25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tütünle mücadele Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tütünle mücadele eylem planı hazır
Tütünle mücadelede, “Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2019-2023)” ile yeni yol haritası hazırlandı. Eylem planında öne çıkan başlıklar şöyle:

Sağlıkta yeni önlemler
Tütünle mücadele konusunda yeni düzenleme yapılacağını belirten Sağlık Bakanı Demircan, 4 bin 926 kara, 20 helikopter ambulansı bulunduğunu belirterek, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu için de “ambulans vagonlar” projesi hazırladıklarını söyledi.

Sigaralar kapalı vitrinlere kaldırılacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadelede yeni çalışma başlatacaklarını açıkladı. Buna göre sigaralar artık önü açık vitrinde değil, kapalı dolaplarda satılacak, markası da ‘görünmez’ olacak.

Bakanlık 'dumansız hava sahasını' genişletiyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını 2017'de çok belirgin hale getireceklerini, bu kapsamda tütün ve tütün mamulleri ile mücadele kapsamında önemli adımlar atılmaya devam edileceğini ifade etti.

Çocuklara sigara satanlara kapatma cezası
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadele kapsamında çocuklara sigara satanların bundan sonra ağır para cezalarını takiben kapatma cezaları uygulayacaklarını, ayrıca yapılacak yeni bir düzenleme ile de restoranların açık alanlarına da sigara içme yasağı getirileceğini kaydetti.

Tütünle mücadele çalışmaları sürüyor
Tütünle mücadele programı kapsamında denetim ekiplerince 2009'dan bu yana Türkiye genelinde 22 milyon 852 bin 971 denetim gerçekleştirildi.