|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İHA Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
ABD casus uçağa doymuyor
ABD’de insansız hava araçları (İHA) istihbaratçıların projesi olarak doğdu. Ordu trendi yakalamakta gecikmedi... Şimdi Dışişleri Bakanlığı yurtdışındaki misyonlarını korumak için İHA satın alıyor

İsrail'den alınan İHA'lar iade ediliyor
Türkiye, İsrail'den 15 milyon dolara satın aldığı üç insansız hava aracını iade etme kararı aldı. Uçaklar, İsrail'den yeterli teknik destek sağlanmadığı için 8 aydır uçamıyordu. Türkiye, sözleşmenin feshi ve zararının temini için de düğmeye bastı. İsrail’den alınan üç aracın iadesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterindeki insansız hava aracı sayısı 10'a düşecek.

İngiltere'de İHA'lara protesto
İngiliz pilotlar, ilk defa İngiltere'den insansız hava araçlarını kontrol ederek, Afganistan'daki ücra bölgeleri bombalamaya başladı. Uzaktan kumanda, Lincolnshire kentindeki Kraliyet Hava Üssü'nden yapılıyor.

Özel İHA için uçuş izni kriterleri
Sivillerin kullandığı insansız hava araçları (İHA) ve drone’lara uçuş ayarı geliyor. 500 gramdan ağır tüm İHA’ları ilgilendiren taslağa göre, İHA’ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak.

İnsansız hava aracı ANKA haziranda kanatlanacak
Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, insansız hava aracı (İHA) ANKA ve yerli üretim saldırı helikopteri ATAK'ın haziran ayına kadar testlerinin tamamlanarak operasyonel olarak göreve başlayacaklarını söyledi

Amerikan İHA'ları Irak'ı bombalıyor
Amerika'nın İnsansız Hava Araçları Irak'ta birçok noktaya havadan bomba yağdırıyor. Amerika son haftalarda Irak'ta yaptığı İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırılarını son haftalarda hızlandırdığını duyurdu.

Pakistan'da vuruyor ABD'de izliyor
ABD tarafından askeri amaçla Pakistan'da kullanılan insansız hava araçları (İHA) şimdi de başta Ohio eyaleti olmak üzere ABD'nin büyük kentlerinde suçla mücadele için devreye sokuldu.

Ambulans İHA kalp krizine müdahale edecek
Kalp ritmini düzenleyen defibrilatör taşıyan insansız hava aracı, acil durumlarda hastanın yanına erken ulaşacak

ABD yine 'İnsansızca' saldırdı
Pakistan'ın aşiretler bölgesi Güney Veziristan'da, ABD'ye ait insansız hava aracıyla (İHA) düzenlenen saldırıda, ilk belirlemelere göre dört kişinin öldüğü bildirildi.

ABD, İHA saldırılarında 5 bin sivil öldürdü
ABD’nin çeşitli ülkelerde insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği saldırılarda sadece Pakistan’da şu ana kadar 5 binden fazla sivilin öldüğü bildiriliyor.

ABD İHA'ları sivilleri vuruyor
ABD'nin deniz aşırı ülkelerde insansız hava araçlarıyla gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybedenlerin yüzde 90'a yakınının “hedeflenen kişiler” olmadığı ve Pentagon'un ölen sivil sayısını açıklamadığı iddiaları gündemde.

İHA kullanımında yeni dönem başlıyor
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan yeni talimatla insansız hava araçlarının (İHA) kullanımında yeni bir dönem başlayacak.

İHA'lar yardım için yarışacak
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), insansız hava araçlarının (İHA) özellikle yangın, kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek sivil uygulamalarda kullanılabilir olduğunu göstermek amacıyla uluslararası yarışma düzenleyecek.

İHA'larda rekor kayıt başvurusu
İnsansız hava araçlarına (İHA) getirilen kayıt ve tescil zorunluluğunun ardından ilk gün yoğun bir başvuru trafiği yaşandı.