3 Cemaziyelahir 1439 | 19 Şubat 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Sığınmacıların yeni durağı Bosna Hersek
Balkan rotası olarak da bilinen Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan hattının 9 Mart 2016'da kapatılmasının ardından Batı Avrupa ülkelerine ilerlemeye devam eden sığınmacılar, son dönemde alternatif güzergah olarak gördükleri Bosna Hersek'e yöneldi.

Fransa'da zorunlu askerlik tartışması
Fransa, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyası vaatlerinden zorunlu askerlik hizmeti tartışıyor. Zorunlu askerliğin 3 ile 6 ay arası olacağını söyleyen Macron, isteğe göre askerliğin ücretli “vatandaşlık görevi” kontratı kapsamı altında uzatılabileceğini söyledi.

Avrupa'da toplu taşımanın ücretsiz olması planlanıyor
Hava kirliliğindeki artış nedeniyle dizel araçların satışını ilerleyen yıllarda yasaklama kararı alan Avrupa ülkeleri, bedava toplu taşıma planıyla bir adım öne geçmeye hazırlanıyor.

Mekke-Medine Hızlı Tren Hattı'nda test sürüşleri başladı
Suudi Arabistan resmi haber ajansında yer alan habere göre, Harameyn Hızlı Demiryolu Projesi Müdürü Muhammed Fida, Mekke-Medine Hızlı Tren Hattı test sürüşlerinin başladığını belirtti.

S. Arabistan'da toz fırtınası
Suudi Arabistan'da birkaç gündür devam eden toz fırtınasından etkilenen bin 384 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi. 4 günden bu yana bölgeyi etkisi altına alan toz fırtınasından dolayı Medine kenti ve çevresinde rahatsızlanan bin 384 kişi sağlık merkezlerine başvurdu.

Rumlara doğalgaz uyarısı
Birleşmiş Milletler (BM), Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı hidrokarbon faaliyetleri nedeniyle "artan gerginlikten üzüntü duyulduğunu" ve Genel Sekreterin "Kıbrıs'ın çevresinde bulunan doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması çağrısını yinelediği" bildirdi.

ABD'de grip salgını
ABD Hastalığı Önleme ve Koruma Komitesi Başkanvekili Anne Schuchat, Ocak 2018’in üçüncü haftasında ülkede hayatını kaybeden 4 bin 64 kişinin grip salgını ve zatürree nedeniyle öldüğünü açıkladı.

Tunus NATO’nun teklifini reddetti
Tunus Savunma Bakanı Abdulkerim ez-Zubeydi, NATO’nun, ülkede kurulacak askeri operasyon merkezinde kalıcı uzmanlar bulundurma karşılığında 3 milyon euro hibe etme teklifini geri çevirdiklerini belirtti.

Evsizler, dondurucu soğuklarla mücadele ediyor
Farklı coğrafyalardan, Rusya'nın başkenti Moskova'ya gelen ancak umduklarını bulamayan evsizler, dondurucu soğuklarla mücadele ediyor.

İngilizler Brexit'i anlamadı!
İngiltere'de yapılan bir araştırma, ülkede halkın büyük bölümünün Brexit sürecini anlamadığını ve hükümetin amaçları konusunda fikir sahibi olmadığını ortaya koydu. İngilizlerin Brexit konusunda kafası oldukça karışık. Ankete göre, İngilizlerin dörtte üçü Başbakan Theresa May'in AB ile müzakerelerdeki amaçlarını bilmiyor.

İspanya’nın Fas’taki kimyasal silah dosyası beklemede
Fas'taki bir sivil toplum kuruluşu, sömürge döneminde halka karşı kimyasal silah kullanıldığı iddialarını içeren dosyanın İspanyol makamlarınca bir an önce sonuçlanması gerektiğini belirtti.

İspanya, göçmenleri hapishanelerde tutuyor
İspanya Göçmenler sözcüsü Fuster “Yabancıların gözaltı servislerinde birçok göçmen kötü koşullarda yaşıyor. Uygun yaşam şartlarının oluşturulması için yapılan tamir tadilat çalışmaları yeterli değil.

KKTC'den Güney Kıbrıs'a uyarı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum kesiminin Akdeniz'deki tek yanlı doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin, Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak için Türkiye Cumhuriyeti ile mukabil adımlar atmaktan kaçınmayacaklarını bildirdi.

Körfez gündeminde bu hafta...12.02.2018
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Rusya’da uçak kazası: 71 ölü
Rusya’nın Domodedovo Havalimanı’ndan kalkan ve içinde 65 yolcu ile 6 mürettebatın bulunduğu Saratov Havayolları’na ait Antonov An-148 tipi yolcu uçağı düştü, kazada 71 kişi öldü.