25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

alışveriş Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Online alışveriş mağdur ediyor
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, internet sitesi kurarak ticaret yapmanın yasal sorumluluğa bağlı olmadığını, herkesin site kurarak ticaret yapabildiğini öne sürerek, birçok sitenin kayıtsız şekilde ve fatura kesmeden mal satışı yaptığını iddia etti.

Alışverişte tüketicelere uyarı
Sanayi Bakanlığı'nın yılın ilk altı ayında denetlediği hazır ambalaj ürünlerinin yüzde 15'inin eksik doldurulduğu ortaya çıktı. Akaryakıt sayaçlarının yüzde 16'sı da yanlış gösteriyor .

2014'te 580 milyon kişi mobil alışveriş yapacak
Mobil cihazlardan alışveriş yapanların sayısı iki yıl içinde yüzde 50 artarak, 2014 yılı sonunda 580 milyon olacak.Juniper araştırma şirketinin raporundan derlediği bilgilere göre, her geçen gün daha çok tüketici hem içerik hem de ödeme mekanizması açısından mobil teknolojileri tercih ediyor.

Ambalajda gram oyunu
Bankaların ücret ve komisyonlarda tüketiciyi mağdur eden uygulamalarının bir benzeri de market raflarında yaşanıyor. Ürünlerin gramajını düşürmeye başlayan marketlerin, fiyatını ise aynı oranda aşağı çekmediği belirtildi.

‘Üç kuruş para üstünü isteyin’
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, “Kuruşunuza sahip çıkın. Alışverişte üç kuruş bile olsa paranızın üstünü isteyin” dedi.

Çarşı ve pazarlarda bayram hareketliliği
Çarşı, pazar ve alışveriş merkezlerinde, Kurban Bayramına bir hafta kala yoğunluk yaşanıyor. Çocukları ve kendileri için giysi alışverişine çıkan vatandaşlar, hem bayram alışverişi yapıyor hem de havaların da soğumasıyla kışlık kıyafetleri tek sefer de almış oluyor.

Kutsal topraklarda dönüş öncesi alışveriş telaşı
Türk hacılar, konakladıkları her mahallede ve bütün otellerin yanında bulunan Türk Pazarları ile Mekke'de Kabe, Medine'de ise Mescid-i Nebevi'nin çevresindeki alışveriş merkezlerine adeta akın ediyor.

Alışveriş çılgınlığı manik atak belirtisi olabilir
Prof. Dr. Murad Atmaca, iki uçlu mizaç bozukluğu (manik atak) olan kişilerin, aşırı alışveriş yapma ve para harcama gibi davranışlar sergileyebildiğini belirterek, “alışveriş çılgınlığı”nın manik atak belirtisi olabileceğine dikkati çekti.

Ramazanda aşırı tüketim uyarısı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, tüketicileri ramazanda oruçlu şekilde yapacakları alışverişler konusunda uyarıda bulundu.

Tüketici internetten giyinmeyi sevdi
Türkiye'de bireylerin internet üzerinden sipariş verdiği ya da satın aldığı mal ve hizmet türleri arasında ilk sırayı, yüzde 51,9 ile giyim ve spor malzemeleri aldı. Söz konusu ürünleri yüzde 27 ile ev eşyaları, yüzde 26,8'le seyahatle ilgili diğer faaliyetler takip etti.

1 Mayıs'ta alışverişe 'geri al' tuşu geliyor
Elektronik ticaret hacmi 15 milyar TL’yi aşarken, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş sitelerine yönelik düzenleme yaptı. İnternetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası ve müşterinin hatalı verdiği sipariş için ‘geri al’ ve ‘değiştir’ seçeneği şartı getirildi.

Ramazan’da israfa dikkat
Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca gıda alışverişlerinde israfa düşülmemesi konusunda uyardı. Alışverişte israftan kaçınılması sayesinde Ramazan’da artan gıda fiyatlarının düşmesine katkı sağlanacağına dikkat çekiliyor. Doyulabilecek kadar yemek hazırlamak da israfa karşı alınabilecek bir diğer önemli tedbir.

İnternetten 20 milyar liralık alışveriş yaptık
Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, Türkiye'de e-ticaret firmalarının sadece bireysel tüketicilere yönelik satışlarının 20 milyar liraya yaklaştığını belirterek, "E-ticareti kullananların sayısı 12 milyonu aştı. Buna karşın ülkemizde e-ticaretin toplam perakende içindeki oranı henüz gelişmiş ülkeler seviyesinde değil" dedi.

Plansız yapılan alışveriş bütçeyi zorluyor
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların diğer aylara göre daha yoğun alışveriş yapmaya başladığını söyledi.

Bayram alışverişinde kartlara yüklenmeyin
Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bayramlık alışveriş planlarının yapıldığı bugünlerde tüketicilerden, bütçesine uygun, güvenli gıda ve giysi konusunda seçici olmalarını önerdi.