|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

beslenme Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sağlıklı beslenme torunu bile etkiliyor
ABD'nin Stanford Üniversitesi'ndeki araştırma sağlıklı beslenen bir kişinin çocuklarının, torunlarının hatta torunlarının çocuklarının bile uzun yaşamalarına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Atlanan öğün obez yapıyor
Beslenme Diyetetik uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akman, obezler üzerinde yapılan pek çok çalışmada özellikle kahvaltı öğününün atlandığının belirlendiğini, öğün atlamanın özelikle bir sonraki öğünde aşırı enerji alımını tetiklediğini bildirdi.

Öğrencilere beslenme uyarısı
Okullarda eğitim ve öğretimin başlaması nedeniyle hastalıklara karşı vücudun direncini artırmak için öğrencilerin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmesi gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Acil Tıp Ünitesi Öğretim Üyesi ve Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz,

C vitamininin fazlası hastalıktan korumuyor
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, araştırmaların, gereğinden fazla C vitamini almanın sağlıklı bireyleri hastalıklardan korumadığını ortaya koyduğunu belirterek, çocuklara gerektiği kadar meyve ve sebze yedirilmesi gerektiğini bildirdi.

Kötü beslenme hastalıklara davetiye çıkarıyor
Cenevre Üniversitesi Geriatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jean Pierre Michel, “Kötü beslenme, obezite ile birlikte günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Sağlıklı beslenmeye önem veren ülkeler, sağlık harcamalarını neredeyse yarıya indiriyor” dedi

Ramazandan sonra beslenmeye dikkat
Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, ''Ramazan boyunca farklı bir beslenme düzenine alışan vücut için bayramda dikkatli olunmalıdır. Şekerli yiyeceklerden, hamurlu tatlılardan ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir'' dedi.

Ramazan sonrası için beslenme önerileri
Uzmanlar, Ramazan ayındaki beslenme alışkanlıklarının bayramda aniden değiştirilmesinin, ciddi sağlık sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu. Ramazan'ın sona ermesine kısa bir süre kala vatandaşları bayram ve sonrasında yemeklerde aşırıya kaçmamalarını isteyen uzmanlar...

Bayramda beslenmeye dikkat
Yemek ve tatlı ikramında ısrarcı olunmaması sağlık açısından önem arz ediyor. Bayramda fazla tüketilen ağır şerbetli tatlıların ve yağlı yiyeceklerin sağlık problemleri yaşanmasına neden olabileceği bildirildi.

Öğrencilere kantinden değil evden beslenin tavsiyesi
Diyetisyen Gizem Şeber, öğrencilerin dışarıdan kalorisi yüksek, besin kalitesi yok denecek kadar az olan yiyecekleri tüketmek yerine okula annelerinin hazırladığı yiyecekleri getirip yemelerinin daha sağlıklı olacağını söyledi.

Şok diyetler zararlı olabilir
Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle artan kilo sorunları, beraberinde suiistimale açık bir sektör de oluşturdu.

Dünyada et ve bakliyat üzerine beslenme dağılımı
Son yarım yüz yılda küresel et tüketimi nüfus artışına bağlı biçimde hızla arttı. 1960’larda 3 milyar civarında olan nüfus artışı bugün 7.6 milyara dayanmış durumda. Artan nüfus ve azalan kaynaklar, insanoğlunu beslenme konusunda da yeni arayışlara itti.

Beslenme de mevsime göre değiştirilmeli
Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, mevsim değişimlerinin bağışıklık sistemini etkilediğini, özellikle çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı bulunanların daha bilinçli beslenmesi gerektiğini söyledi.

Hipertansiyon, sesizce öldürüyor!
Sağlık bakanlığı verilerine göre her dört ölümden biri, çoğu zaman belirti vermediğinden sessiz öldürücü olarak adlandırılan, yüksek tansiyona bağlanıyor.

Diyetin türü değil ona bağlı kalmak mesele!
Kanadalı beslenme uzmanları, diyet yapan 7 bin 200 kişiyi gözlemleyerek yaptıkları çalışmada aslında tüm diyet türlerinin aynı sonucu verdiği, önemli olanın kişinin diyete bağlı kalması olduğu sonucuna vardı.

Kurban Bayramı’nda beslenmeye dikkat
Şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker hastalığı) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan uzmanlar, kurbanlık kesilirken hijyene de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı