|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

YGS Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
YGS öncesi son 15 günü iyi değerlendirin
Üniversiteye giriş sınavlarının birinci basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) iki hafta gibi kısa bir süre kaldı.

YGS öncesi son hafta öderileri
Yüzbinlerce adayın iyi bir üniversiteye girmek için katıldığı bir Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) zamanı daha geldi çattı.

YGS'de bu yanlışları yapmayın!
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) bu pazar. Uzmanlar aşırı kaygı ve heyecanın hata yaptırdığını belirterek, adayları uyarıyor. Öğrencilerin sınavda en çok yaptıkları hataların başında ise zamanı iyi kullanamama, kaydırma geliyor.

YGS'de 2 milyon aday için 350 bin kişi görev alacak
ÖSYM Başkanı Ömer Demir, 12 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) 2 milyon 265 bin 902 adayın başvuru yaptığını belirterek, sınavda 350 bin dolayında kişinin görev yapacağını bildirdi.

09.45 mağdurlarına çözüm arayışı
12 Mart’ta yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 09.45’ten sonra gelen ve sınava alınmayan mağdurlara çözüm bulmak için yaklaşık bir aydır çalışan Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), önümüzdeki günlerde bu adaylar için bir karar vermiş olacak.

ÖSYM’den ‘sakın geç kalma’ kararı
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yönetim Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 15 dakika uygulamasıyla giremeyen adaylara yönelik tavsiyeyi değerlendirdi.

Nüfus müdürlükleri YGS günü açık olacak
ÖSYM, 2 milyon 178 bin 563 adayın katılacağı YGS'nin yapılacağı 13 Mart Pazar günü nüfus cüzdanı olmayan ya da nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, fotoğraf ve soğuk damga bulunmayan adayların mağdur olmaması için bazı nüfus müdürlüklerinin 07.00-10.15 saatleri arasında açık olacağını duyurdu.

117 Bin salon YGS için hazırlandı
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 13 Mart Pazar günü yapılacak YGS öncesinde 173 sınav merkezindeki yaklaşık 7 bin 300 bina ve 117 bin salonun sınav için hazır hale getirildiği, sınavda 303 bin kişinin görev alacağı bildirildi.

YGS bitti, soru tartışması bitmedi
Daha önce 6 sorusunun hatalı olduğu öne sürülen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda şimdi de bir Türkçe metni tartışılıyor. Bazı uzmanlara göre sorunun 2 doğru yanıtı var. ÖSYM ise itiraz edilen soruların incelendiğini açıklayarak, “Tüm adaylarımız müsterih olsun” dedi.

YGS’deki başarı LYS’yi etkiledi
Lisans Yerleştirme ime Geçiş Sınavı’nda ortalamanın yüksek olması, Lisans Yerleştirme Sınavı’nın önemini artırdı. Bu durumda adayların geçmişe göre birkaç net fazla çıkarması gerekiyor.

LYS uygulamada farklı olacak
Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) 2 haftadan az bir süre kaldı. Bu sınavlar mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) hem içerik hem de uygulama açısından daha farklı olacak. LYS'de seçmeli derslerden de soru gelebilecek.

Sınavlarda açık uçlu soru dönemi
2017 üniversiteye giriş sınavlarında birçok ilklerin yaşanacağı bir yıl olacak. Bu yıldan itibaren Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) açık uçlu sorular da sorulacak. Sorular yoruma açık olmayacak. Genel bilgi ölçen sorular çıkacak.

YGS'ye "geçici kimlik kartı" ile girilebilecek
ÖSYM, YGS'ye başvuran adayların, mevcut nüfus cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar düzenlenen 15 gün süreli "geçici kimlik belgesi" ile sınava girebileceğini duyurdu.

YGS için çipli kimlik şartı bulunmuyor
ÖSYM, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) başvuran adayların "çipli kimlik kartı" ile girmesinin zorunlu olmadığı uyarısında bulunuldu.

Yarıyıl tatili sona eriyor
İlk ve ortaöğretimde ders zili 6 Şubat’ta çalacak. Kötü notların telafisi için iyi bir fırsat olan bu dönem, TEOG, YGS, LYS gibi sınavlara hazırlıkla geçecek. İkinci dönem öğrenilecek konular fazla. Öğrencilerin tatil rehavetinden çıkıp bir an önce okula adapte olması çok önemli.