|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

zeytinyağı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Zeytin Çekirdeğini Çöpe Atmayın, Yutun
Dr. Fevzi Özgönül, zeytin çekirdeğinin birçok şikayete iyi geldiğini ve yutulması gerektiğini söyledi.

Zeytinde Türk rüzgârı esecek!
Türkiye, zeytincilikte karar sahibi 16 ülke arasına girmek için önemli adım attı. Uluslararası Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Anlaşması’na taraf olmasını içeren anlaşmayı TBMM’de yasalaştıran Türkiye, dünyada söz sahibi olacak.

Zeytin ihracatında artış
Zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2012'nin ilk 10 ayında yüzde 5 artarak 155 milyon dolara çıktı. Zeytin ve zeytinyağı sektöründe 2023 yılı hedefleri Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi'nde bir kez daha gözden geçirildi.

Zeytinyağı ihracatında 4,6 kat artış
Türkiye'de, 1 Kasım 2012'de başlayan sezonun 6 ayında "sıvı altın" olarak bilinen zeytinyağında ihracat, miktar bakımından geçen döneme göre yüzde 469 arttı.

Baldan sonra şimdi de zeytinyağı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Aralık'ta yayınlanan son yönetmeliği çerçevesinde laboratuar incelemeleriyle taklit ve tağşiş (benzer başka ürün karıştırma) yapıldığı kesinleşen firmanın adı, ürün adı, markası gibi bilgilerinin Bakanlık resmi internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmasının ardından ilk skandal balda ortaya çıktı.

Zeytinyağı ihracatına şişe ve teneke yetişmiyor
Zeytinyağı ihracatındaki sürpriz artış, ambalaj sektörünü hazırlıksız yakaladı. Ambalajlı ihracat, önceki sezona göre 2 kat artınca ihracatçı ürünü koyacak şişe ve teneke bulmakta sıkıntı yaşamaya başladı.

Zeytinyağı kemiklere de iyi geliyor
Yapılan bir araştırma, zeytinyağı tüketiminin yeni bir faydasını ortaya koydu. Madrid Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, normale göre daha fazla zeytinyağı tüketenlerin vücutlarında daha yüksek oranda osteokalsin bulunduğu tespit edildi.

'Zeytinyağı renkli cam şişelerde muhafaza edilmeli'
Yrd Doç. Dr. Mine Güngörmüşler, zeytinyağının içinde bulunan klorofilin şeffaf şişede güneş ışığına maruz kaldığında oksitlendiği uyarısında bulundu.

Sağlığa faydalı 20 besin
İngiliz bilim insanları hafızaya ve vücuda iyi gelen 20 besini sıraladı. Sızma zeytinyağı, baharatlar, balık ve yeşil yapraklı sebzeler ilk sıralarda yer aldı.

Zeytinyağı geleceğin petrolü olabilir mi?
Tüm dünyada sağlıklı gıdaya yönelişle “zeytinyağı” kullanımı artıyor... Zeytinyağına geleceğin petrolü diyenler var. Zeytin ve zeytinyağının anavatanında yaşıyoruz. Bunu çok iyi değerlendirmemiz şart.

Zeytinyağının zekaya olumlu etkisi deneyle kanıtlandı
"Anadolu'da yetişen zeytinlerden elde edilen sızma zeytinyağının beyin gelişimine etkisi" konulu bir araştırma yapıldı.

'Zeytinyağı, ceviz ve badem damarları gençleştiriyor'
Kardiyolog Dr. Timur Timurkaynak, hareketsiz yaşamın kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biri olduğuna işaret etti.

Akdeniz mutfağı neden sağlıklı?
ABD'de yapılan araştırmada, zeytinyağı ve yeşil salatanın karışmasıyla nitröz yağ asidinin açığa çıktığı ve bu asidin de kan basıncını düzenlediği ortaya çıktı

Zeytinyağı ihracatının yarısı 3 ülkeye
Türkiye'den 100 civarında ülkeye yapılan zeytinyağı dış satımın yaklaşık yarısı, Suudi Arabistan, ABD ve Japonya'ya gerçekleştirildi.

Zeytinyağını üretiyoruz ama tüketmiyoruz
Türkiye zeytin üretiminde dünya ikincisi olmasına rağmen, kişi başına tüketilen yıllık zeytinyağı oranı 2.1 kilogramla Yunanistan, Tunus, Suriye ve Fas ortalamasının gerisinde kalıyor