4 Şaban 1439 | 20 Nisan 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
İran’da 5.9’luk deprem
İran'ın tek nükleer santraline ev sahipliği yapan Buşehr eyaletine bağlı Kaki şehrinde deprem meydana geldi. Yetkililer, depremin 5.9 büyüklüğünde olduğunu belirti.

Endonezya’da ölü sayısı yükseliyor.
Endonezya'da önceki gün meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı üçe yükseldi. Yetkililer, yaralanan 21 kişinin tedavilerinin devam ettiğini söyledi.

İran dolardan vazgeçiyor
Daha önce ticari işletmelerin ABD Doları kullanarak ithalat siparişi vermesini yasaklayan İran şimdi de yabancı para işlemlerinde doları bırakarak euroya geçiyor.

Doğu Türkistan’da asimilasyon gözaltısı
Doğu Türkistan’da Müslümanları hedef alan din, kültür ve seyahat özgürlüğüne yönelik baskılar son yıllarda daha da fazla arttı. 500 Bin ile 1 milyon arasında müslüman gözaltında tutuluyor.

Japonya’da kömürden sıvı hidrojen üretilecek
Japonya ve Avustralya geleceğin temiz enerji ürünlerinden biri olarak görülen hidrojene yatırım yapacak ortak bir proje başlattı.

Kolombiya’da yağışlar sürüyor
Kolombiya'da bir ay önce başlayan ilk yağmur sezonu, ülkenin büyük bölümünde gök gürültülü sağanak şeklinde etkisini gösteriyor. Son günlerdeki şiddetli yağışların sebep olduğu taşkın ve toprak kaymalarında 12 kişinin öldüğü bildirildi.

Çin Ay’da tarıma başlıyor
Çin bu yıl sonunda Ay'da bitki yetiştirmeyi deneyeceklerini açıkladı. Aralık ayında Ay yüzeyine inmesi planlanan "Chang'e-4" isimli uzay aracı patates ve hardalgillerden çiçekli bir bitki olan "farekulağı teresi" taşıyacak.

Özbekistan’la bahar bereketli geçecek
Sovyetler’den ayrıldıktan sonra Türk tekstil şirketlerinin yatırım için akın ettiği Özbekistan ile ekonomik ilişkilerde yeni bir dönem başladı. Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, “Özbek hükümetinin ekonomide pilot sektör seçtiği turizm için Türkler devrede. Maden, enerji ve ulaşımda büyük fırsatlar var. İkinci bahar bereketli geçecek" dedi.

Almanya sığınmacıların hayatını zorlaştırıyor
Alman hükümetinin aile birleşimini zorlaştırmasının ardından bazı Suriyeli sığınmacıların Almanya’dan Türkiye’ye geri dönmeye başladıkları ifade edildi.

AB'de çiftçileri koruyacak düzenleme
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çiftçilere karşı adil olmayan ticari uygulamalarda bulunan perakendeciler ve süpermarketlere para cezası kesilmesine yönelik düzenleme teklifinde bulundu.

Körfez ülkelerinden başlıklar
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

‘Yurt dışında 6 milyondan fazla gurbetçi yaşıyor’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sayısının 6 milyonu aştığını açıkladı.

Yunan adalarına kapıda vize sürecek
AB Komisyonu, Yunanistan’ın başvurusu üzerine, Türk ve AB dışı 3. ülke vatandaşlarına Ege’de 7 Yunan adasında ‘kapıda vize’ uygulamasının bu yıl için de geçerli olmasını kararlaştırdı.

Cezayir’de uçak kazası
Cezayir’de askeri personel ve ailelerini taşıyan naliye uçağı, kalktıktan bir süre sonra düştü, 257 kişi hayatını kaybetti.

En iyi havayolları Uzakdoğu'da
Hiç böyle olacağı tahmin edilmiyordu. Ama Asya- Pasifik ülkelerinde iyi hava yolu ve iyi havalimanı işletmeleri arasında yıllar önce başlayan rekabet markalar çıkardı. Artık dünyanın en iyi havayolu şirketleri ve havalimanları kısmen Ortadoğu ama çoğu Uzakdoğu’da.