|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

4+4+4 Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Eğitimde yeni dönem
Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanacak olan 4+4+4 sistemi, eğitimde önemli değişiklikler getiriyor. Halen 8 yıl olan zorunlu eğitim süresi, 12 yıla çıkıyor.

Günlük 15 Lira cezası var
Eğitimde 4+4+4 sistemi, önümüzdeki eğim öğretim döneminde devreye girecek. 2012 Eylül sonu itibariyle 66 ayını dolduracak çocuklar, e-okul sistemiyle merkezi olarak kaydedilecekler.

MEB’den yeni ders çizelgesi
MEB, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak haftalık ders çizelgesinin taslağını hazırladı.

Kapalı köy okullarına düzenleme
Kamuoyunda "4+4+4" olarak bilinen yeni eğitim sisteminin ilkokuldaki öğrenci sayısını arttırması beklentisi, öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılan köy okullarının yeniden açılmasını gündeme getirdi.

Minikler 10 Eylül'de okul yolunda
4+4+4 eğitim sistemine göre bu yıl okula başlayacak 5-6 yaş grubu öğrenciler için eğitim 10 Eylül'de başlıyor.

Okulu imam hatibe dönüşenler aynı okulda okuyacak
Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sistemi kapsamında, okulları İmam Hatip ortaokuluna dönüşen öğrencilerin durumu merak konusu oldu.

11 ve 12’ler de ‘taşınacak’
Milli Eğitim Bakanlığı, geçen sene sadece 9. ve 10. sınıfların yararlandığı taşımalı eğitimden 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibarıyla 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin de faydalanacağını bildirdi.

Özel okullar'a İlköğretim ve Eğitim Kanunu düzenlemesi
Özel okulların 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre yeniden yapılandırılması için çalışmalar devam ediyor.

Öğretmenlere yeni sistem eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve okulöncesi öğretmenlerine 4 +4+4 eğitim sistemi ile ilgili mesleki gelişim eğitimi verecek. 2012-2013 eğitim öğretim yılı da 17 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), temel eğitim kademesindeki ilkokul ve okulöncesi öğretmenleri okullar açılmadan önce yeniden ne alacak.

İlkokula başlamada erteleme değişikliği
MEB, 66, 67 ve 68 aylık çocukların ilkokula kaydını velinin isteğine bıraktı. 69,70 ve 71 aylık ise sağlık raporu ile okula başlamayı 1 yıl erteleyebilecek

60 aylıklara kurs desteği
Geçen eğitim öğretim yılında okula başlayan 60-66 aylık 450 bin çocuğa, takviye kursu verilecek. Öğrenciler, ailelerinin onayıyla geri kaldıkları konularla ilgili destek alacak.

12 yıllık kesintili eğitim kanun teklifi Meclis’ten geçti
Zorunlu eğitimi kesintili olarak 12 yıla çıkaran teklif, 295 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Başörtüsüyle ilgili her türlü desteği vereceklerini açıklayan MHP’nin ''Hiç kimse başının örtülü olması nedeniyle yükseköğretim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz'' hükmünü içeren önergesi, AK Parti’nin önergeye destek vermemesi üzerine reddedildi.

Yeni eğitim genelgesi yayımlandı
Eğitim kanunu ile bazı kanunlarda yapılan değişiklik ile zorunlu eğitimin süresi 12 yıla çıkarılmıştı. Yeni sistem 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lise eğitimini kapsıyor.

Üniversite kazanmak 2016'da zorlaşacak
12 yıllık zorunlu eğitim sebebiyle 2016 yılında liseden mezun olan öğrenci sayısı bugünkü 850 bin seviyesinden 1 milyon 200 bine ulaşacak. İki yıl önce 4+4+4, 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sisteminin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte lise eğitim zorunlu hale gelmişti.