|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

e-ticaret Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Elektronik ticarete 750 milyon dolar yatırım
Meclis Sanayi Komisyonu’nun gündeminde bulunan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın yasalaşması ile yasal altyapıya kavuşacak sektörün önemli bir gelişim göstermesi bekleniyor. Türkiye'de 2011 yılında elektronik ticaret hacmi 13.7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, elektronik ticarette en büyük eksiklik ‘güven eksikliği’ olarak tespit edildi.

E-ticaret'in yüzde 50'si Marmara'dan
Türkiye e-ticaret sektörünün yüzde 90'ını temsil eden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), Türkiye'nin e-ticaret haritasını çıkardı.

25 milyar $'lık e-ticaret
Türkiye'de son yıllarda büyük gelişme gösteren e-ticaret pazarının hacmi, yılın ilk 7 ayında 25 milyar liraya ulaştı. Türkiye, oransal olarak Hindistan'dan sonra dünyada en hızlı büyüyen ikinci e-ticaret pazarı olurken, son 2 yılda sektöre yaklaşık 1 milyar dolarlık yabancı yatırım yapıldı.

Türkiye’de e-ticaret hacmi 40 milyar liraya gidiyor
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye’de e-ticaret hacminde son yıllarda artış yaşandığını belirterek, e-ticaret hacminin bu yıl yüzde 60 artarak 40 milyar liraya ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

e-ticarette yeni dönem başlıyor
Maliye Bakanlığı'nın ''E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi'' ile e-ticarette kayıt dışılığın önlenmesi ve kayıt dışı çalışan firmaların gönüllü uyuma davet edilmesi amaçlanıyor.

İnternette ticaret 30 milyar TL’yi buldu
Türkiye'de hızla yükselen internet odaklı ekonomik faaliyetler yabancı firmaların da ilgisi çekiyor.

'Fırsat'tan taklide sıkı takip
Markalar 'fırsat'tan istifade sanal aleme transfer olan taklit ürünleri yakalamak için dedektifliğe soyundu. Müşteri kılığında fırsat sitelerinden alışveriş yaparak taklidi yakalıyorlar.

İnternetten en çok bilet alıyoruz
Kalkınma Bakanlığının e-ticaret raporuna göre, Türkiye’ de 2012'deyapılan sanal pos işlemlerinin yüzde 21’i online seyahat işlemleri için gerçekleştirildi.

e-ticaret şirketleri mercek altında
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticaret (e-ticaret) yapan uluslararası firmalar nezdinde vergi incelemeleri yaptıklarını belirterek, "Türkiye'de kazanılan ve vergisi ödenmeyen tutarlarla ilgili muhataplara gerekli tebligatlar yapıldı" dedi.

E-Ticarete 'güven damgası' geliyor
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, internet alışverişlerinde güvenliği üst düzeye çıkaracak, gizlilik ve hizmet kalitesinde yaşanan endişeleri gidecek, e-ticareti geliştirecek “güven damgası sistemi”nin hayata geçirileceğini belirtti.

e-ticarete re’sen vergileme altyapısı hazır
Elektronik ticaretle Türkiye’den gelir elde edenler “fiili olarak işyeri kurmuş” gibi değerlendirilecek. Maliye Bakanlığı’nın, elektronik ticaret kanalları üzerinden Türkiye’den gelir elde eden şirketlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmasında son aşamaya gelindi.

68 milyarlık ticarette ‘onay’ kaosu
Müşteri onayı verilmemesi halinde kredi kartlarının internetten alışverişe kapatılmasını öngören düzenleme için son dokuz gün. Ancak kullanıcıların yüzde 40’ı düzenlemeye hâlâ onay vermedi.

Türkiye, e-ticarette en hızlı büyüyen ikinci ülke oldu
Türkiye’de hızla gelişen e-ticaretteki yükseliş rakamlara da yansıdı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre Türkiye’de internet kullanımının artmasıyla 2001 yılı içinde e-ticaret pazar hacmi 2005 yılına göre 16 kat artarak 23 milyar liraya ulaştı.

İnternette para saçtık!
İnternette yapılan harcamalarda işlem hacmi yılın ilk dört ayında 7 milyar 997 milyon liralık rekor bir rakama ulaşırken, internet kullanıcılarının 5’te biri online alışveriş yapıyor.

e-ticarette e-fatura dönemi başlıyor
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in imzaladığı tebliğe göre, e-ticaret yapan firmalar, artık müşterilerine kağıt fatura yerine e-fatura düzenleyecek.