|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

rüşvet Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Binaları Rüşvetle 'sağlam' yaptılar
Van’da geçen yaşanan depremlerde hasar gören binalarla ilgili düzenlenen raporların “rüşvet karşılığı” değiştirildiği iddiası üzerine başlatılan soruşturmada 10 kişi gözaltına alındı.

İlaçta takip sistemi kuruldu
İlaçta rüşvet ve kaçakçılığa karşı mücadelede Sağlık Bakanlığı teknolojiyi kullanacak. İlaç Takip Sistemi ile bu alanda önemli bir başarı yakalayan kurum, şimdi de şirket, doktor, eczane ve hasta arasındaki ilaç trafiğini canlı yayında harita üzerinden izleyecek.

Fas hükümetinden 'rüşvete hayır' kampanyası
Fas'taki Abdülilah Benkirane liderliğindeki Fas hükümeti, ülke genelinde ''rüşvete hayır'' kampanyası başlattı. Fas hükümeti, rüşveti önlemek amacıyla, Yolsuzluğu Önleme Komisyonu çatısı altında bir internet sitesi ve özel bir telefon hattı oluşturdu.

Her dört kişiden biri rüşvet kıskacında
Global krizin başladığı 2008, aynı zamanda dünyada etik kuralların yeniden belirlendiği, standartların kendini daha fazla gösterdiği milat oldu. Ancak merkezi Berlin'de bulunan Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yaptığı son araştırma tüm bu çabaların "boşa çıktığını" ortaya koydu.

En fazla rüşvet Bangladeş’te veriliyor
Dünya Bankası’nın, 2010’da, sosyal ve ekonomik dönüşüm yaşayan 29 ülkede yaptığı ‘Life in Transition Survey’ araştırmasındaki verilerden de yararlanılan ‘2012 Dünya Kalkınma Göstergeleri’ raporuna göre, Türkiye’de firmaların yüzde 18’i kamu görevlilerine ‘gayri resmi ödeme’ yapıyor.

Gümrükte rüşvete son
Gümrükler, devletin yakın takibine giriyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, sınır kapılarındaki suistimallerin önlenmesine yönelik yeni yapılanmaya gidileceğini açıkladı.