2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

baraj Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Barajların 'geleceği' yaban keçilerine emanet
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çoruh Üniversitesi; barajların yaban hayatına etkilerini tespit etmek amacıyla ortak bir çalışma başlattı. Çoruh Vadisi ve Verçenik Dağı’nda başlatılan proje kapsamında bölgedeki yaban keçileri GPS’le 3 yıl boyunca izlenecek. Elde edilen verilerle barajların yaban hayatına etkileri tespit edilerek alınması gereken önlemler belirlenecek.

Nisan yağmurları barajları doldurdu
İstanbul'da mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışlar barajlara yaradı. Yaz aylarının başlaması öncesinde barajlardaki doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı.

Kızılırmak da kurudu
Kış mevsimine rağmen yağışların istenilen düzeyde olmaması pekçok baraj ve gölde su seviyesini son yılların en düşük seviyesine getirdi. Bin 355 kilometrelik Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak da kuraklıktan nasibini aldı.

İstanbul ve Ankara'da barajların doluluk oranı yüzde 34
İstanbul'daki barajlarda doluluk yüzde 34,11, Ankara'da yüzde 34,58 ölçüldü. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile belediyelerin su ve kanalizasyon idarelerinden derlenen bilgiye göre, İstanbul'daki barajlardan Ömerli yüzde 36,08, Pabuçdere yüzde 9,15, Sazlıdere yüzde 18,77 dolulukla hizmet veriyor.

Ağva'ya 2 baraj
İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Melen Barajı'nın inşaatını sürdüren Devlet Su İşleri, Ağva'da 2 baraj yapmak için ilk adımı attı

Tek yağışta 10 günlük su
İstanbul'da etkili olan yağış, barajlara 10 günlük su bıraktı. Alibeyköy'de metrekareye 61, Ömerli'de 25 kilogram su düştü

Tek yağışta 10 günlük su
İstanbul'da etkili olan yağış, barajlara 10 günlük su bıraktı. Alibeyköy'de metrekareye 61, Ömerli'de 25 kilogram su düştü

Türkiye sağanak yağmur ve şiddetli fırtanaya teslim oldu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından beklenen şiddetli yağmur dün öğle saatlerinden itibaren Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, İstanbul ve Sakarya'da hayatı olumsuz etkiledi. Bir anda bastıran sağanak taşkınlara neden oldu, caddeler göle döndü

İstanbul barajları yüzde 15.9 dolu
İstanbul’daki barajlarda doluluk yüzde 15.97, Ankara’da yüzde 34 olarak ölçüldü

İstanbul'da yağış barajlara yaradı
İstanbul'da önceki gece saatlerinde etkili olan fırtına nedeniyle 67 ağac devrildi, bazı binaların çatıları uçtu, çok sayıda da tabela ve reklam panosu hasar gördü.

Sonbahar yağışları İstanbul barajlarını besledi
İstanbul’da, son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranı yüzde 27’ye yükseldi. Ağustos ayında yüzde 17’ye kadar düşen doluluk oranı, Eylül ve Ekim ayında yükselişe geçti.

Su tüketimine yeni planlar
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da A ve B planından sonra olası su sıkıntısı için devreye sokmayı plandığı C Planının “Yeraltı ve kuyu suları” olduğunu açıkladı. Eroğlu, B Planı olarak devreye soktukları “Sakarya Nehri”nden sonra C Planının da hazır olduğunu açıkladı.

Barajlardan sevindirici haber
İstanbul ve çevresindeki barajlarda doluluk oranı yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İstanbul’da yaz aylarında etkili olan kuraklık, barajlardaki doluluk oranını da dip seviyelere düşürmüştü.

İstanbul barajlarında son durum
İstanbul barajlarında son durumEtkili olan yağışlar sonrası doluluk oranı yüzde 49,37'ye yükseldi

İstanbul'un barajlarının yüzde 81'i doldu
İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerinden derlenen bilgiye göre, kente su sağlayan ve toplam 863 milyon 770 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip barajlardaki mevcut su hacmi yağışlarla artmaya devam ediyor.