30 Recep 1438 | 27 Nisan 2017 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Pakistan'da 19 yıl sonra nüfus sayımı
Pakistan İstatistik Bürosu sözcüsü Habibullah Khattak yaptığı açıklamada, nüfus sayımının 24 Mayıs'a kadar sürecek ikinci evresinin, 4 eyalette 88 bölgeyi, ayrıca Gilgit-Baltistan, kuzeyde aşiretler ve Azad Keşmir bölgelerini kapsadığını söyledi.

Akdeniz'de 4 ayda ölen sığınmacı sayısı bini geçti
Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Joel Millman, BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı açıklamada, Midilli Adası açıklarında dün 23 sığınmacının hayatını kaybettiğini söyledi.

Petrol şokları askeri harcamaları kıstı
Jeopolitik gerginlikler ve çatışmaların arttığı dönemlerde hükümetlerin genellikle askeri harcamalarını artırdığı görülüyor. Ancak yapılan araştırmalar güvenlik kaygılarının yanı sıra askeri harcamaların da petrol fiyatlarıyla da korelasyon içinde olduğunu gösteriyor.

Çin Doğu Türkistan'da Müslüman isimlerini yasakladı
Çin, 1949 yılından bu yana siyasi ve iktisadi açıdan kontrolü altında tuttuğu Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlara uyguladığı ambargoya bir yenisini daha ekledi. Çin hükümeti, Doğu Türkistan özelinde aldığı kararla ülkede Müslüman isimlerin kullanılmasını yasakladı.

60 yılın en büyük kuraklığı
Afrika Boynuzu olarak bilinen bölgenin en doğusunda kalan Somali, son 60 yılın en büyük kuraklığının sonucu olarak açlık ve kıtlıkla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık on yıldır kuraklığın devam ettiği ve 2011’den itibaren arttığı 12 milyonluk nüfusa sahip ülkede 6,2 milyon Somalili ciddi şekilde yardıma muhtaç durumda.

Yemen'de açlıktan ölümler yaşanıyor
Yemen’de her 10 dakikada 5 yaşından küçük bir çocuğun “önlenebilir nedenlerle” hayatını kaybettiği belirtildi. Ülke nüfusunun üçte ikisi, yani yaklaşık 19 milyon kişi, insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Körfez gündeminde bu hafta...26.04.2017
Suudi Arabistan ve Kuveyt, OPEC üyeleri ile Opec üyesi olmayan petrol üreticileri arasındaki üretimi düşürme anlaşmasının, 2017 yılının ikinci yarısında da uzatılarak devam etmesi yönünde açık bir işaret verdi.

Etiyopya'da Afrika Barış ve Güvenlik Forumu
6. Tana Afrika Barış ve Güvenlik Forumu, Etiyopya'nın Bahar Dar kentinde başladı."Afrika'daki Doğal Kaynaklar Yönetimi" başlığıyla düzenlenen forumda, Afrika Kıtası'ndaki zengin doğal kaynakların yönetimi ele alınıyor.

Bulgaristan okullarında helal gıdaya onay çıktı
Bulgaristan mahkemesi, okullarda helal gıda verilmemesinin ayrımcılık olduğuna karar verdi. Kırcaali İdare Mahkemesi, Müslüman ailelerin çocuklarına okullarda İslam dininde helal olan yiyeceklerle beslenmesine imkan verilmemesinden dolayı ayrımcılık uygulandığı yönündeki şikayetini haklı buldu.

Özbekistan'dan yabancı şirketlere vergi imtiyazı
Özbekistan'da 1998 yılında kabul edilen Yabancı Yatırımlar Yasasında yapılan değişikliğe göre, yabancı sermaye ile yeniden üretim şirketi olarak kurulacak işletmeler, vergi ödemelerini 5 yıl boyunca kuruldukları tarihte yürürlükte olan oranlarda ödeme hakkına sahip olacak.

'Brexit' AB'deki ayrılık yanlılarını cesaretlendiriyor
İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecini başlatmasının ardından kıtada AB karşıtı seslerin artması, birliğin geleceğine yönelik durumu belirginsizleştirdi.

'Kıtlık değil, israf var'
Kızılay Başkanı Kerem Kınık,“Dünyada bütün insanlığı 3-4 kere besleyecek, refahını ve mutluluğunu temin edecek kaynak olmasına rağmen maalesef bugün dünyayı kabaca ikiye böldüğümüzde Kuzey’in fazla tüketmekten kaynaklanan obeziteler, şeker hastalıkları ve kanserlerle boğuştuğu, Güney’in ise açlıklarla boğuştuğu bir dünya düzeni var” dedi.

Orta Asya’daki su sorununda adımı Özbekistan attı
Özbekistan'ın komşularıyla ilişkilerini düzeltme hamlesi Orta Asya'da uzun yıllardır devam eden su sorunundaki bir hareketlenme olarak yorumlandı.

Zimbabve'de okul ücreti canlı hayvanla ödenebilecek
Doğu Afrika ülkesi Zimbabve'de çocuklarının okul ücretlerini parayla ödeyemeyen aileler, karşılığında hayvanlarını verebilecek.

Çin'in hukuk ihlalleri artıyor
Mısır'da okuyan 5 bin civarında ve Türkiye'de bulunan binlerce Uygur öğrenci potansiyel suçlu olarak görülüp geriye çağrılıyor ve hiçbir yargılama olmadan tutuklanıyorlar.