartesi günü İstanbul'da 06.00-13.00 arasında toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet verecek.

Okul kantinlerine sıkı gıda denetimi
İstanbul İl Özel İdaresi'nin, "Gıda Denetim Destek Projesi" kapsamında aldığı 100 aracın İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü'ndeki devir teslim törenine katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker gazetecilerin, "Okulların açılması öncesinde kantin denetimlerini artırdınız mı?" sorusu üzerine, sağlıklı beslenme öğretiminin okul öncesinde başladığını belirtti.