|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kira Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türk halkı en çok konuta ve kiraya harcadı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2012 yılına ilişkin "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımladı. Buna göre, Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,8 oranıyla konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların yüzde 19,6'sı gıdadan oluştu.

Beyanname dolandırıcısına dikkat!
1.2 milyon kişiye beyanname mektubu gönderen Maliye, kendilerini kurumdan gibi tanıtıp para isteyen dolandırıcılara karşı uyardı

Gelirin yüzde 30'u kiraya gidiyor
Merkez Bankası araştırmasına göre, sık sık konut değiştiren kiracılar daha yüksek kira ödemek zorunda kalıyor. Yukarı yuvarlama alışkanlığı kira ücretlerini artırıyor. Hane gelirinin yüzde 30’u kiraya gidiyor.

Emekli aylığının 3'te biri kiraya gidiyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, emekliler, aylıklarının yarıdan fazlasını barınma ve gıda harcamalarına ayırıyor.

Kira gelirinin 3 bin 600 TL'si vergiden muaf
Maliye Bakanlığı'nın Gelir Vergisi Genel Tebliği yayımlandı. Gelecek yıl kira gelirleri için uygulanacak istisna tutarı 3 bin 600 TL olarak tespit edildi.

Kirada belediye dönemi
Kentsel dönüşümde İstanbul’da riskli evleri yıkılan vatandaşa kira desteği artık ilçe belediyesi aracılığıyla verilecek.

Konutta aslan payı kiranın
Tüketim harcamalarında aslan payını konut ve kira aldı. Konut giderlerinde kira, yüzde 62 ile en yüksek paya sahip olurken, bunu yüzde 14’lük oranla ısınma izledi. Öte yandan konut harcamalarının payının, en düşük gelir grubunda arttığı ortaya çıktı

‘Kiracı konutu sözleşme bitmeden de boşaltabilir’
Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Petek, Yeni Türk Borçlar Kanunu’nda kiracıyı koruyan ama kamuoyunda pek bilinmeyen düzenlemeye dikkat çekti.

Kira beyanı 31 Mart’a uzatıldı
Ev sahipleri 2014 yılında elde ettikleri kira gelirleri için beyannamelerini, 31 Mart Salı günü mesai bitimine kadar verebilecekler. 2014 yılında evini kiraya veren kişilerin bu yıl mart ayında gelirlerini Maliye'ye bildirmeleri gerekiyordu. Beyan dönemi 25 Mart günü bitecekti.

Beyan edilen kira geliri rakamları açıklandı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, beyanname veren mükellef sayısı ve beyan edilen kira gelirinde en yüksek rakama ulaşıldığını bildirdi.

En çok konuta ve kiraya harcadık
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılına ilişkin "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımladı. Türkiye genelinde geçen yıl hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 848 lira oldu.

Emekli aylığının üçte biri kiraya gidiyor
Emeklilerin konut ve kira harcamaları, aylıklarının yaklaşık yüzde 30'unu bulurken, ücretli çalışanlarda bu oran yüzde 23,4'e denk geliyor.

Konut harcamasının yüzde 65’i kira için
TÜİK Hanehalkı Bütçe Araştırması’na göre; Türkiye genelinde hanehalkının toplam tüketim harcamaları içinde konutun payı yüzde 24.8 oldu.

Maaşı, gıda ile kira bitiriyor
Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre, kasımda bir memur, maaşının yüzde 70.39’unu yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.