|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

üniversite adayları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Tercih yaparken derede boğulmayın'
Uzmanlar,"Tercih stresi, üniversite adaylarının puanlarının boşa gitmesine sebep olabilir. Denizi geçip, derede boğulmayın" uyarısında bulundu.

YKS Sonuçları yarın açıklanacak
Üniversite adaylarının sınav sonuçları ise yarın Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanacak.

Üniversite adaylarının gözde alanları belli oldu
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), 28 Mart'ta Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklanmadan önce üniversite adaylarının meslek eğilimleri belirlendi.

Üniversite adaylarına uyarı
ÖSYM Başkanı Demir, üniversite sınavına girecek adayları başvurularını son güne bırakmamaları ve şifrelerini hiç kimseyle paylaşmamaları konusunda uyardı

Üniversite adaylarına ücretsiz kurs
MEB, önümüzdeki yıldan itibaren lise son sınıf öğrencileri ile yaklaşık 600 bin mezuna ücretsiz üniversite hazırlık kursu verecek, deneme sınavları yapacak

YGS öncesi üniversite adaylarının iki hatası
15 Mart’taki YGS öncesi uzmanlar, adayların iki önemli hatasına dikkat çekiyor: YGS’nin ‘önemsiz’ bir sınav olduğu algısı ve barajı zor geçen bir öğrencinin üniversiteye giremeyeceğini düşünmesi. Başarı için ise üç önemli faktör var.

Mezunlara işi hazır meslekler
Üniversite adayları sınav stresi kadar, ileride iş bulabilme endişesi de taşıyor. Uzmanlar, sağlık, ulaşım, gıda alanlarındaki bölümleri tercih edenlerin işsiz kalmayacağını söylüyor.

Üniversite adaylarının tercih heyecanı
Üniversite hayali kuran yaklaşık 2,5 milyon adayın katıldığı YKS sonuçlarının açıklanmasıyla tercih süreci de başladı. Üniversite tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak; adayların 24 tercih hakkı bulunuyor.