23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yağışlar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sıcak yaza 1 hafta kaldı
Ani yağışların etkili olduğu mayıs ayından sonra Türkiye'yi sıcak bir haziran ayı bekliyor. Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Barış Özgün, lokal bahar yağışlarının ay sonuna kadar sürmesinin beklendiğini açıkladı.

Yağışlar yüzde 72.5 oranında düştü
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Aralık Ayı Yağış Raporu”nda, 2013 Aralık ayında yaşanan yağışlarda bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 72,5, aralık ayı uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 53,4 oranında bir düşüş yaşandığı vurgulandı.

Yağışlar devam edecek
Türkiye’yi geçen hafta ortasından beri etkisi altına alan yağışlı hava sisteminin bu hafta sonuna kadar devam edeceği açıklandı.

Yağışlar 10 gün daha sürecek!
Haziranın ilk 2 haftasında kuzey ve batı bölgelerde yağışlar mevsim normallerinin üzerinde, güneydoğuda ise normal gerçekleşecek. 3. ve 4. haftalarda ise yağışların etkisi azalacak

Yağışlar bu hafta da sürecek
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'nin büyük bir kısmı bu haftayı da yağmurlu geçirecek. Kuzey ve doğu bölgeler için sel uyarısı yapıldı. Geçtiğimiz hafta sel felaketini en ağır şekilde yaşayan yerlerden biri Sakarya'nın Gevye ilçesi oldu.

Tek yağışta 10 günlük su
İstanbul'da etkili olan yağış, barajlara 10 günlük su bıraktı. Alibeyköy'de metrekareye 61, Ömerli'de 25 kilogram su düştü

Yağışlar kesiliyor, havalar ısınıyor
Balkanlar’dan gelen yağışlı havanın etkisiyle mevsim normallerinin 13 dereceye kadar altına düşen hava sıcaklığının hafta içinde yeniden artması öngörülüyor.

Sonbahar yağışları İstanbul barajlarını besledi
İstanbul’da, son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranı yüzde 27’ye yükseldi. Ağustos ayında yüzde 17’ye kadar düşen doluluk oranı, Eylül ve Ekim ayında yükselişe geçti.

Yağışlara aldanmayın, kuraklık artıyor
Ege Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ecmal Erlat, kuraklık ve küresel ısınmanın yağışlara rağmen arttığını söyledi. Kuzey Atlantik salınımının Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz havzası, Avrupa ve Amerika’nın doğusuna kadar uzanan geniş bir alanda iklim şartlarını belirlediğini ifade etti.

Yağışlar çoğaldı, barajlarda su miktarı arttı
Kurak geçen bir dönemin ardından bu yıl yağışların beklentilerin üzerinde olması barajlı santrallere gelen su miktarını bir önceki yıla göre yüzde 132 artırdı.

Ocak yağışları kuraklık riskini azalttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurak geçen kasım ve aralık aylarının ardından ocak yağışlarının normalin yüzde 23,7 üzerinde gerçekleşmesinin çiftçiyi umutlandırdığını söyledi.