30 Rebi'ül-evvel 1439 | 18 Aralık 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Yunanistan'da grev sürüyor
Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanlarının hükümeti kreditörleriyle "kemer sıkma" önlemlerine yönelik sağladıkları anlaşmayı protesto etmek üzere genel greve gitmesi günlük yaşamı etkiledi.

İsveç emeklilik yaşını 67’ye yükseltti
İsveç'te erken emeklilik 61, normal emeklilik 65 iken iktidarda bulunan Sosyal Demokrat Parti ile Çevre ve Yeşiller partisi yaptıkları anlaşma ile emeklilik yaşını yükseltti.

Gelir farkı dünya genelinde arttı
Sonuçları açıklanan Dünya Eşitsizlik Raporu 70'i aşkın ülkeden 100'ün üstünde araştırmacının katkısıyla hazırlandı. Rapora göre, 1980 yılından bu yana, dünyanın en zengin yüzde 1'lik dilimindeki insanların gelir artışı, en fakir yüzde 50'nin gelir artışını ikiye katladı.

Türk Akımı boru hattında güzergâh değişimi
Son yılların önemli enerji projelerinden Türk Akımı’nda, daha önce belirlenen güzergâh değişti. Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek hat, Yunanistan yerine Bulgaristan’a giriş yapacak.

Yemen'de bu kez difteri salgını
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'de difteri nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 34'e yükseldiğini bildirdi. Ülkede 283 şüpheli difteri vakası tespit edildiği, 34 kişinin ise salgın nedeniyle yaşamını yitirdiği kaydedildi.

160 bin sığınmacıyı paylaşamayan Avrupa'da 'plan' tartışması
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zorunlu sığınmacı kotasının "oldukça bölücü" ve "etkisiz" olduğunu savunup kaldırılmasını isterken, AB Komisyonu Üyesi Dimitris Avramopoulos ise bu yaklaşımın Avrupa değerleriyle bağdaşmadığını söyledi.

Kuzey Avrupa'da kar fırtınası uçuşları iptal ettirdi
Avrupa'nın kuzeyinde son yılların en şiddetli kar fırtınalarından biri etkisini gösterirken Almanya'daki Frankfurt Havalimanı'nda 330 uçuş iptal oldu. Düesseldorf Havalimanı 4 saat uçuşa kapatıldı.

Midilli’de göçmenler soğuğa mahkum edildi
Yunanistan'ın Midilli adasında zor şartlar altında kalan 8 binden fazla sığınmacının kış şartlarına uygun konaklaması için gönderilen 50 konteynerın gemiden indirilmesine belediye engel oldu.

Yunanistan, göçmenleri 'geri itiyor'
Yunanistan, botlarla sınırı geçen göçmenleri, "geri itme" de denilen uygulamayla sınır dışı ediyor. "Geri itme" de denilen uygulamanın son zamanlarda Yunanistan tarafından sıkça uygulandığı dile getiriliyor.

Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi kapanıyor
Hollanda'nın Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), 24 yıllık faaliyetlerini fiilen sonlandırdı. Mahkeme yıl sonunda resmi olarak da kapılarını kapatacak.

Özbekistan, Afganistan ve İran üzerinden denize açılacak
Özbekistan'ın güney komşusu Afganistan'ın Mezar-ı Şerif ve Herat şehirlerine inşa edilecek demiryolu projeleri ile birlikte İran'a bağlanacak rotanın, Basra Körfezi Limanı'na ulaşacağı öğrenildi.

Dünyada 17 milyon bebek zehirli hava soluyor
Hazırlanan bir raporda, 17 milyon bebeğin, hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen uluslararası sınırın en az 6 kat fazlasının etkili olduğu bölgelerde yaşadığı belirtildi.

Almanya’dan sığınmacılara geri dönüş teşviki
Almanya’da hükümet iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların ülkelerine dönmesini teşvik etmek için yeni bir yardım programı devreye soktu. Geri dönme kararı alan sığınmacılara 3 bin euroluk ayni yardımda bulunulacak.

Doğu Türkistan'da petrol rezervi keşfedildi
Çin'in petrol üreticisi PetroChina, Doğu Türkistan’a bağlı Cungar havzasındaki Mahu bölgesinde 1 milyar ton petrol rezervine sahip yeni bir yatak keşfedildiğini açıkladı.

İspanya'da işsiz sayısı 4 aydır yükseliyor
İspanya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıkladığı rakamlara göre kasım ayında işsiz sayısı 7 bin 255 artarak 3 milyon 474 bin 281'e yükseldi.