|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kiracı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Maliye, bütün illerde kiracıları yakın takibe aldı
Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) beyanname sayısını artırmak için 1 milyon 200 bin mükellefe mektup gönderen Gelir İdaresi Başkanlığı, uygulamasını bu yıl da devam ettirecek. Vergi dairesi başkanlıkları, mektupların gönderim işlemlerini henüz sonuçlandırmadı.

Ev sahiplerinin banka hesabı eksilebilir
Kira ile ilgili gelir vergisi borcunu ödemeyenlere 1-25 Mart tarihleri arasında e-haciz uygulanacak. Gelir İdaresi Başkanlığı kira gelir vergisini ödemeyen ev sahiplerini mektupla uyardı.

Ev sahibi olma oranı azalıyor
TÜİK, ‘İstatistiklerle Aile 2018’ araştırmasını yayımladı. Açıklanan rakamlar ülke genelinde ev sahibi olma oranının gerilediğini gösteriyor. Peki dünyada nasıl?

Kiracıları 1 Temmuz paniği sardı
1 Temmuz'da yürürlüğe girecek düzenlemeler, 10 yılını doldurmuş kiracıları, "kara kara" düşündürmeye başladı. Çünkü ev ya da işyeri sahipleri, 10 yılı dolduran kiracılarını "hiç bir gerekçe göstermeden" çıkartabilecekler.

‘Kiracı konutu sözleşme bitmeden de boşaltabilir’
Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Petek, Yeni Türk Borçlar Kanunu’nda kiracıyı koruyan ama kamuoyunda pek bilinmeyen düzenlemeye dikkat çekti.

İstanbullunun geliri kiraya gidiyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24,8 ile konut ve kira harcamaları aldı. Bunu yüzde 19,7 ile gıda ve içecek harcamaları izledi.

Kiracıdan ev sahibine 27,2 milyar lira
1 milyon 383 binden fazla mülk sahibi geçen yıl kiradan yaklaşık 27,2 milyar lira gelir elde ettiğini beyan etti.