|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

trafik kazaları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Trafik kazalarının bir yıllık bilançosu: 2 bin 568 ölü
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın verilerine göre polis ve jandarma sorumluluğu alanında geçen yıl meydana gelen 2 bin 89 ölümlü kazada 3 bin 268 kişi hayatını kaybederken, 237 bin 701 kişi de yaralandı. Maddi hasarlı kazalardaki meydana gelen hasar miktarı ise 1 milyar 188 bin lira oldu.

Trafikte yeni dönem
Torba Yasa ile yürürlüğe giren trafik kazalarında zarar görenlerin tedavi giderlerinin “Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” yerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmasına ilişkin düzenlemeler yapılarak son noktaya gelindi. GSS olmayanların sadece Türkiye’de meydana gelen kazalardaki tedavileri karşılanacak. Kazazedeler için trafik kazası geçirilen araç/araçlardan birinin plaka bilgisi yeterli olacak.

Bayram trafiğinde ölümler yarı yarıya azaldı
Bayram tatilinde trafik kazaları yine can aldı. Ancak son 8 yıla nazaran en az ölümlü kazalar bu yıl gerçekleşti. Ramazan Bayramı tatillerinde alınan tüm önlemlere karşın meydana gelen trafik kazalarında yollar kan gölüne dönerken, son 8 yılın en az ölümlü tatili bu yıl yaşandı.

Trafik kazalarında ilk 10'dayız
Kurban Bayramı tatiline çıkacakları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin trafik kazalarında ilk 10 ülke arasında yer aldığını belirtti.

'Otobüs sürücüleri belirli aralıklarla teste tabi tutulmalı'
Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Lorasokkay, en fazla can kaybı ve hasarın yolcu otobüsü kazalarında yaşandığını belirterek, otobüs sürücülerinin belirli aralıklarla teste tabi tutulması gerektiğini vurguladı.

Trafikte 'İnteraktif Uyarı' dönemi
Her gün 13 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarının minimum düzeye indirmek için geliştirilen 'İnteraktif Uyarı ve İnteraktif Denetim Sistemi' ile trafikte yeni bir dönem başlayacak. Sistemle sürücülere yol, hava ve trafik durumuna dair bilgilerin yanı sıra hız ayarlamalarına dair uyarılar verilecek.

Yollardaki 'kara noktalara' dikkat
Türkiye'de 2008-2016 yılları arasında Ramazan ile Kurban bayramlarındaki tatillerde, şehirler arası yollarda meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında bin 137 kişi hayatını kaybetti, 44 bin 941 kişi de yaralandı.

Sıcak havalarda kazalar da artıyor!
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yıl 1 milyon 182 bin 491 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 997 bin 363’ü maddi hasarlı, 185 bin 128’i ise ölümlü-yaralanmalı trafik kazası oldu.

Türkiye'de kaza bilançoları açıklandı
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, 2017'nin ilk 6 ayında 150 bin 803'ü yerleşim yerinde, 39 bin 706'sı yerleşim yeri dışında olmak üzere 190 bin 509 trafik kazası meydana geldi.

Trafik kazaları artıyor
Trafikte basit kuralların hayat kurtardığına dikkati çeken Fevzi Apaydın, "Trafik kazaları her geçen ay bir önceki yılın aynı ayına göre artıyor. Tam aksine daha bilinçli olmamız ve kazaları en aza indirmemiz gerekirken bu tablo üzücü. Emniyet kemeri, trafik ışığı gibi basit kurallar uygulanması hayat kurtarır" dedi.

Trafikte 2017 bilançosu
Türkiye'de geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı, 2016 yılına göre yüzde 1,7 artarak 1 milyon 202 bin 716 olarak gerçekleşti.

Trafik kazalarının çoğu güneşli havalarda oluyor
Emniyet Genel Müdürlüğü, bilinenin aksine trafik kazalarının büyük bölümünün güneşli açık hava şartlarında meydana geldiğini açıkladı.

Bayramda trafik kazalarının bilançosu belli oldu
Uzun Kurban Bayramı tatilinin trafik kazası bilançosu yine ağır oldu. Bayram tatili boyunca meydana gelen bin 980 trafik kazasında 76 kişi öldü, 4 bin 129 kişi yaralandı.

Uykusuz şoför refleks kaybına uğruyor
Uykusuzluk, kişilerin güvenli sürüş için kritik olan performanslarını olumsuz yönde etkilediğinden en önemli kaza nedenlerinden biri olarak biliniyor.

Savaş gibi kaza bilançosu!
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporlarına göre her yıl dünyada 1 milyon 250 binin üzerinde insanın trafik kazasında hayatını kaybettiği açıklandı. Kazalarda 50 milyondan fazla insanın da yaralandığı veya sakat kaldığı bildirildi.