|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

enerji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çin'in enerji tüketimi artıyor
Çin'in büyüyen ekonomisine ve gelişen şehirlerine paralel olarak her geçen gün Yükselen enerji tüketimi geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12, 2 arttı.

Enerji devleri Türkmenistan'da
Dünyanın önde gelen dev enerji şirketleri doğalgaz zengini Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta bu sene 16.'sı düzenlenen "OGT-2011" fuarına büyük ilgi gösterdi.

Enerjide özelleştirme sonbaharda
Enerji özelleştirmeleri yeniden başlıyor. ÖİB Başkanı Aksu, "Boğaziçi ve Gediz ihalesi sonbaharda yapılacak" dedi

Çok enerji tüketen buzdolabına yasak
Şubatta kabul edilen Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nce 1 Temmuz'dan itibaren A sınıfının altındaki buzdolaplarının satışı ve ithalatı yasaklanacak. Türkiye'de 10 buzdolabından 6'sının A sınıfının altında olduğu belirtiliyor.

Enerji dışı cari fazlamız oldu
Avrupa'daki kriz ve yüksek petrol fiyatlarına rağmen cari açık haziranda rekor düşüş yaşadı. Enerji dışı cari denge 167 milyon fazla verdi.

Dünyanın 'enerji'si Türkiye'de toplanacak
Global enerji şirketlerinin temsilcileri ve önemli bilim adamları 17-19 Eylül'de İstanbul Uluslararası Jeofizik Konferansı'nda bir araya gelecek.

Enerji talebi hız kesmiyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son 10 yılda elektrik üretiminden dağıtımına, iletimine kadar tüm enerji sektöründe 50 milyar dolar yatırım yapılmasına karşın, Türkiye'nin her yıl bir komşu ülkenin toplam kurulu enerji gücü kadar enerji talebine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Enerjide "serbest tüketici" dönemi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjiyle ilgili serbest piyasa oluşturmak istediklerini söyledi.

Güney Akım’da pürüz çıktı
Boru hatlarının, üçüncü tarafların erişimine açılması talebinin Rusya tarafından kabul edilmemesi üzerine AB ülkelerinde enerji darboğazı ihtimali göründü.

Finansla enerji birleşiyor
Kamu ile özel sektörü bir araya getirecek Enerji Borsası (EPİAŞ) için start verildi. Bakan Yıldız, EPİAŞ'ın lojistik altyapısını Borsa İstanbul'un kurduğunu belirtti.19'uncu Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI 2013) İstanbul'da yapıldı. Konferansa 'Enerji Borsası' damga vurdu

Enerji yatırımlarına 'elini çabuk tut' teşviki
Yeni teşvik sistemine göre enerji yatırımlarına dönük "bölgesel destekler"e bakıldığında 2013`ün sonuna kadar başvuranlar, 2014`e oranla daha yüksek oranlarda teşvik alacak. Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, enerjide bir an önce dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Güneydoğu’da Evler, Enerji Üretebilir...
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki evlerin çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılabileceği bildirildi. Yıllık güneşlenme süresi 3 bin saati aşan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, binaların çatılarına kurulacak sistemle çok kolay ve verimli şekilde güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılabileceği, bu sayede de konut sahiplerinin gelir elde etmesinin mümkün olduğu kaydedildi.

Enerjide 7 önemli karar
Yerli enerji kaynaklarını kullanmak ve bu teknolojilere yönelik üretimi geliştirmek adına, TÜBİTAK ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında önemli bir protokol imzalandığını anımsatan Bakan Nihat Ergün, bu protokol kapsamında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü bünyesinde çok kritik projeler başlattıklarını dile getirdi. Bakan Ergün, toplantıda bu projelere özel vurgu yapan 7 önemli yeni karar aldıklarını bildirdi.

Dinar Kömürü neden ve ne kadar önemli?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından Afyon Dinar'daki 5 ruhsatlı kömür sahasında 2008'den bu yana sürdürülen çalışmaların tamamlandığını duyurdu. Bakan Yıldız,bölgede 941.5 milyon tonluk kesinleşmiş görünür linyit rezervi tespit edildiğini açıkladı.

İkinci yarıda elektrikte kapasite yüzde 4-5 artacak
Elektrik enerjisinde kurulu güç ilk yarıda 58 bin megavatı aştı. Geçen yılın sonunda 57 bin 58 megavat olan Türkiye’nin kurulu gücü, yılın ilk 5 ayında yüzde 2.2 artışla 58 bin 322 megavata ulaştı. Bu dönemde Türkiye’nin kurulu gücüne 51 yeni üretim tesisinin faaliyete geçmesi ile özel sektör yatırımı olarak 1.251 megavat, toplamda ise 1.264 megavat katılım oldu.