2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Arakan Müslümanları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Arakan Müslümanları sınırdışı edilecek
Güneydoğu Asya ülkesindeki Myanmar'da yaşayan Arakan (Rohingya) Müslümanlarının çilesi büyüyor. Çetelerin son saldırılarıyla bir kez daha katliamlar yaşayan, uzun yıllardır baskı ve zulüm altında yaşayan Arakanlar, şimdi de topluca sürgün edilme tehlikesiyle karşı karşıya..

Dünya nihayet Arakan'ı görmeye başladı
Uzun süredir dünyanın gözleri önünde devam eden Arakan'daki insanlık dramı nihayet görülmeye başlandı. ABD, AB ve BM yeni yeni bölgeyle ilgilenmeye başladı.

Arakan Danışma Komisyonu raporla uyardı
Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan öncülüğünde Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çi'nin de katılımıyla oluşturulan Arakan Danışma Komisyonunun hükümete sunduğu tavsiye raporu kamuoyuna açıklandı.

Myanmar’da durum kritik
Binlerce kişi, Bangladeş sınırına doğru zor şartlarda kaçmaya çalışıyor. Myanmar’ın Arakan eyaletinde saldırılar sonrasında çatışmalar devam ederken, şiddet olaylarında hayatını kaybedenlerin sayısı sürekli artıyor.

Katliamdan kaçan 450 Müslüman Malezya'ya sığındı
Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletinde son dönemdeki şiddet olaylarından etkilenen yaklaşık 450 Rohingya Müslüman'ının, tehlikeli bir tekne yolculuğunun ardından Malezya'ya sığındığı bildirildi.

Arakan'da ölü sayısı yükseldi
Myanmar'ın Arakan bölgesinde Müslüman ve Budist gruplar arasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 20'ye yükseldi Ulusal Demokrasi Birliği Milletvekili Win Htein, Myanmar'ın orta kesiminde yer alan Meikhtila kasabasında, son iki günde en az 20 kişinin hayatını kaybettiğini, olaylar sırasında 5 caminin ateşe verildiğini belirtti.

Myanmar'da şiddete doğum kontrollü çözüm!
Myanmar'ın Arakan bölgesinde yaşayan, Müslüman azınlığı hedef alan saldırıları araştırması için kurulan komisyon, krizin çözümü için hükümete şok edici bir öneride bulundu.

Arakan Müslümanlarının adı bile yok
Arakan Müslümanlarını katleden Burma hükümetinin resmi belgeleri ile katliamı inceleyen heyetlerin raporlarında 'Arakan' ifadesi yer almıyor.

Myanmar’da yine trajedi
Myanmar’ın batısında Budistlerden kaçmaya çalışan Arakan Müslümanlarını taşıyan beş teknenin alabora olması sonucu 8 kişinin öldüğü bildirildi.

Arakan Müslümanları şimdi de kasırga tehdidi altında
Bangladeş’in güney sahilini etkisi altına almaya başlayan kasırganın yol açtığı şiddetli yağış ve sert rüzgarlar nedeniyle bölgede yaşayan 1 milyon kadar kişi tahliye edildi. Kasırga sınıflandırmasına göre en zayıf olarak kabul edilen 1. kategoride yer alan Mahasen Kasırgasının, Bangladeş, Myanmar ve Hindistan’ın kuzeydoğusu üzerinden geçmesi bekleniyor.

Katliam, kasırga ve sel
Şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş sınırına göç eden ve ardından kasırga uyarısıyla Myanmar’ın iç kesimlerine sığınan Arakan Müslümanları, bu kez de su baskını tehdidiyle karşı karşıya.

Arakanlı 140 bin Müslüman çaresiz
BM Myanmar İnsani Yardım Koordinatörü Ashok Nigam, Myanmar'ın Rakhine (Arakan) eyaletinde yerlerinden edilmiş yaklaşık 140 bin kişi için durumun halen umutsuz olduğunu bildirdi.

Arakan Müslümanlarında Endişeli Bekleyiş
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards, Myanmar’ın Arakan bölgesinde önceki gün iki kişinin öldüğü ve altı kişinin yaralandığı olayın ardından bölgede tansiyonun ve Müslümanlara yönelik şiddetin artma ihtimali dolayısıyla endişe duyduklarını bildirdi.

Myanmar'da Müslümanlar sayılmıyor
Son yıllarda Budist çoğunluğun Müslüman azınlığa yönelik saldırılarıyla gündeme gelen Myanmar’da, 30 yıl aradan sonra yapılan nüfus sayımı tartışmalarla başladı. Hükümetin, Arakan Müslümanlarını vatandaş olarak saymayı reddetmesi tepkilere yol açtı.

Myanmar'da Müslümanlara yer yok!
Mart 2011’de iktidara gelen Tein Sein liderliğindeki sözde sivil hükümetin çok sayıda siyasi mahkûmu serbest bırakmasına, etnik gruplarla ateşkes imzalamasına, basın özgürlüğünü genişletmesine ve denetim yasalarını hafifletmesine karşın Myanmar, dünya gündeminde hâlâ insan hakları ihlalleri, Müslüman azınlığa uygulanan yok sayma, ayrımcılık ve zulümle yer alıyor.