9 Rebi'ül-ahir 1441 | 6 Aralık 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

RTÜK Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
TV'de yeni dönem
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), KHK kapsamında medya hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemelerin 29 Nisan Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yapılan yayınları yeni düzenlemeleri dikkate alarak mercek altına almaya başladı. Söz konusu düzenlemeler, yayım tarihi itibarıyla geçerli olacak.

Balkonlardan artık antenler kalkacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve RTÜK, balkon ve dış cephelerde çanak antenlerin oluşturuğu görüntü kirliliğini engellemek için çalışma başlattı...

RTÜK TV'de yeni dönem için tarih verdi!
''Önümüzdeki günlerde yapılacak sıralama ihalesiyle hem karasal yayın alanında lisanslı döneme hem de karasal analog yayın teknolojisinden karasal sayısal yayın teknolojisine geçilecek''

RTÜK, karasal yayın için ihale düzenliyor
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ulusal (T1) Karasal Sayısal Yayın Lisansı Sıralama ihalesi düzenleyecek.

İzdivaç programları gerçeklerden uzak
Toplumsal gerçeklerden uzak yayınlar aileleri tehdit ediyor. Gündüz yayınlanan kadın kuşaklarında en çok dikkati çeken programlardan olan evlilik konulu yapımlar, kadınlarla ilgili yanlış imaj oluşturuyor. Ayrıca bu yapımlardan aile yapısı da zarar görüyor.

'Çocukları internetin zararlarından korumak zorundayız'
Çocuk ve Medya konulu çalıştayda konuşan RTÜK Başkanı Dursun, ''Çocukları TV ve İnternetin zararlarından koruma konusunda herkesin sorumlu olduğunu söyledi.Davut Dursun, ''Hiçbir toplum geleceğini tehlikeye atamaz. Çocuklar bizim geleceğimizdir onları tehlikeye atamayız'' dedi.

TV izleme oranımız düşmüş!
Televizyona olan ilginin azaldığı, bilgisayardan TV izleme oranının ise arttığı ortaya çıktı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ‘Televizyon İzleme Eğilimleri-3 Araştırması’na göre, hafta içi 2 ve 3 saat olan televizyon izleme süresi yüzde 23,5’e çıktı. Öte yandan bütün meslek gruplarında hafta içi günlük ortalama televizyon izleme süreleri azaldı.

Abur Cubur ürünlere reklam yasağı
Çocuk sağlığının korunması için, aşırı tüketimi önerilmeyen yağlı, tuzlu, şekerli yiyecek ve içeceklerin reklamlarının daha etkili denetlenebilmesi için, Sağlık Bakanlığı'ndan bu gıdaların neler olduğuna ilişkin liste isteyen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), önümüzdeki günlerde çocuk programlarında bu tür yiyecek ve içeceklerin reklamlamını yasaklayacak.

Polis basını sadece RTÜK'ten izleyecek
İçişleri Bakanlığı, polisin, basın, siyasi parti ve sendikalara ilişkin bazı görevlerinin başka kurumlara devredilmesinin yolunu açan yeni bir çalışma başlattı. Çalışmayla, güvenlik gerekçesiyle, sıkıyönetim dönemlerinden beri polis tarafından yürütülen bazı görevlerin, vatandaşa daha iyi hizmet götürülmesi amacıyla sivil kurumlar tarafından yapılması amaçlanıyor.

'RTÜK cezaları caydırıcı olmuyor'
RTÜK Başkanı Dursun, Türkiye’de yanıltıcı nitelikte reklam yayını oranının yüksek olduğunu belirtti.

En çok diziler şikayet ediliyor
Televizyon yayınlarıyla ilgili Radyo ve Televizyon Üst Kurulu İletişim Merkezi’ne geçen yıl yapılan bildirimler yüzde 15 artarak, 118 bin 416’ya ulaştı. 2013 yılında en fazla şikâyet edilen program türü diziler olurken; dizilere yönelik şikâyetler 2012’de 48 bin 823 iken, 2013’te yüzde 5 artarak 51 bin 285’e yükseldi.

İnternetten yayına RTÜK denetimi geliyor
İnternet ortamındaki bütün yayınların, ulusal televizyonlar gibi RTÜK denetimine girmesini ve RTÜK’ün lisans vermediği, lisansını iptal ettiği yayınların kesilmesini öngören yönetmelik taslağı hazırlandı ve görüşe açıldı.

Dizilere şikayet yağıyor
2013 yılında RTÜK İletişim Merkezi’ne 118 bin 416 bildirim gelirken, sadece dramatik diziler hakkında 51 bin 285 (yüzde 43) şikayette bulunuldu.

RTÜK'e 'ahlak şikâyetleri' katlandı
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) istatistikleri, genel ahlak konulu şikâyetlerin yüzde 101 arttığını, bununla birlikte ırkçılık, cinsiyet, mezhep ayrımcılığına karşı daha yüksek sesle karşı çıkıldığını ortaya koydu.

En çok şikayet ‘izdivaç programları’na
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) ‘izdivaç programları’na yönelik bir yılda 10 bin 691 şikâyet geldi. Şikâyette bulunanların çoğunu kadınlar oluşturdu.