|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Akdeniz sondaj Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Türkiye’den Güney Kıbrıs’a sondaj tepkisi
Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetlerine gereken karşılığın verileceğini bildirdi.

Akdeniz’de petrol ve gaz sondajı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Fatih Dönmez, Türkiye’nin ilk derin deniz petrol ve doğalgaz arama sondajını önümüzdeki günlerde Antalya açıklarında yapacağını, eş zamanlı olarak Mersin açıklarında da sığ deniz sondaj çalışmalarının başlayacağını söyledi.

'Rum tarafının sondajına izin verilmeyecek'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmaları konusunda, “KKTC ve Türk halkının ada etrafındaki rezervlerde hakkı vardır ve bu hak garanti altına alınmalıdır” dedi.

Sondaj gemisi petrol ve doğalgaz arayacak
Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Fatih, Alanya-1 kuyusunda bugün sondaja başlıyor. Fatih, Antalya ve Alanya arasında kıyıdan 60 mil uzaklıkta 5 bin 500 metre olan Alanya-1 kuyusunda petrol ve doğalgaz arayacak.

Mersin’de de sondaj yapılacak
Akdeniz’de Fatih gemisi ile arama faaliyetlerini yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, şimdi de Mersin’in yaklaşık 40 kilometre açıklarında sığ deniz sondaj faaliyetlerine başlıyor.

Fatih gemisi Kıbrıs’ın batısında sondaja başladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin petrol ve doğalgaz aramak için karada yaptığı çalışmaların dışında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerine de devam ettiğini hatırlattı.

Güneydoğu’da petrol Trakya’da gaz keşfi
Türkiye’nin denizlerin yanı sıra karada da arama çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Güneydoğu’da petrol, Trakya’da gaz bulundu” dedi.

Akdeniz’de çifte sondaj
Doğu Akdeniz’deki enerji arama faaliyetlerine tüm kararlılığı ile devam eden Türkiye, bu konudaki kararlılığını Yavuz sondaj gemisinin ardından Fatih ile de sürdürecek.