25 Cemaziyelevvel 1438 | 22 Şubat 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Avrupa’yı radyoaktif partikül korkusu sardı
Avrupa’nın 7 ülkesinde geçen ocak ayında yapılan öldürücü radyoaktif partiküllere rastlandı.

'3 milyon Venezuelalı çöpten besleniyor'
Venezuela'nın muhalif Ulusal Meclisi Başkanı Julio Borges, Dominik Cumhuriyeti ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Bu bir mecaz değil. Yapılan anketlere göre, Venezuela'da 3 milyon kişi günlük gıda ihtiyacını karşılayabilmek için çöpleri karıştırıyor. Bu durum, bölgedeki diğer ülkeler için de sorun teşkil ediyor." diye konuştu.

‘Körfez, petrolün tükenişine hazırlanmalı’
Katar’ın eski Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Abdullah Bin Hamad Al-Attiyah, Körfez ülkelerinin petrol ve gazın tükenmekte olan kaynak olduğunu bildiklerini ve bu nedenle enerjinin yeni jenerasyonlarına hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Endonezya'da 'sel' alarmı devam ediyor
Endonezya'nın başkenti Cakarta'da 3. seviye alarm durumu devam ediyor. Bazı bölgelerde su seviyesi 2 metreye kadar yükseldi. Bir haftadır aralıksız süren muson yağışları nedeniyle birçok bölgede verilen 3. seviye alarm durumu devam ediyor.

Bosna’dan yeniden soykırım davası
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç'in himayesinde, ülkedeki siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katılımıyla başkent Saraybosna'da düzenlenen danışma toplantısında, Sırbistan'a karşı soykırım davasının revize edilmesi kararı alındı.

Almanya yurt dışındaki soydaşlarının peşinde
Dünyada en büyük diasporaya sahip ülkeler arasında beşinci sırada yer alan Almanya, yurt dışında yaşayan Almanların asimile olmadan bulundukları ülkeye uyum sağlaması ve Alman dili ile kültürünün korunması için eğitim, kültür ve yatırım kaynaklarını seferber ederek söz konusu ülkelerde birçok faaliyet yürütüyor.

‘Mültecileri kabul edin’ çağrısı
İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’nın başkenti Barcelona’da yaklaşık 500 bin kişi, İspanya hükümetinin AB’ye taahhüt ettiği sayıda mülteciyi kabul etmesi için yürüyüş yaptı.

Arakanlılar ailelerini almak için evlerine dönüyor
Myanmar'da maruz kaldıkları zulümden kaçarak Bangladeş'e giden yüzlerce Arakan Müslümanının ülkeye geri geldiği açıklandı.

Schengen bölgesinde sistematik sınır kontrolleri başlıyor
AP'de kabul edilen ve AB tarafından mevcut yönergeye eklenen tasarıya göre, artık Schengen bölgesine giriş ve çıkışlarda sistematik kontroller uygulanacak.

Körfez gündeminde bu hafta...17.02.2017
Körfez başkentleri genelinde geçtiğimiz hafta önemli ziyaret ve buluşmalar yaşandı. Suudi Arabistan ve Katar, Türkiye’den en üst düzeyde bir heyeti ağırlarken, Umman ve Kuveyt’in misafiri ise İran Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet idi.

Kıbrıs görüşmelerinde gerginlik
Kıbrıs'ta çözüm için 20 aydır yürütülen müzakerelerde dün Rum tarafı masadan ayrıldı. Rum lider Nikos Anastasiadis, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Enosis krizinin gölgesinde yaptığı görüşmede kapıyı vurup müzakere salonunu terk etti.

Fransa'dan sömürgecilik itirafı
Eski Ekonomi Bakanı Macron, sömürgeciliğin Fransa tarihinin bir parçası olduğunu ifade ederek, “Sömürgecilik insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Sömürgeciliği her zaman kınadım” diye konuştu.

Avrupa'da utanç duvarları yükseliyor
ABD’nin yeni yönetimini sert bir şekilde eleştiren ve kendilerinin duvar örmediğini iddia eden Avrupa Birliği (AB), 12 ayrı dikenli tel duvar ve komşu ülkelerle “sembolik duvar” sayılabilecek anlaşmalarla kendini savaş, zulüm ve yoksulluktan kaçanlara karşı “korumaya” almış durumda.

Hindistan'dan uydu rekoru
Hindistan, aynı roketle uzaya gönderdiği 104 nano uyduyu yörüngeye yerleştirerek yeni bir rekora imza attı.

AB’den çıkmak isteyenlerin sayısı artıyor!
Avrupa Birliği’ne üye birçok ülkede yaklaşan seçimler, birliğin geleceğine ilişkin belirsizlikleri her geçen gün daha da artırıyor. Aşırı sağ akımların yükselmesiyle birliğin dağılmasına yönelik beklentiler de giderek çoğalıyor.