|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İhracatçılar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İhracatçılara yeşil pasaport
Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı.

3 bin ihracatçı yeşil pasaportu cebine koydu
İhracatçılar yeşil pasaportuna kavuştu. Bugüne kadar 3 bin ihracatçıya yeşil pasaport verilirken, toplam 14 bin ihracatçı yeşil pasaport sahibi olacak.

ihracatçıların yeşil pasaportu
Ekonomi Bakanlığı'nın, ihracatçıların işlemlerini kolaylaştırarak önlerini açmayı, dünyanın her noktasında daha aktif ve daha görünür olmasını sağlamayı hedefleyerek uygulamaya koyduğu hususi damgalı (yeşil) pasaport uygulamasına yoğun talep geldi.

İhracatçılar 55 bin yeni istihdam hedefliyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçı firmaların yılın son çeyreğinde ortalama 5 yeni çalışan istihdam edeceğini, bunun da genelde 55 bin yeni istihdam oluşturacağını açıkladı.

İhracatçılardan yeni anayasa isteği
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta sağlıklı büyüme için yeni anayasanın gerekli olduğunu belirterek, ''iç denizlere göre üretilmiş yelkenliyle okyanusta maceraya atılmak yerine, okyanus şartlarına dayanıklı gemi'' niteliğinde bir anayasa yapılmasını istedi.

İhracatçıların markaları yurtdışında tehlike altında
Ali Çavuşoğlu, yurtdışına açılan firmaların ürünlerine marka tescili yapmadıkları için ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Dünyanın dört bir tarafına ihracat yapan Türk firmaları, marka tescili yapmadıkları ülkelerde patent davaları ve ürün toplatmalarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar.

İhracat şampiyonlarına yeşil pasaport
Ekonomi Bakanlığı’nın 15 bin ihracatçıya vereceği yeşil pasaportun ayrıntıları belli olmaya başladı. Buna göre son üç yılda 1 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan firmaların 1 ila 5 yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

Lojistikçiler rotayı Uzakdoğu’ya çeviriyor
Türkiye ile Uzakdoğu arasında lojistik talebi arttı, navlun son bir yılda 10 katından fazla yükseldi. Birleşme ve iflas sonrası gemi arzı düşerken, uçak şirketlerinin de aynı dönemde kapasite kısıtlamasına gitmeleri deniz yoluna talebi artırdı.

İhracat TIR’larının uzun bekleyişi
İhracatçılar bir yandan ekim ayında yapılan 15.7 milyar dolarlık ihracata sevinirken bir yandan da sınırlardaki uzun bekleme süresinin son bulmasını istiyor.

İhracatçılara destek rehberi hazırlandı
Ticaret Bakanlığı, ihracatçı, hizmet sektörü ve esnaf destekleri ile ilgili rehber hazırladı. Buna göre yurtdışında şirket alanlar, internetten satış yapanlar, marka olmaya çalışan ihracatçılar ile esnaf ve sanatkârlar çeşitli destek mekanizmalarından yararlanabiliyor.

İhracatçılara 'yeşil pasaport' kolaylaştırıldı
Alınan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

İhracatçılar için yeni düzenleme
ihracat bedellerinin yurda getirilmesine ilişkin düzenlemede değişikliğe gidildi. Buna göre, ihracat bedelleri yurda getirilirken 180 güne ilave 90 gün daha verilecek. İhracat bedellerinin TL'ye çevrilmesi zorunluluğu kalktı.