24 Zilhicce 1440 | 25 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Özbekistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye, Özbekistan’ın en büyük 4'üncü ticari ortağı
Türkiye, Özbekistan'ın dış ticaretinde yüzde 5,5'lik pay ile Rusya, Çin ve Kazakistan'ın ardından 4'üncü sırada yer aldı. Türkiye, bu yılın ocak-mayıs döneminde Özbekistan'ın 4'üncü büyük ticari ortağı oldu.

Özbekistan'dan elektrikli araçlara gümrük muafiyeti
Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından imzalanan kararnameye göre, 2019'dan başlayarak ülkeye ithal edilecek elektrikli otomobillere gümrük vergisi uygulanmayacak. Söz konusu uygulama, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Özbekistan'dan 101 ülke vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti
Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, "Yabancı vatandaşların Özbekistan'a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere ilişkin" kararnameyi imzaladı.

Özbekistan İngilizlere hava sahasını açıyor
Özbekistan senatosu, Afganistan’da askeri birlik bulunduran İngiltere için hava sahasını açtı. Özbekistan parlamentosunun üst kanadı Senato, İngiltere silahlı kuvvetlerine ait askeri uçaklarının hava sahasını kullanarak transit geçişlerine izin verilmesi doğrultusundaki kararı kabul etti.

Orta Asya’daki su sorununda adımı Özbekistan attı
Özbekistan'ın komşularıyla ilişkilerini düzeltme hamlesi Orta Asya'da uzun yıllardır devam eden su sorunundaki bir hareketlenme olarak yorumlandı.

Özbekistan'dan yabancı şirketlere vergi imtiyazı
Özbekistan'da 1998 yılında kabul edilen Yabancı Yatırımlar Yasasında yapılan değişikliğe göre, yabancı sermaye ile yeniden üretim şirketi olarak kurulacak işletmeler, vergi ödemelerini 5 yıl boyunca kuruldukları tarihte yürürlükte olan oranlarda ödeme hakkına sahip olacak.

Özbekistan'da hatimle teravihe büyük ilgi
Özbekistan'da halk, ramazanın ilk teravihine büyük ilgi gösterirken, ülke genelinde bine yakın camide hatimle teravih kılınıyor.

Özbekistan 101 ülkeye vizeyi kaldırıyor
Özbekistan 15 Temmuzdan başlayarak kendi toprakları üzerinden transit geçecek 101 ülke vatandaşlarına 5 günlük vizesiz giriş ve çıkış rejimi uygulayacak.

Özbekistan'da aşırı sıcaklar uçuşları durdurdu
Özbekistan'da aşırı sıcaklar dolayısıyla ülkenin güneyinde bulunan Harezm ilindeki Ürgenç Havaalanı'ndaki uçuşlar geçici olarak durduruldu.

Özbekistan'da fast-food'a yasak
Özbekistan Sağlık Bakanlığı, çocukların sağlığına zarar verdiği gerekçesi ile okularda ve okul yakınlarında fast food satışını yasakladı. Yasak kapsamında okularda ve okulara yakın yerlerde hamburger, döner, pizza, sandviç ve tost gibi yiyecekler satılamayacak.

Özbekistan da Kazakistan'ın yolunda
Özbekistan yönetimi camilerdeki faaliyetleri kontrol altında tutabilmek için camileri kamera ile izleyecek. Pilot bölge olarak seçilen ülkenin doğusundaki Namangan şehrinde ilk etapta 30 camiye kameralar yerleştirildi. Özbek basınında yer alan haberlere göre kısa süre içerisinde ülkedeki tüm camilere kamera konulacak.

Özbekistan'da toplu iftar yasağı!
Orta Asya'nın yasaklar ülkesi Özbekistan'da devlet kurumlarında çalışan memurların toplu iftarlara katılması yasaklandı.

Özbekistan'dan Türk vatandaşlarına vize kolaylığı
Yeni uygulamayla, vize prosedürünün iyileştirilmesi ve Özbekistan'a iş ve turizm amaçlı gelen Türk vatandaşlarına daha uygun koşulların oluşturulması sağlanacak.

Özbekistan ve Kazakistan'dan birlik konferansı
Taşkent'te bugün ikili ilişkilerin yıldönümü nedeniyle "Özbekistan-Kazakistan: Diplomasi İlişkilerinin 25 Yılı" adında uluslararası bir konferans düzenleniyor.

Özbekistan, Afganistan ve İran üzerinden denize açılacak
Özbekistan'ın güney komşusu Afganistan'ın Mezar-ı Şerif ve Herat şehirlerine inşa edilecek demiryolu projeleri ile birlikte İran'a bağlanacak rotanın, Basra Körfezi Limanı'na ulaşacağı öğrenildi.