|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Bulgaristan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hayvan kaçakçılığı tavan yaptı
Bu yıl et fiyatlarında yaşanan dalgalanmaları fırsata çevirmek isteyen kaçakçılar, kurban bayramı öncesi küçük ve büyük baş hayvan kaçakçılığına yöneldi.

Bulgar rejiminin amacı etnik temizlikti
Bulgaristan'da komünizm döneminde Türk ve Müslümanlara karşı yürütülen asimilasyon kampanyasını kınayan parlamento kararının mimarı eski Başbakan İvan Kostov, "Bulgaristan komünistleri bile, insan hak ve özgürlüklerine karşı büyük bir suç işlemiş olduklarının artık farkında" dedi.

Türkiye'ye vize kolaylığı
Bulgaristan Hükümeti yeşil pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarına uyguladığı vize rejimini kaldırdı. Bulgar Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, bakanlar kurulunun bugünkü toplantısında yeşil pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının ülkeye vizesiz giriş çıkış yapmalarını öngören karar alındığı bildirildi.

Bulgaristan'dan vize düzenlemesi
Bulgaristan, yeşil pasaport sahiplerine artık vizesiz... Yeşil Pasaport sahipleri mart ayından itibaren Bulgaristan'a vizesiz girebilecek. Uygulama Mart ayında başlayacak. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeon Djankov, Mart ayından itibaren yeşil pasaport sahibi Türklerden vize istenmeyeceğini bildirdi.

Bulgaristan’da Türkçe kavgası
Bulgaristan meclisinde çarşamba günü aşırı sağcı Ataka partisinden dört milletvekilinin meclise sunduğu dil tasarısı tartışmaya neden oldu.

Bulgaristan Kur'an’ın Anlamıyla Buluşuyor
Kur'an'ın Anlamıyla Buluşmak Platformu Bulgaristan Temsilciliği ve Plevne Müftülüğü'nün işbirliği ile ''Bulgaristan'da Kur'an Günleri'' etkinlikleri devam ediyor.

70 bin Müslüman 7 yıldır cami bekliyor
Bulgaristan Sofya Müftüsü Mustafa İzbiştali, Sofya'ya ikinci bir cami yapmak istediklerini ve Türkiye'den bu konuda yardım beklediklerini belirtti.

Bulgaristan'da Türkçe yer isimleri değiştiriliyor
Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Eski Zağara İl Belediye Meclisi, şehre bağlı 51 ilçede “Türk-Arap kökenli olduğu gerekçesiyle” toplam 838 yer adını değiştirerek Bulgarca isimler koydu.

Bulgaristan ile çift yönlü doğalgaz akışı
Doğalgazda dışa bağımlılığı azaltmayı ve doğalgaz ihracatçısı olmayı hedefleyen Türkiye, önemli bir yatırımı tamamladı.

Bulgaristan pazar günü seçime gidiyor
Bulgaristan'da pazar günü yapılacak erken parlamento seçimlerinde 240 sandalyeli meclis için 13 siyasi parti ve 9 ittifak yarışacak.

Bulgaristan sadece 50 sığınmacı alabilecek!
Bulgaristan Hükümetinin resmi belgeler sayfasında yayımlanan karara göre, Bulgaristan, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında 18 Mart 2016'da imzalanan ve 20 Mart'ta hayata geçirilen göçmen mutabakatı çerçevesinde, Türkiye'den 50 kadar sığınmacı alacak.

Bulgaristan okullarında helal gıdaya onay çıktı
Bulgaristan mahkemesi, okullarda helal gıda verilmemesinin ayrımcılık olduğuna karar verdi. Kırcaali İdare Mahkemesi, Müslüman ailelerin çocuklarına okullarda İslam dininde helal olan yiyeceklerle beslenmesine imkan verilmemesinden dolayı ayrımcılık uygulandığı yönündeki şikayetini haklı buldu.

Türkiye'den Bulgaristan’a sığınmacı akını azaldı
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den sığınmacı akışında önemli oranda azalma olduğunu açıkladı. Bakanlık Genel Sekreteri Mladen Marinov, sene başından bu yana sadece 362 kişinin yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakalandığını söyledi.

Bulgaristan Türklerinin talebi
Bulgaristan Türkleri, sokaklara zorla isim değiştirme sırasında öldürülenlerin isimlerinin verilmesini istiyor. Bulgaristan Adalet Federasyonu Başkanı Sezgin Mümin, Kırcaali iline bağlı Kirkovo ve Mestanlı ilçelerinin belediye başkanlarına birer mektup gönderdi.

Bulgaristan'da ezan sesine kısıtlama getirildi
Plovdiv (Filibe) şehrinin merkezinde bulunan Cuma Camii’nden verilen ezanın sesinin yüksek olduğu ve vatandaşları rahatsız ettiği gerekçesiyle çok sayıda ihbar alındığı açıklandı.