|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Şikayet Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Gıdada 5 ayda 650 bin şikâyet
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker “174 Alo Gıda” hattına Mayıs sonu itibariyle 650 bin telefon geldiğini söyledi.

Dosya masrafı başvuruları, şikayetleri 4 kat arttırdı
Sivas Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü ve Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Tanzer Erdem, yaptığı açıklamada, tüketicinin son yıllarda bilinçlendiğini ve bunun da hakem heyetlerine başvuruları artırdığını söyledi.

HGS Şikayetleri
Hızlı Geçiş Sistemine (HGS) ilişkin en çok şikayet, Kartlı Geçiş Sisteminde (KGS) kalan paranın aktarımıyla ilgili oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) yetkilileri KGS'nin yerini alan HGS ile ilgili 17 Eylül 2012-31 Mart 2013 tarihleri arasında bin 258 şikayetin geldiğini açıkladı.

Alo Gıda 174'e 3 ayda 45 bin tüketici şikâyeti
Tüketicilerin gıdayla ilgili şikâyetlerini almak ve bunlara çözüm üretmek amacıyla 2009'da kurulan "Alo Gıda 174" hattına ilgi artıyor. Hatta 1 Ocak-15 Mart 2012 tarihleri arasında 45 bin 277 telefon gelirken, kurulduğu 2009'dan beri gelen şikâyet sayısı ise 600 bini aştı. Başvurularda işletme faaliyet alanlarına göre ilk üç sırayı 3 bin 15 ile satış yeri , 2 bin 727 ile üretim yeri , bin 403 ile toplu tüketim yeri aldı.

Tüketici ‘yüksek sabit’ten şikâyetçi
Tüketici Örgütleri Federasyonu’nun (TÖF) yayımladığı “Telekomünikasyon Sektörü Uygulamaları” raporunda, ev/işyeri telefonlarına uygulanan “yüksek orandaki” sabit ücretlerin alınmasına devam edildiği, sabit telefonlardan alınan sabit ücret tutarının 14-15 lira olduğu,

Banka şikâyetleri internette de ilk sırada
Bankaların aldığı ücret ve komisyonların iadesi için sanal âlemde de şikâyet yağdı. Sadece bir şikâyet sitesine yapılan 510 bin şikâyetin 90 bini bankalara yönelik. Şikâyetlerde, hesap işletim adı altında alınan ücret, komisyonlar, dosya ücretleri başı çekti. Geçmiş yılların aksine faiz şikâyetleri azaldı. Bankaların karne notunda sanal âlemdeki şikâyetler de etkili olacak.

GSM şirketleri, şikayetleri 10 günde cevaplayacak
GSM şirketleri, sabit telefon, uydu ve kablolu tv ve internet hizmeti veren firmaların tarife, kampanya, taahhütname, fesih, cayma bedeli gibi abone şikayetlerini en geç 10 günde cevaplandıracak

Dizilere şikayet yağıyor
2013 yılında RTÜK İletişim Merkezi’ne 118 bin 416 bildirim gelirken, sadece dramatik diziler hakkında 51 bin 285 (yüzde 43) şikayette bulunuldu.

RTÜK'e 'ahlak şikâyetleri' katlandı
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) istatistikleri, genel ahlak konulu şikâyetlerin yüzde 101 arttığını, bununla birlikte ırkçılık, cinsiyet, mezhep ayrımcılığına karşı daha yüksek sesle karşı çıkıldığını ortaya koydu.

BTK'ya gelen iki şikayetten biri "cep"le ilgili
BTK'ya gelen şikayetlerin yüzde 47,5'ini GSM hizmetleri oluşturdu. Konularına göre yapılan ayrımda en fazla şikayet faturalara ilişkin oldu.

20 bin kişi sahte bal şikayetinde bulundu
Son 12 ayda 174 Alo Gıda Hattı'nı arayan yaklaşık 20 bin kişi, sahte bal şikayetinde bulundu. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, tüketicilerin eskisi gibi artık duyarsız kalmadığını, en ufak tereddüt yaşamaları durumunda 174 Alo Gıda Hattı'nı arayarak şikayette bulunduğunu belirtti.

En çok şikayet ‘izdivaç programları’na
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ‘izdivaç programları’na yönelik bir yılda 10 bin 691 şikâyet geldi. Şikâyette bulunanların çoğunu kadınlar oluşturdu.

Tüketici en çok bankalardan şikayetçi
Geçen yıl Türkiye genelinde Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan 2 milyondan fazla şikayetin yaklaşık yüzde 82'si, bankacılık işlemleriyle ilgili oldu.

İki şikayetten biri 'cep'ten geldi
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) 2015'te gelen şikayetlerin yüzde 47,3'ü mobil hizmetlere yönelik oldu. Mobil sektörde en fazla şikayetin faturalardan kaynaklandığı belirlendi.