21 Şevval 1440 | 24 Haziran 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

RTÜK Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
TV'de yeni dönem
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), KHK kapsamında medya hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenlemelerin 29 Nisan Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yapılan yayınları yeni düzenlemeleri dikkate alarak mercek altına almaya başladı. Söz konusu düzenlemeler, yayım tarihi itibarıyla geçerli olacak.

Balkonlardan artık antenler kalkacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve RTÜK, balkon ve dış cephelerde çanak antenlerin oluşturuğu görüntü kirliliğini engellemek için çalışma başlattı...

RTÜK TV'de yeni dönem için tarih verdi!
''Önümüzdeki günlerde yapılacak sıralama ihalesiyle hem karasal yayın alanında lisanslı döneme hem de karasal analog yayın teknolojisinden karasal sayısal yayın teknolojisine geçilecek''

RTÜK, karasal yayın için ihale düzenliyor
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ulusal (T1) Karasal Sayısal Yayın Lisansı Sıralama ihalesi düzenleyecek.

TV izleme oranımız düşmüş!
Televizyona olan ilginin azaldığı, bilgisayardan TV izleme oranının ise arttığı ortaya çıktı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ‘Televizyon İzleme Eğilimleri-3 Araştırması’na göre, hafta içi 2 ve 3 saat olan televizyon izleme süresi yüzde 23,5’e çıktı. Öte yandan bütün meslek gruplarında hafta içi günlük ortalama televizyon izleme süreleri azaldı.

Abur Cubur ürünlere reklam yasağı
Çocuk sağlığının korunması için, aşırı tüketimi önerilmeyen yağlı, tuzlu, şekerli yiyecek ve içeceklerin reklamlarının daha etkili denetlenebilmesi için, Sağlık Bakanlığı'ndan bu gıdaların neler olduğuna ilişkin liste isteyen Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), önümüzdeki günlerde çocuk programlarında bu tür yiyecek ve içeceklerin reklamlamını yasaklayacak.

İzdivaç programları gerçeklerden uzak
Toplumsal gerçeklerden uzak yayınlar aileleri tehdit ediyor. Gündüz yayınlanan kadın kuşaklarında en çok dikkati çeken programlardan olan evlilik konulu yapımlar, kadınlarla ilgili yanlış imaj oluşturuyor. Ayrıca bu yapımlardan aile yapısı da zarar görüyor.

'Çocukları internetin zararlarından korumak zorundayız'
Çocuk ve Medya konulu çalıştayda konuşan RTÜK Başkanı Dursun, ''Çocukları TV ve İnternetin zararlarından koruma konusunda herkesin sorumlu olduğunu söyledi.Davut Dursun, ''Hiçbir toplum geleceğini tehlikeye atamaz. Çocuklar bizim geleceğimizdir onları tehlikeye atamayız'' dedi.

Polis basını sadece RTÜK'ten izleyecek
İçişleri Bakanlığı, polisin, basın, siyasi parti ve sendikalara ilişkin bazı görevlerinin başka kurumlara devredilmesinin yolunu açan yeni bir çalışma başlattı. Çalışmayla, güvenlik gerekçesiyle, sıkıyönetim dönemlerinden beri polis tarafından yürütülen bazı görevlerin, vatandaşa daha iyi hizmet götürülmesi amacıyla sivil kurumlar tarafından yapılması amaçlanıyor.

'RTÜK cezaları caydırıcı olmuyor'
RTÜK Başkanı Dursun, Türkiye’de yanıltıcı nitelikte reklam yayını oranının yüksek olduğunu belirtti.

En çok diziler şikayet ediliyor
Televizyon yayınlarıyla ilgili Radyo ve Televizyon Üst Kurulu İletişim Merkezi’ne geçen yıl yapılan bildirimler yüzde 15 artarak, 118 bin 416’ya ulaştı. 2013 yılında en fazla şikâyet edilen program türü diziler olurken; dizilere yönelik şikâyetler 2012’de 48 bin 823 iken, 2013’te yüzde 5 artarak 51 bin 285’e yükseldi.

Dizilere şikayet yağıyor
2013 yılında RTÜK İletişim Merkezi’ne 118 bin 416 bildirim gelirken, sadece dramatik diziler hakkında 51 bin 285 (yüzde 43) şikayette bulunuldu.

TV'lerde 'bip' masum olmaktan çıktı!
RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, bazı televizyon kanallarında yayınlanan dizi ve programlarda argo ve uygunsuz sözlerin “bip”lenmesine ilişkin, “Programlarla ilgili gerekli müeyyideleri uygulayacağız. Gerekirse programın yayından kaldırılması cezası vereceğiz çünkü bu, masum olmaktan çıktı.” dedi.

'İnternet yayınlarında RTÜK ve BTK devrede olacak'
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, internet ortamındaki, “yayıncılığı yanlış olanlara” ilişkin kararların Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nca (RTÜK) alınacağını, BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) müeyyideyi uygulayacağını söyledi.

İnternete RTÜK denetlemesi
İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi. Meclis’te kabul edilen vergi düzenlemelerine ilişkin torba yasaya göre, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alacak.