|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

reklam Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Neden ve nasıl içerikle pazarlama
İçerikle pazarlama, içerik pazarlaması veya orijinal Amerikan deyimiyle “Content marketing” dediğimiz kavram, bugün neredeyse pazarlama iletişimi faaliyetlerinin tam ortasına oturmuş durumda. Çünkü günümüzde insanların ilgisini çekmek, Gossage’ın bu sözleri söylediği çağdan çok daha zor.

'Reklâm ve dizilerde bilinçaltı mesajlar veriliyor'
Psikiyatrist Dr. İbrahim Bilgen, reklam ve dizilerde verilen bilinçaltı mesajların, çocuk gelişimi ve insanlar üzerinde etkili olduğunu söyledi.

Türkmenistan'da sigara reklamı yasaklandı
Sigaraya karşı son dönemlerde önemli kararlar alan Türkmenistan hükümeti, yeni bir yasa ile tütün mamullerine reklam yasağı getirdi. Sigaraya karşı tutumu ile tanınan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından imzalanan yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Reklam ve satışlarda yeni yasaklar
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Reklam Yönetmeliği’ni tüketici mağduriyetini önleyecek biçimde sil baştan düzenliyor. Bakanlığın hazırladığı “Ticari Reklamlar ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmelik Taslağı” na göre öngörülen düzenlemelerden bazıları şöyle: ...

MEB, özel okul ve dershaneleri uyardı
Milli Eğitim Bakanlığı, "hem okul hem dershane", "üniversite sınavlarına hazırlık koleji" ve benzeri ifadeleri kullanarak reklam ve ilan yapan özel okul ve dershaneleri uyardı.

'Reklamı yapılan balların tamamı sahte'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, balda her ihbari değerlendirdiklerinin altını çizerek, “Artık bal reklamı sıfır, artık hepsinin reklamını durdurduk. Kimse artık bal reklamı yapamaz” diye konuştu.

Tebrik mesajları da reklam sayılacak
İnternetten alışverişte tüketicileri bıktıran SMS ve e-posta mesajlarına sınırlama geliyor. Şirketlerin kutlama ve temenni mesajları da ticari ileti sayılacak ve onlar da kullanıcıya izinsiz gönderilemeyecek

Reklam SMS’leri firmaları yakacak
Onaysız reklam SMS’lerine bine yakın şikâyet geldi. Yönetmelik yayınlanmadığı için ceza kesilemedi ancak, 15 gün içinde çıkacak yönetmelikle 1 Mayıs’tan geçerli 50 bin TL’ye kadar ceza kesilecek

Aldatıcı reklâmlara ceza yağdı
Reklam Kurulu, bu yılın ilk 5 ayında başta gıda ve sağlık ürünleri konusunda olmak üzere tüketiciyi yanıltıcı reklamlara toplam 4,4 milyon liralık ceza kesti.

"Reklamlarda hedef kitle artık çocuklar"
Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Reklam Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Altunbaş, reklamlarda çocukların kullanımının yüzde 90 arttığını, bunun sebebinin 2000'li yıllarda doğan çocukların teknolojiyle iç içe yetişmesi olduğunu belirterek, "Şu an reklamlarla etkilenen ve paraları alınan kitle çocuklardır" dedi.

Gazlı içecek, şeker cips reklamlarına ceza
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, geçen yılın 9 ayında Reklam Kurulunun gündeminde 660 dosyanın görüşüldüğünü, bunlardan 579’unun mevzuata aykırı bulunduğunu anlatan Aşcı, “İncelenen dosyaların yüzde 87.7’si neredeyse aykırı bulundu, bunlara da geçen yılın söz konusu döneminde 13 milyon lira idari para cezası kesildi” dedi.

Reklam yatırımları 2015'te yüzde 9 arttı
Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan, 2015 yılı reklam yatırımları açıklandı. Bir önceki yıla oranla yüzde 9 büyüyen reklam yatırımları 2015'te 6 milyar 474 milyon TL oldu. Reklam yatırımlarında en büyük payı yüzde 50.5'lik oranla televizyon alırken geçen yıla oranla yüzde 25.4 büyüyen dijital mecralar bu yıl yüzde 22.9 ile ikinci sıraya oturdu. Yazılı basın ise reklam yatırımlarından yüzde 15.4 pay aldı.

Sosyal medyada reklam yapan da mükellef sayılacak
Maliye Twitter’dan veya bloglarından reklam yapanların peşine düşecek. Elektronik ortamı da ‘işyeri’ sayacak olan Maliye reklam yapanları da vergi mükellefi olarak değerlendirecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, mevcut vergi kanunlarının internette yapılan ticareti tam olarak kavramadığını, ancak yeni vergi usul kanunu ile düzenleme yapacaklarını söyledi.