8 Zilhicce 1439 | 19 Ağustos 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Endonezya'daki depremde ölü sayısı yükseliyor
Endonezya'nın Lombok Adası'nda 29 Temmuz’da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 460'a çıktığı bildirildi.

Hindistan'da sel ve heyelan
Hindistan'da aşırı yağışlar nedeniyle barajların ve nehirlerin taştığı, ana yolların ve köprülerin çöktüğü, evlerin selde sürüklendiği Kerala eyaletinde, 8 Ağustos'tan bu yana 164 kişi yaşamını yitirdi.

Okyanus yüzeyindeki sıcaklık artıyor
ABD San Diego sahilinde inceleme yapan bilim insanları, 1916 yılından beri günlük ölçümleri yapılan deniz suyu sıcaklığında ağustos başında 26,5 santigrat ile en yüksek seviyeyi tespit ettiklerini duyurdu.

Bulgaristan'dan yurtdışındaki vatandaşlarına 'Geri dönün' mektubu
Yurtdışı Bulgarlar Devlet Ajansı Başkanı Petır Haralampiev, “Yurtdışı Bulgarlar Devlet Ajansı, ülkeye geri dönmeleri için yurt dışındaki vatandaşlara mektup göndermeye başladı. Bu tür mesajlar ve e-postalar, ülkenin hangi bölgelerinde işgücüne ihtiyaç duyulduğunun bildirildiği daha ziyade yurt dışındaki Bulgar örgütlerine gönderildi” diye açıkladı.

Hacı adayları kutsal topraklarda
Hac ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklara gelen yüz binlerce hacı adayı, günlerini ibadet ve dua ederek geçiriyor.

Pakistan bağımsızlığının 71. yılını kutluyor
Pakistan, İngiltere'den 14 Ağustos 1947'de kazandığı bağımsızlığının 71. yılını kutluyor. Kutlamalarda, başkentte 31 pare, 4 eyalet başkentinde ise 21 pare top atışı yapıldı.

İtalya’da köprü çöktü
İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova kentinde A10 otoyolundaki Morandi Köprüsü’nün bir kısmı dün yerel saatle 11.30 civarında çöktü. Yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki köprünün her iki şeridi de çökerken, çok sayıda araç zemine çakıldı, bazı araçlar ile binalar köprünün enkazında kaldı.

Nijer'de kolera salgını
Başkent Niamey'deki İnsani İşler Koordinasyon Ofisine (OCHA) göre, ülkenin güney bölgesi Maradi, ay başından bu yana kolera salgınıyla mücadele ediyor.

Kuraklık Amazon'larda 270 milyon ton karbon açığa çıkardı
Uluslararası bir araştırma ekibi Amazon Ormanları'nda 2005 yılındaki kuraklığa dair yaptıkları çalışmada, Amazon havzasının kuraklığı takip eden 3 yıl içinde yılda ortalama 270 milyon ton ilave karbon açığa çıkardığını belirledi.

Endonezya'daki depremde arama kurtarma devam ediyor
Endonezya’nın Lombok Adası’nda önceki pazar günü meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 436’ya çıktı.

Arakan halkı muson yağmurlarının etkisinde
Bangladeş'te Arakanlı mültecilerin kaldığı Kutupalong kampında şiddetli muson yağmurlarından etkilenen çok sayıda mülteci zor günler yaşıyor.

Hazar kıyısındaki 5 ülke anlaştı
Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Hazar ülkeleri 20 yıldan fazla süren pazarlıklar sonrasında Hazar Denizi’nin yerüstü ve yeraltı kaynaklarını nasıl paylaşacaklarına dair ortak anlaşmaya vardı.

Kabe'de sabah namazı coşkusu
Hac ibadeti için her renk ve dilden yüzbinlerce hacı adayına ev sahipliği yapan kutsal topraklarda, sabah namazları ayrı bir heyecan ile eda ediliyor.

Endonezya'da yeni bir deprem
Endonezya'nın Lombok Adası'nda pazar günkü 7 büyüklüğündeki depremin ardından aynı bölgede 6,2 büyüklüğünde başka bir deprem daha meydana geldi.

İsveç'te çalışanlara deri altı çip takıldı!
Geçtiğimiz sene İsveç merkezli bir şirket, çalışanlarının derisinin altına çip yerleştirme uygulamasını başlattı.