|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Merkezi sınav Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Liselerde tercih süreci başlıyor
MEB’in yayınladığı tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre öğrencilerin sınavla öğrenci alan okullar arasından 5, yerel yerleştirmeyle alanlar arasından 5, pansiyonlu okullar arasından 5 tercih hakkı var.

En yüksek ortalama Türkçe'de, en düşük matematikte
MEB, bu yıl ilki yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre, liselere yerleşen öğrencilerin performansını içeren değerlendirme raporu hazırladı. Buna göre, okul başarı puanı ile merkezi sınav puanları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki saptandı.

Liselere geçişte yeni ayrıntılar
TEOG’un yerine uygulanacak mahalli yerleştirmede kendisine en yakın 5 okulu seçip hiçbir tercihine giremeyen öğrenciler, boş kalan kontenjanlar için nakil isteğinde bulunabilecek.

TEOG kalkınca sınav sayısı ikiye düştü
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırdığını duyurduğu liseye geçişte TEOG sistemini, 4 ay sonra yönetmelikten çıkardı. Mevzuatta değişikliğe giden bakanlık “merkezi sınav” maddesini yönetmelikten tümüyle temizledi.

TEOG bu yıl yapılmayacak
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde geçici madde kafaları karıştırdı. Bakan Yılmaz, “Bu yıl TEOG olmayacak. Sadece çok az kısım merkezi sınavla bir okula alınacak” dedi.