23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Trafik kuralları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Diyanet'ten trafik kuralları yorumu
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, trafik kurallarına uymanın dini açıdan da sorumluluk olduğunu ortaya koymak için konuyu gündemine alacak. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Raşit Küçük, yaptığı açıklamada, konulmuş kurallara uyulmasının, bireysel sorumluluk duygusu içinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Trafikte herkes 'eşit' oluyor
Milletvekili ve yargıçlara uygulanan 'imtiyazlar' yeniden düzenleniyor. Trafikte denetimlerin dijital ortama geçmesi, Emniyet'in yükünü büyük oranda azalttı.

Başkaları kurallara uymasa da biz uyalım
Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun (TŞOF) ortaklaşa düzenlediği ''Ticari Araç Sürücülerini Bilgilendirme Toplantısı'', İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği'nde yapıldı.

Trafikte üstünlük kalkıyor
MOBESE kameralarınca trafikte hata yaptığı tespit edilen milletvekili, hâkim ve savcılarla ilgili cezalar artık kural ihlali yapan kişilerin adreslerine gönderilecek. Daha önce, kesilen cezalar bu kişilerin bağlı olduğu kurumlara gönderiliyordu. Trafikte milletvekili, hakim ve savcılara uygulanan ayrıcalık son buluyor. Trafik Hizmetleri Başkanlığı konuyla ilgili özel bir çalışma başlattı.

İkinci 100 puan ehliyeti götürecek
Trafik kurallarını hiçe sayan araç sürücülere Karayolları Trafik Kanunu kapsamında çeşitli cezalar veriliyor. Bir yıl içinde üç defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal ediliyor. Trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin ehliyetine de 1 yıl süreyle el konuluyor.

Tabelalar 300 milyon Euro’ya akıllanacak
Trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla tüm sinyalizasyon işaretlerinin akıllı tabelalardan oluşması için çalışma başlatıldı. Proje hayata geçerse akıllı tabelalar bilgisayar aracılığıyla araç sahiplerine çeşitli uyarılarda bulunacak.

Mobil radarlar trafikte gezmeye başlıyor!
Emniyet kemeri takmayanlar başta olmak üzere kural ihlali yapan şoförlere MOBESE'den ceza kesen polis, şehir içlerinde aşırı hız yapan sürücüleri de kıskaca almaya hazırlanıyor.

Trafik kurallarına uymayan kamu araçlarına ceza
Malatya’da, emniyet kemeri kullanmayan resmi görevliler ile hız limiti gibi trafik kurallarına uymayan kamu kurumlarına ait araçlara, vatandaşlara örnek oluşturulması amacıyla yasal işlem yapılacak.

Tatile çıkacaklara trafik ve yol uyarıları
Uzmanlar okulların kapanması, yaz tatilinin de başlamasıyla seyahate çıkacak sürücülerin yola çıkmadan önce iyi dinlenmelerini, emniyet kemerini mutlaka takmalarını ve direksiyon başında cep telefonuyla konuşmamalarını öneriyor.

Trafik sigorta priminde serbest dönem
Trafik sigortasında tam serbestliğe geçiliyor, sigorta şirketleri artık primleri istedikleri gibi belirleyebilecek. Hazine Müsteşarlığı, geçen hafta yayınladığı bir yönetmelikle, trafik sigortasının şartlarını değiştirdi.

İstanbul'da günde 8 bin sürücüye ceza kesildi
İstanbul'da trafik kurallarına uymayan sürücülere 1 Ocak ile 30 Kasım 2014 tarihleri arasında 2 milyon 644 bin ceza yazıldı. Buna göre, İstanbul'da günde ortalama 8 bin 12 sürücüye ceza kesildi.