25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tansiyon Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sigara ve tuz tansiyon riskini arttırıyor
Türkiye’de 18 yaş üzeri her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu, hipertansiyonu olan kişilerin yalnızca yüzde 40’ının hastalığının farkında olduğu belirtildi.

Tansiyon, büyük küçük dinlemiyor
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, sıklıkla erişkinlerde görülen hipertansiyonun çocuklarda ve bebeklerde de görülebileceğini belirterek, ''3 yaş üzerindeki çocukların her yıl kan basıncı ölçümlerinin yapılması gerekir'' dedi.

Aşırı tuz hastalıklara davetiye çıkarıyor!
İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Özgür Sirkeci, aşırı tuz tüketiminin tansiyon, kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalıkları, kemik erimesi gibi birçok hastalığa sebep olduğunu ifade ederek, yemeklerde azaltılan 1 gr tuzun bile felçte yüzde 5’e, kalp krizlerinde ise yüzde 3’lük azalma sağladığını belirtti.

Cep telefonları tansiyon düşmanı
İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesindeki bir habere göre, cep telefonu kullanmak tansiyonu yükseltiyor.

60 yaş üstünde tansiyon sınırı değişti
Hipertansiyon konusunda uzmanların yol haritası olarak gördüğü Birleşik Ulusal Komite 8’in (JNC 8) son raporuna göre, 60 yaş üzerindeki bireyler için büyük tansiyonda 150, küçük tansiyonda 90 değerlerinin üstü tehlikeli olarak kabul edilecek ve kan basıncı bu değerler üzerinde olan kişilere tedavi verilecek.

'Doktorlar hastaların tansiyonunu yükseltiyor'
İngiltere'de yapılan bir araştırma, tansiyon ölçümlerinde doktorların hemşirelere kıyasla daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini gösterdi. Araştırmacılar, hastaların tansiyondaki ani artış ile tedaviye yönlendirildiklerini hatırlatıp bunun tehlikeli bir durum olduğuna dikkat çekti.

Beyaz önlük, hastanın tansiyonunu yükseltiyor!
Yüksek tansiyon kontrolüne ilişkin yapılan bilimsel çalışmalar, hastaların hekim karşısında beyaz önlük etkisi dolayısıyla heyecanlandığı ve bu yüzden kan basıncının yükseldiğini ortaya koydu.

Plastik şişe, tansiyon düşmanı
Güney Kore'deki Seoul Ulusal Tıp Koleji Okulu'nda yapılan araştırmaya göre plastik şişeyi sık kullananlarda yüksek tansiyon riski artıyor. Plastik şişedeki Biphenol A (BPA) adındaki kimyasal madde aynı zamanda kalbin de düşmanı.

Öğle uykusu tansiyona iyi geliyor
Yunanistan’ın başkenti Atina’da, bir hastanede yapılan araştırmada, öğle vakti kısa bir süre şekerleme yapan yüksek tansiyon hastası kişilerin tansiyonunun öğle uykusu almayan diğer hastalara göre daha düşük olduğu açıklandı.

Tansiyon hastalığına yol açan nedenler!
Hipertansiyon, modern çağın getirdiği sorunlar nedeniyle artık 20’li yaşlarda, hatta çocuklarda bile görülebiliyor. Peki hangi etkenler hipertansiyonun erken yaşlarda ortaya çıkmasına yol açıyor?

Ses dalgasıyla tansiyon düşürülecek
İngiltere’deki bir üniversiteden araştırmacılar, böbreklerdeki sinir hücrelerini yakarak hipertansiyonu tedavi ettiklerini duyurdular. Yeni tedavi yöntemiyle birçok yan etkisi bulunan tansiyon ilaçlarının kullanılmasına gerek kalmayacak.

Tansiyon değerleri düzenli takip edilmeli
Türkiye’de 20 milyon hipertansiyon hastası bulunduğu hesaplanıyor. Dünyada ise 2025 yılında 1.5 milyar insanın hipertansiyon hastası olacağı tahmin ediliyor.

Tansiyon diyabet hastalığını tetikliyor
İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada, yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarının birbirleriyle ilişkili olduğu ortaya çıktı.

Tansiyonumuz yüksek
Prof. Dr. Yahya Sağlıker, Türkiye’de 20 milyon kişide hipertansiyon bulunduğunu belirterek, “Bu hastalığın sıklığı, işsizlik, kaza, enflasyon oranından daha fazla. hipertansiyonun ciddi bir hastalık olduğunu söyledi.

Çocuklarda tansiyona dikkat
Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gayaz Akçurin, "Çocukların tansiyonu mutlaka ölçülmelidir" dedi. Son yıllarda çocuklardaki ani ölümlerin nedeni 'kalp krizi' olarak tanımlansa da özellikle sol kalp ile aort damarındaki daralma, buna bağlı yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliğinden kaynaklanıyor.