28 Şaban 1438 | 24 Mayıs 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
‘10 binden fazla Nijeryalı göç yolunda öldü’
Nijerya Göçmenlik Bürosu Genel Sekreter Yardımcısı Maaruf Giwa, yılbaşından bu yana yasadışı yollarla Avrupa'ya gitmeye çalışan 10 binden fazla Nijeryalı'nın Akdeniz'de ve Sahra Çölü'nde öldüğünü bildirdi.

Türkiye'den Bulgaristan’a sığınmacı akını azaldı
Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den sığınmacı akışında önemli oranda azalma olduğunu açıkladı. Bakanlık Genel Sekreteri Mladen Marinov, sene başından bu yana sadece 362 kişinin yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakalandığını söyledi.

Körfez gündeminde bu hafta...22.05.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Visegrad'da katledilen 3 binden fazla Boşnak anıldı
Bosna'daki savaşta katledilen Visegradlı 3 binden fazla Boşnak için düzenlenen anma töreninde, Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü'nden Drina Nehri'ne 3 bin gül atıldı.

AB sığınmacılara ülke bulamıyor
AB, İtalya ve Yunanistan'dan 160 bin sığınmacının diğer üye devletlere yerleştirmesini öngören mekanizmada başarısız oldu. AB Komisyonu, Macaristan ve Polonya'ya yaptırım tehdidinde bulunurken, iki ülke yetkilileri uyarıları dikkate almayacaklarını gösterdi.

Japonya'da tartışmalı nükleer reaktör yeniden faaliyette
Japonya'da geçen yıl güvenlik endişeleri nedeniyle faaliyetine son verilen Takahama Nükleer Santrali'nin 4 nolu reaktörü yeniden faaliyete geçti.

Belçika'da göçmen çocukların hakları için gösteri
Belçika'da oturum izni olmayan göçmen aileler, çocuklarının haklarının ihlal edilmesine karşı eylem yaptı. Başkent Brüksel'de bir metro durağı önünde toplanan yaklaşık yüz kişi, Göçmen Ofisi'ne doğru yürüdü.

Yunanistan'da genel grev hayatı felç etti
Yunanistan'da hükümetin kreditörlerle ilave kemer sıkma önlemlerine ilişkin yaptığı anlaşmayı protesto etmek için 24 saatlik greve gitmesi ülkede hayatı felç etti.

Kırım Tatar sürgününün 73. yılı
Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in çıkardığı kararname ile Kırım Tatarlarının 73 yıl önce vatanlarından bir gece içerisinde toplanarak tren vagonlarında Orta Asya'ya sürgün edilmesiyle yaşanan acı, kanayan yara olmayı sürdürüyor.

Ukrayna’da Rusya’ya yönelik yaptırımlar genişletildi
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya’ya yönelik yaptırımları genişleten karar imzaladı. Kararda, Ukrayna’da bazı Rus vatandaşları ile firmaları kapsayan yaptırımların genişletildiği belirtildi.

AB'den mültecileri kabul etmeyen ülkelere yasal uyarı
Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos, 160 bin sığınmacının dağıtılmasını öngören mekanizmada yer almayan üye ülkeler hakkında soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Modern İpekyolu’nda kervan TIR’lardan oluşacak
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 3 yıl önce duyurduğu, tarihi İpekyolu’nun yeniden canlandırılmasını öngören Bir Kuşak Bir Yol projesi kapsamında, İpekyolu’nun önemli bir kısmına ev sahipliği yapan Türkiye’de önemli projelere hazırlanıyor.

Körfez gündeminde bu hafta...16.05.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

İran'da deprem
İran'ın kuzeydoğusundaki Kuzey Horasan eyaletinde dün akşam meydana gelen 5,7 şiddetindeki depremde 2 kişi hayatını kaybetti, 400 kişi yaralandı.

Çin'de Kuşak ve Yol Forumu
Çin'in başkenti Pekin'de 29 ülke liderinin katıldığı Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun açılışında konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Jingping, ülkesinin ilgili projelere 79 milyar dolar mali destek sağlayacağı sözünü verdi.