28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

eğitim Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Nitelikli beyin göçü yaşı 16'ya indi
Eğitimin bütçeden aldığın payın artması, beyin göçünde yaş ortalamasını 16'ya indirdi. Amerika ve Avrupa'da faaliyet yürüten okulların Türkiye'de tanıtım faaliyetlerini artırması, bu ülkelerde hayatın cazip olması öğrencilerin üniversiteyi beklemeden lise döneminde yurt dışına yerleşmelerine zemin hazırlıyor.

Günlük 15 Lira cezası var
Eğitimde 4+4+4 sistemi, önümüzdeki eğim öğretim döneminde devreye girecek. 2012 Eylül sonu itibariyle 66 ayını dolduracak çocuklar, e-okul sistemiyle merkezi olarak kaydedilecekler.

Yabancı dil devrimi
Yabancı dil eğitiminde kalitenin bir türlü yakalanamaması MEB'yi harekete geçirdi

Eğitimde sınıflama verimi artırıyor
Marmara Üniversitesi'nce yapılan bir araştırma kız ve erkek çocukların öğrenme şekillerinin farklı olması sebebiyle farklı sınıflarda eğitim görmelerini zorunlu kılıyor Bilim adamlarınca yapılan araştırma 5-6 yaşlarındaki kız ve erkek çocuklarının farklı öğrenme sitillerine sahip olduğunu gösterdi.

500 bin öğretmene '66 aylık' eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı, okullar açılmadan önce öğretmenlere pedagog ve psikologlar aracılığıyla eğitim veriyor. 4+4+4 yeni eğitim sisteminde karşılaşabilecekleri sosyal ve günlük yaşanabilecek sorunlar ve bu sorunların çözüm yöntemleri anlatılacak.

Eğitim yılı, 11 bin 536 yeni derslikle başlıyor
İlkokul birinci sınıfa yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile okul öncesi eğitime başlayacak öğrenciler, bugün ders başı yaptı. Uyum programı kapsamında velilere uygulamanın amaçları, yararları anlatılıyor. Daha sonra okul, velilere ve çocuklara tanıtılacak.

Derslik başına 30 öğrenci hedefi
Eğitim düzenlemesiyle birlikte okula başlama yaşının düşmesi, mevcut derslik ihtiyacını daha da artırdı. Buna rağmen yapılan dersliklerle, sınıf başına hedeflenen öğrenci sayısı 30’a düştü.

Gençlerin gözü yurtdışı eğitimde
Her yıl 1 milyonun üzerinde öğrencinin SBS, 1,5 milyona yakın öğrencinin de YGS sınavlarına girdiği Türkiye'de, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler, ailelerin ve gençlerin kafasını daha da karıştırmış durumda.

Eğitime kar engeli
Yurt genelinde etkili olan şiddetli kar yağışı eğitimi de aksatıyor. Bazı il ve ilçelerde okullara kar tatili geldi. Malatya, Bartın, Nevşehir'de, Zonguldak'ın merkez dışındaki tüm ilçelerinde,Kahramanmaraş merkez ile Çağlayancerit, Ekinözü ve Elbistan ilçelerindeki okullarda eğitme ara verildi.

Birinci sınıflara oyunlu eğitim
4+4+4 kesintili zorunlu eğitim sistemiyle ilgili müfredatı yenilemek için komisyon kuran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, okulla ilk kez tanışan minik öğrencilere okuma ve yazmayı oyunla öğretecek.

Öğrenmek kalpten kalbe geçiştir!
“Her çocuğun müfredatı kendi içinde gizli.” Biri bir binaya bakıp taş yığını görürken, biri de ona baktığında mana görür. Bizzat içinden bakmaktadır çünkü. İşte varlığa içinden bakana, eşyanın vücuda gelme hikmetinde kendi kalbinin yansımalarını bulan gençlere ne vaat ediyor mesela bugün üniversiteyi kazanma kriterlerimiz, başarı ölçülerimiz?

İŞKUR’dan 194 bin işsize eğitim
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, 2013 yılında 131 bin 249 işsize meslek öğrettiklerini, 63 bin 660 işsize ise mesleki deneyim kazandırmak amacıyla iş yerlerinde işbaşı eğitimi verdiklerini söyledi

Otizmde 24 saat eğitim şart
Otizm hastalığında, çocuklara kesintisiz eğitim verilmesi ve ailelerin de bu eğitimin içinde olmaları gerektiği öğrenildi

Eğitim notumuz düşük
Eğitim Reformu Girişimi’nin 7’ncisini hazırladığı Eğitim İzleme Raporu’na göre, bu yıl eğitim-öğretim yılında net okullulaşma oranı 3-5 yaş grubunda yüzde 30.9’dan yüzde 28’e düştü. 4-5 yaş grubunda ise yüzde 44’ten yüzde 37.9’a geriledi. Erken çocukluk eğitimi, Türkiye’deki en önemli eğitim politikası önceliklerinden biri olmaya devam ediyor.

250 bin öğrenciye eğitim desteği
Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasal düzenlemenin ardından, özel okullara öğrenci başına verilecek eğitim-öğretim desteğinin miktarı belli oldu. Buna göre 250 bin öğrenci için 2 bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasında değişen eğitim-öğretim desteği verilecek.