|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Tüketici şikayetleri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
En çok şikayet elekronik eşyaya geldi
Tüketici Örgütleri Federasyonunun (TÖF) ''Hak Arama Sürecinde Yaşanan Sorunlar'' raporuna göre, 2011 yılında tüketici mağduriyetine yol açan ve tüketicilerin sorun yaşadığı konuların başında, ayıplı mal ve hizmetlerden kaynaklı problemler geldi.

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bini aşkın şikayet başvurusu yapıldığını, alınan kararların yüzde 82'sinin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi.

Tüketici mahkeme kapısında
Tüketici davaları geçen yıla nazaran yüzde 532 arttı. Vatandaşlar, mahkeme kapılarını en çok kredi kartı aidatı ve kredi dosya masraflarının iptali için aşındırdı. İkinci sırayı kaçak elektrik kullanım bedelleri, üçüncülüğü ise devre tatil mağdurlarının açtığı davalar aldı.

En fazla şikayet kartlarda
Tüketiciyi ve İklimi Koruma Derneği (TÜVİK-DER) 2012 yılına ait tüketici şikayetlerinin istatistiğini açıkladı.

En çok elektronik ürünlerden şikayetçi olduk
Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, birliğin başvuru merkezine gelen şikayetlerden derlenen 2011 Yılı Hak İhlalleri Raporu'na göre, 2009 ve 2010 yıllarında tüketicilerin en çok bankacılık ve iletişim sektöründen şikayetçi olduklarını, 2011 yılında ise en çok şikayetin elektronik ürünlerle ilgili yapıldığını söyledi.

Tüketici şikayetlerine uzman eli değecek
Vatandaşın firmaları şikâyet etmek için kapısını çaldığı tüketici hakem heyetlerinin yapısı değişiyor. Tüketici şikâyetlerinin daha hızlı sonlandırılması ve uzman personelce takibi için raportörlük müessesesi oluşturulacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 500-600 raportör alımı gerçekleştirmeyi planlıyor.Sınav yoluyla alınacak bu kişiler tüketici şikâyetleri konusunda uzmanlaşmış isimler olacak.

BTK'ya gelen şikayetler arttı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) bu yılın ilk üç ayında gelen şikayet sayısı, geçen yılın aynı dönemine yüzde 30,7 artışla 29 bin 397 olarak gerçekleşti.

Tüketici şikayeti 1 milyonu aştı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, alışverişlerde yaşanan sorunların çözümü noktasında tüketici hakem heyetlerine başvuru sayısının ekim ayı itibariyle 1 milyon 155 bin 273'e ulaştığını bildirdi.

Tüketici şikayetleriyle 44 bin işletmeye ceza verildi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, tüketicilerin güvenilir gıda konusunda ihbar ve şikayette bulunmaları için 2009'da hizmete sunulan Alo 174 Gıda Hattı'na, kurulduğu günden bu yana 485 bin 246 çağrı geldi ve bu başvuruların 483 bin 694'ü sonuçlandırıldı.

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine geçen yıl 590 bin 736 başvuru yapıldığını ve 636 bin 906 karar verildiğini belirterek, başvuruların yüzde 77'sinin tüketici lehine sonuçlandığını söyledi.

Tüketici şikayetlerinde 'perakende' ilk sırada
Tüketici hakem heyetlerince yılın ilk 4 ayında 191 bin 18 başvuru karara bağlanırken, bu başvuruların yüzde 63'ü tüketiciler lehine sonuçlandı.

Tüketicilerin yüzde 61'i haklı çıktı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüketici hakem heyetlerine 2019’da 545 bin başvuru yapıldığını ve 546 milyon liralık uyuşmazlığın değerlendirildiğini ifade ederek, alınan kararların yaklaşık yüzde 61’inin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi.

'Sosyal medya alışverişlerinden uzak durun'
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, insanların son dönemlerde çalışma hayatındaki yoğunluktan dolayı zamanının kısıtlı olduğunu, bu tür yoğun tempoda çalışan ve zaman problemi olan insanların internet üzerinden alışverişe ağırlık verdiğini söyledi.

Tüketici şikayetlerinde ıslak imza aranmayacak
Tüketici şikayetlerinin daha hızlı çözülmesi amacıyla hayata geçirilen Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) yenilendi. Yenilenmiş hali bugünden itibaren kullanıma açılacak sistem, tüketici hakem heyetine elektronik, mobil ya da ıslak imza zorunluluğu olmadan e-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapma imkanı getiriyor.