|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

fiziksel aktivite Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Öğrencilere sağlık ve kilo karnesi
Öğrencilere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak, beden eğitimi ve spor dersi müfredatındaki etkinliklere katılım için gerekli becerileri geliştirmek, etkin ve sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamaya yönelik bireysel farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçen uygulama için okullara yazı gönderildi.

Çocuklarda ekran süresi azaldıkça kavrama yeteneği artıyor
Bilimsel bir dergide yayımlanan araştırmada, yaşları 8-11 arasında değişen 4 bin 500 çocuk üzerinde yapılan gözlemlerin sonuçları değerlendirildi.

Gençler hareketsiz, fiziksel aktiviteleri 55'liklere yakın
Türkiye’de insanların akşam mesaileri genellikle ‘oturmak.’ Hareket etmek, kültürümüzde neredeyse yok gibi. Türkiye Toplumu Fiziksel Aktivite Araştırmasına göre Türkiye’nin dörtte üçü hareketsiz. Yani Türkiye toplumunun sadece yüzde 25’i yeterli fiziksel aktivite seviyesine sahip.

Türkiye'de 10 çocuktan biri obez!
Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Sağlık Bakanı Demircan, çocuklarda obezite oranının arttığını belirterek, “Obez çocuk oranı 2013’te yüzde 8,3 iken maalesef 9,9’a yükseldi. Fazla kilolu oranı ise yüzde 14,2’den 14,6’ya çıktı” dedi.

Çocuklarda 'oyun çağı' tarih mi oluyor?
Kanada'da yapılan araştırmaya göre, oyun çağı olarak kabul edilen 8-12 yaş grubundaki çocukların üçte ikisi fiziksel aktivite, oyun oynamaya yönelik temel hareket becerileri, bilgi ve motivasyondan yoksun büyüyor.

Egzersiz ve bilişsel zekâ arasında bağ var
Almanya'da yapılan bir çalışma, fiziksel egzersiz ile bilişsel yetenek arasında bir bağ olduğunu gösterdi.

Çocuklar hareketsiz yaşıyor
Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre dünya çapında her beş çocuktan dördünün günlük fiziksel aktivitesi yetersiz. Ülkelere göre durum şöyle...