|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Brexit Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Avrupa 'birlik' gücünü kaybediyor
En güçlü üyelerinden olan İngiltere'yle yollarını ayırmak için zorlu müzakereler yürüten AB, "doğu ile batıdaki" üyeleri arasındaki ayrışmayla da uğraşıyor.

Brexit' tasarısı yasalaştı
İngiliz Parlamentosunun Başkanı John Bercow, parlamentoda tasarının kraliyet onayını alarak yasalaştığını duyurdu. "AB'den Çıkış (Brexit) Yasası" olarak tanımlanan düzenlemeyle, AB yasalarının kaynağını oluşturan 1972 tarihli Avrupa Toplulukları Yasası İngiltere'de yürürlükten kalkıyor.

İngiltere'nin Brexit planı
İngiliz hükümeti tarafından açıklanan Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışa (Brexit) dair yol haritası belgesinde İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında dört temel alanda kapsamlı iş birliği amaçlanıyor.

Avro Bölgesi'nde dağılma riski artıyor
Sentix Avro Bölgesi Dağılma Endeksi, şubat ayında Brexit dönemlerindeki seviyeye çıkarken, birlikten ayrılması en muhtemel ülkeler İtalya, Fransa ve Yunanistan olarak belirlendi.

Brexit pastası İrlanda ve Lüksemburg'u birbirine düşürdü
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde daha fazla finans kuruluşunu kendi topraklarına çekmek isteyen İrlanda, Lüksemburg’u rekabet kurallarına uymadığı gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu’na şikayet etti.

İngiltere'de Brexit tasarısı yasalaştı
İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecini resmen başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesini yürürlüğe koyma yetkisini hükümete devreden tasarı yasalaştı.

İngiltere’nin çıkışı AB’yi zayıflatacak
İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit olarak adlandırılan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecini başlattı. AB’den ayrılacak olan İngiltere bazı değişimlere uğrayacak. Ancak aynı şekilde Avrupa Birliği’nin de yaşayacağı değişiklikler de olacak.

İngiltere, AB'den çıkış sürecini başlattı
İngiltere, Lizbon Anlaşmasının 50. maddesini işleme koyarak, 44 yıllık üyeliğin ardından Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini resmen başlattı.

İngilizlerin yarısı Brexit için yeni referandum istiyor
İngiltere'de yapılan son ankete göre İngiliz halkının yüzde 78'i hükümetin Avrupa Birliği'nden ayrılma süreci olan Brexit'in kötü yönetildiğini düşünüyor, yüzde 50'si ise Brexit konusundan tekrar referandum yapılmasını istiyor.

İngiltere’ye giderayak serbest ticaret şoku
Birleşik Krallık, 44 yıldır üyesi olduğu Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini dün resmen başlattı. Bildirimle birlikte 2 yıl sürmesi öngörülen Brexit süreci resmen başlarken AB'nin İngiltere planı da sızdı.

Avrupa'da 'Brexit düellosu'
Brexit sonrası 65 milyon vatandaşını kaybedecek olan AB'nin yanı sıra Birleşik Krallık da sancılı bir sürece girerken, Brexit'in ekonomik ve siyasi sorunlara neden olacağı öngörülüyor.

'Brexit' AB'deki ayrılık yanlılarını cesaretlendiriyor
İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecini başlatmasının ardından kıtada AB karşıtı seslerin artması, birliğin geleceğine yönelik durumu belirginsizleştirdi.

Brexit Bakanı: AB'ye para ödemeyeceğiz!
İngiltere’nin AB’ye 100 milyar euro ödemesi gerektiğine ilişkin haberinin ardından İngiltere Brexit Bakanı David Davis, “100 milyar euro ödemeyeceğiz” dedi.

Birleşik Krallık, Brexit sonrası İrlanda ile sınır istemiyor
Birleşik Krallık hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmalarının (Brexit) ardından İrlanda ile aralarında fiziki sınıra karşı olduklarını belirtti.

'Katalonya’nın bağımsızlığı Brexit’den daha riskli'
İspanya’da ekonomik olarak güçlü olan Katalonya’da halkın yüzde 90’ı bağımsızlık için evet dedi. Ancak referandumun sadece İspanya değil AB içinde de önemli sonuçlar doğurabileceği, domino etkisiyle birçok ülkedeki ayrılıkçı hareketi tetikleyebileceği belirtiliyor.