28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

D vitamini eksikliği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kas-eklem ağrısı yaşayanların çoğunda D vitamini eksikliği var
Türk doktorların yaptığı araştırma, D vitamini ile kas-eklem ağrıları arasındaki yakın ilişkiyi ortaya çıkardı. Araştırmaya katılan ve kas-eklem ağrısı yaşayan hastaların yüzde 74'ünde D vitamini eksikliği görüldü.

Güneş ışınları kalp sağlığı için önemli
Dr. Nuri Kurtoğlu, D vitamini eksikliğinin kalp yetmezliğine, ritm bozukluklarına, inmeye neden olduğu yönünde bilimsel yayımlar olduğuna da dikkat çekerek, "Kalp hastalıklarının engellenmesi için risk altındaki kişilerin özellikle kışları vücutlarındaki D vitamini seviyelerine baktırmaları gerekir" dedi.

Her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği var
Türkiye her ne kadar güneş ışığından yararlanan bir ülke olsa da Nisan ve Ekim ayları arasında güneş ışınlarının dik gelmemesi nedeniyle D vitamini, tabii kaynaktan yeterli ölçüde sağlanamıyor.

Dijital çağ çocuklarının D vitamini eksikliği yüksek
Günümüz çocukları teknoloji nedeniyle evde kapalı kalıyor, dışarıya çıksa da alışveriş merkezlerine gidiyor. Bu da D vitamini eksikliğine neden oluyor.

Dışarı çıkmayan çocukta raşitizm tehlikesi
Bilim insanları, dışarıda yeterince güneş görmediği için D vitamini yönünden eksik kalan çocuklarda kemik hastalıklarına rastlanabileceği uyarısında bulunuyor.

'Vitamin eksikliği kaynaklı ruh hali antidepresanla düzeltilemez'
Bilinçsiz, dikkatsiz ve gereksiz bir antidepresan ilaç kullanma eğilimimiz var. Bu mühim yanlışın tek sorumlusu olarak “birbirimize ilaç tavsiye etme yanlışı”mızı göstermek de pek doğru değil.

D vitamini eksikliği 200 geni etkiliyor
D vitamini eksikliği üzerine yapılan son araştırmalar, D vitaminin insandaki 200’den fazla geni etkilediğini ortaya koydu. Bu genler arasında kanser ve bağışıklık hastalıklarıyla bağlantılı olanların da bulunduğu belirtiliyor