|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Plastik kirliliği  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ekolojik poşetler gerçekten ekolojik mi?
Doğada çözüleceği belirtilen ekolojik poşetlerin 3 yıl süre sonra bile hala sağlam şekilde malzeme taşıyabildiği ve kolay kolay çözülmediği ortaya çıktı.

Plastik atığın izi sürülecek
Plastik kirliliğini azaltmaya yönelik yasal bağlayıcılığı olan pakt ABD hariç hemen her ülke tarafından onaylandı.

Plastik kirliliği deniz canlılarına zarar veriyor
Bugün, yeryüzünde 7 milyarın üzerinde insan yaşıyor. 2050 yılında bu sayının 10 milyara yaklaşacağı öngörülüyor. Hızla artan nüfus, iyi planlanmamış yapılaşma, doğal alanların bozulması, yasa dışı avcılık ve ticaret, doğal hayatın dengesini bozuyor ve canlı türleri bir yok oluşa doğru sürükleniyor.

Kuş yumurtasında bile plastik çıktı!
Plastik kirliliğinin dünyanın en el değmedik bölgelerinde bile görülmeye başladığını belirten bilim insanları, Kuzey Kutup Dairesi’nin üstünde kalan Arktika’daki kuşların yumurtalarında ilk kez kimyasal katkı maddeleri bulduklarını açıkladı.

Plastik kullanımı uyarısı
Plastik atıklar, dünyanın her yerinde yaşamı zehirliyor. Deniz kaplumbağalarının sindirim sisteminde plastik parçalarına rastlanıyor. Deniz kuşları plastik atıklar nedeniyle yaralanıyor. Balinalar plastik yutuyor. Plastik parçaları ve mikroplastikler besin zincirine de karışıyor...

Okyanustan 40 tondan fazla çöp çıkarıldı
Pasifik Okyanusu'na yelkenliyle açılan çevrecilerin, 25 gün süren temizlik görevinde uydu ve insansız hava aracı teknolojisini kullanan ekibin, okyanustan aralarında deterjan şişeleri, plastik mobilyalar, paket bantları, kovalar ve çocuk oyuncaklarının da olduğu tonlarca çöp çıkardığı kaydedildi.