|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

çocuk sağlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Babalar da en az anne kadar önemli
Çocukların annelerinin yakın ilgisine daha çok ihtiyaç duydukları şeklindeki yaygın inanış tarihe karışıyor.

Çocuk fast-food’a logoyla alışıyor
ABD’nin Missouri Üniversitesi ve Kansas Tıp Merkezi tarafından yürütülen araştırmalarda, “fast food” ürünlerin çocuklar tarafından marka olarak algılandığı ortaya kondu

Et yemeyen çocuğun zekası daha az gelişiyor
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilmi Apak, bebeklerin 1 yaşına kadar beyin gelişimini tamamladığını, iyi beslenemeyen bebekte zeka geriliğinin olabileceğini belirtti.

Çocuğunuza 4 yaşına gelene kadar kuruyemiş yedirmeyin
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Öztürk, çocukların en az 4–5 yaşına kadar kuruyemiş tüketmemeleri gerektiğini söyledi.

İhtiyaçtan fazla vitamin çocuğa zarar veriyor
Gelişimi normal olan çocuğa dışarıdan vitamin takviyesi yapmamak gerektiğini belirten uzmanlar, vitaminin de bir ilaç olduğunu ve fazlasının çocuğa zarar vereceği uyarısında bulunuyor.

"Madde kullanımı 10-12 yaşa düştü"
Psikolog Nagihan Akarsu, son yıllarda çocuk ve gençlerin suça karışma ihtimalinin ciddi derecede arttığını, bu nedenle ailelerin kaygılı olduğu söyledi.

Çocuğa verilen özgürlük fayda değil zarar verir
Çocuk Gelişimi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, tatilde çok geç yatan, sabah çok geç kalkan, geç saatlere kadar televizyon izleyen ya da bilgisayar başından ayrılmayan çocuğun beden sağlığını kaybedebileceğini söyledi.

Peluş oyuncaklar astımı tetikliyor
Dr. Akif Başaran, astımın, çocukluk çağında genellikle alerji ile beraber seyrettiğini ifade etti. Yaklaşık 10 tane astım olan çocuğun 9'unda alerji beklediklerini söyleyen Başaran, en çok alerji yapan etkenin ev tozu akarı olduğunu dile getirdi.

Anakucağı bebek kalbine iyi geliyor
Japon bilim adamları, ağlayan bebeği kucaklayıp hafifçe sallamanın yararlı olduğunu bilimsel olarak kanıtladı. Başkent Tokyo'nun kuzeyindeki Saitama'daki Beyin Bilim Enstitüsü'nde görevli bilim adamlarının araştırmasına göre, bebek ağladığında kucaklandığında kendini daha rahat hissediyor.

Çocukların odasında bilgisayar ve televizyon olmamalı
Çocukların odasındaki bilgisayar ve televizyonun, uyku düzenini bozduğu ve hafıza sorunlarına yol açtığı belirlendi. Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırmaya, 10-11 yaşındaki 353 çocuk katıldı. Teste tabi tutalan çocukların televizyon izleme ve bilgisayar kullanımı ile uyku alışkanlıkları incelendi.

Çocuklar için en önemli öğün kahvaltı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Filiz Bakar, kahvaltının çocuklar için de en önemli öğünü oluşturduğunu, bu nedenle birkaç dakika fazla uyumak uğruna kahvaltının kesinlikle geçiştirilmemesi gerektiğini belirtti.

AVM'lerdeki oyuncaklara dikkat!
Çocukları soğuk algınlığından korumak için kreşlerdeki ve AVM'lerdeki oyuncakların hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Uzm.Sibel Karkaç, "Kreşlere ve AVM'lerdeki oyun alanlarına giden çocuklarda dikkat etmeniz gereken şey, oyuncakların hijyenine dikkat edilip edilmediğini kontrol etmektir" dedi.

Bulaşık makinesi çocuk sağlığını tehdit ediyor
İsveçli bilim adamlarına göre, bulaşık makinesi mikrop ve bakterilerin tümünü öldürdüğü için çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini engelliyor. Bulaşıkların makinede yıkanmasının çocuklarda alerjiye yol açabileceği iddia edildi.

Gazze'de yoksulluk, çocuk sağlığını da etkiliyor
İsrail ablukası altındaki Gazze'de ailelerin yaşadığı yoksulluk, ekonomik şartlar ve gıda güvensizliği, çocukların kötü beslemesine ve sağlık problemleri yaşamasına neden oluyor.

Dünyada 2 milyar çocuk zehirli hava soluyor
BM Çocuklara Yardım Fonu, dünya genelinde yaklaşık 2 milyar çocuğun zehirli hava soluduğu uyarısında bulundu. Raporda, bu çocukların üçte birinin Hindistan ve komşu ülkelerde yaşadığı belirtildi.