|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Liselere Giriş Sınavı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
LGS için son tavsiyeler
İlk kez uygulanacak LGS’de Türkçe’nin yanı sıra sayısal derslerden de uzun paragraflı sorular çıkması bekleniyor. Hatalı okuma nedeniyle “kesinlikle” ya da “sadece” gibi ifadeler gözden kaçtığı için en çok bu sorularda hata yapılıyor.

Liselere giriş sınavı bitti sıra tercihlerde
1 milyon adayın katıldığı LGS, 2 Haziran’da yapıldı. Sonuçları 26 Haziran’da açıklanacak. LGS ile bir liseye giremeyenler, adrese dayalı yerleştirme için tercih yapacak. Soruları değerlendiren uzmanlara göre, matematik bilgisini günlük hayat kazanımlarıyla birleştirebilen öğrenciler başarılı olacak.

Liselere girişte örnek sorular yayımlandı
Milli Eğitim Bakanlığı, liselere girişte yapılacak merkezi sınava yönelik örnek soruları internette yayımladı. Kitapçıkta, sayısal ve sözel testlerde yöneltilecek soru sayısının yarısı kadar örnek soruya yer verildi.

Liselere giriş sınavı için ikinci örnek sorular yayımlandı
MEB tarafından 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonunda ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilecek merkezi sınava ilişkin ikinci örnek soru kitapçığı yayımlandı.

Liselere giriş sınavı yaklaşıyor
1 Haziran’da yapılacak LGS için 7. örnek soru kitapçığı yayınlandı. Sınava 1,5 aydan kısa bir süre kala öğrenciler, bu sorular çerçevesinde çalışmalarını hızlandırdı.

8. sınıfların liselere giriş sınavı telaşı
Liselere Giriş Sınavı'nın (LGS) başvuruları tamamlandı. Şu an 8'inci sınıf düzeyinde eğitim gören öğrencilerin çok büyük bir bölümü sınavla öğrenci alan liselere girişte kullanılacak LGS'ye 1 Haziran 2019'da girecek.

LGS’de belirleyici temel dersler olacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan kılavuzda 2 Haziran'da yapılacak Liselere Giriş Sınavı'yla (LGS) ilgili tüm detaylar duyuruldu. Türkiye genelinde bin 367 liseye girişte kullanılacak LGS'deki derslerin ağırlık katsayıları da değişti.

LGS’de düzenlemeler yapılacak
Liselere girişte TEOG yerine getirilen ve geçen yıl ilk kez uygulanan LGS’de yaşanan sorunların bu yıl da tekrar etmemesi için harekete geçen MEB, sistemde yeni düzenlemeye gidiyor.

LGS öncesi son hatırlatmalar
Liselere Giriş Sınavı yarın saat 9.30’da başlıyor. 3 yanlışın bir doğruyu götüreceği sınavda küçük hatalar yüzünden büyük puanlar kaybetmemek için önce kaygı ve stresi yenmek gerekiyor.

LGS 7 Haziran'da yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Sınav Uygulama Takvimi'ne göre Liselere Giriş Sınavı (LGS), 7 Haziran'da yapılacak. Sorular doğrudan bilgiyi değil, öğrencilerin muhakeme gücünü, okuduğunu anlama ve yorumlama becerisini ölçmeye yönelik olacak.