|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tüketici hakem heyetleri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tüketici hakeminde yeni dönem
Tüketici hakem heyetleri, nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları gibi hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırıldı.

Tüketici hakeme şikayette bankacılık işlemleri birinci
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, geçen yıl tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda yüzde 73.78 ile bankacılık işlemlerine ilişkin şikayetlerin ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Tüketici ‘ayıplı’ malı iade etti
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın verileri tüketicinin yasal haklarını kullandığını ve kanunda 'ayıplı mal' olarak tanımlanan ürünleri iade ettiğini ortaya koydu. Bakanlığın verilerine göre son 1.5 yılda 124 bin 331 ürün 'ayıplı mal' olduğu gerekçesiyle tüketiciden geri döndü. Bunlar arasında ise cep telefonu ve ayakkabı ilk sırada yer aldı.

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yılın ilk 6 ayında 286 bini aşkın şikayet başvurusu yapıldığını, alınan kararların yüzde 82'sinin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi.

Tüketici hakem heyetlerine e-Devlet'ten başvurulabilecek
Tüketiciler, ilgili kurumlarla yaşadıkları uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetine şahsen, avukat aracılığıyla elden ve posta yolunun yanı sıra elektronik ortamda e-Devlet kapısındaki tüketici bilgi sisteminden de başvurabilecek.

Tüketici şikayetlerinde 'perakende' ilk sırada
Tüketici hakem heyetlerince yılın ilk 4 ayında 191 bin 18 başvuru karara bağlanırken, bu başvuruların yüzde 63'ü tüketiciler lehine sonuçlandı.

Bakanlıktan dolandırıcılık uyarısı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son zamanlarda ulaşan şikayetlerden, tüketici hakem heyetlerine başvuru yapmış olan tüketicilerin bazı şahıslarca telefonla aranarak 'hakem heyetinizdeki başvurunuz sonuçlandı, kredi kartı bilgilerinizi...

Tüketici Hakem Heyetleri yeniden düzenlenecek
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerinin yapısında bazı değişiklikler yapacaklarını açıkladı. Tüfenkci, bunların sayılarının ve niteliklerinin yeniden düzenlenmesi için hazırlık yaptıklarını, yakında hayata geçireceklerini söyledi.

Tüketici şikayeti 1 milyonu aştı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, alışverişlerde yaşanan sorunların çözümü noktasında tüketici hakem heyetlerine başvuru sayısının ekim ayı itibariyle 1 milyon 155 bin 273'e ulaştığını bildirdi.

Hakem heyeti sınırı 5 bin 600 lira olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketicilerin sıkıntı yaşadıkları ürünlerin iadesi için başvurdukları tüketici hakem heyetlerinin daha iyi ve hızlı çalışması için bazı düzenlemeleri hayata geçireceklerini belirtti.

Hakem heyeti başvurularında yeni sınır
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uygulanan parasal sınırların geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldığını bildirdi.

10 başvurudan 8'i tüketici lehine sonuçlandı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, tüketici hakem heyetlerine geçen yıl 590 bin 736 başvuru yapıldığını ve 636 bin 906 karar verildiğini belirterek, başvuruların yüzde 77'sinin tüketici lehine sonuçlandığını söyledi.

Tüketicilerin yüzde 61'i haklı çıktı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüketici hakem heyetlerine 2019’da 545 bin başvuru yapıldığını ve 546 milyon liralık uyuşmazlığın değerlendirildiğini ifade ederek, alınan kararların yaklaşık yüzde 61’inin tüketici lehine sonuçlandığını bildirdi.