25 Cemaziyelahir 1438 | 24 Mart 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Danimarka'da hukuksuzluk
Danimarka’nın en büyük 10 belediyesinden ikisinin, başörtüsünü çıkarmak istemediği için iş tekliflerini geri çeviren ve işsizlik maaşı alan Müslüman kadınların maaşlarında kesintiye gittiği ortaya çıktı.

Akdeniz'de yeni göçmen faciası
Akdeniz'in Libya açıklarında yeni bir facianın yaşandığından ve 250 göçmenin hayatını kaybettiğinden endişe edildiği bildirildi.

Boston'da okullar dünya haritasını düzeltiyor
Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts eyaletinin başkenti Boston'da bir okul, okullarda kullanılan Mercator projeksiyonlu haritaları kullanmama kararı aldı.

Yunanistan’da Beyazıt Camii'nde yangın!
Yunanistan'da Türkiye sınırına yakın Evros şehrinin Dimetoka bölgesindeki Yunan Kültür bakanlığına ait olan ve bakımı yapılan tarihi Beyazıt Camii'nde (Çelebi Mehmet) yangın çıktı.

Yüz milyonlarca çocuk susuz!
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla dünyada suya erişim konusunda yaşanan mevcut durumu gözler önüne seren raporunu açıkladı.

ABD ve İngiltere'den kabin yasağı!
ABD yönetimi, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Ortadoğu ve Afrika'daki bazı ülkelerden yapılan direkt uçuşlarda yolcuların cep telefonları ve tıbbi cihazlar hariç diğer bütün elektronik cihazlarını kabine alınmasını yasakladı.

'Küresel suistimallerin maliyeti 320 milyar dolar'
İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BoE) Mark Carney, küresel çapta bankacılık sektöründeki suistimallerin, hatalı uygulamaların ekonomik maliyetinin 320 milyar doları aştığını belirtti.

Rusya, Sovyetler’in borcunu 45 günde kapatacak
Rusya’nın, Bosna ve Hersek’le anlaştığı ve Sovyetler Birliği’nden kalan tüm borçların 45 gün içerisinde kapatılacağı bildirildi.

Endonezya'da 6,4 büyüklüğünde deprem
Endonezya'nın Bali Adası'nda 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bulgaristan pazar günü seçime gidiyor
Bulgaristan'da pazar günü yapılacak erken parlamento seçimlerinde 240 sandalyeli meclis için 13 siyasi parti ve 9 ittifak yarışacak.

Gazze'de su sıkıntısı büyüyor
Filistin Su İşleri Müdürü Yasin Şanti, Gazze'deki su probleminin arttığını söyledi. Şanti, tuzluluk oranının yükselmesi ve akifer seviyelerinde azalma yaşanması sebebiyle Gazze Şeridindeki su durumunun tehlikede olduğunu dile getirdi.

Yunan adalarına sığınmacı geçişinde artış!
Ege'deki Yunan adalarına geçiş yapan sığınmacı sayısında son günlerde artış yaşandığı bildirildi. Yunanistan hükümetinin açıkladığı verilere göre, yılbaşından bu yana, Midilli ve Sakız adalarına günlük ortalama 40 düzensiz göçmen geçiş yaparken, bu sayı son 3 günde toplam 443'e çıktı.

İsveçli çocuklar kodlama öğrenmeye başlıyor
İsveçli çocuklar okula başladığı ilk yıldan itibaren kodlama öğrenecek. Hükümetin aldığı yeni kararlarla dijital çağın müfredatına uyabilmek adına böyle bir karar aldıkları açıklandı.

Körfez gündeminde bu hafta...20.03.2017
OPEC’e üye olan ve olmayan petrol üreticisi ülkeler, petrol üretimini azaltmanın devam edebileceği yönünde görüş belirtiyorlar. Başını Rusya’nın çektiği 16 üye olmayan petrol üreticisi, OPEC’le yeniden masaya oturmanın kulislerini yaparken, OPEC üyesi ülkeler arasından da yüksek sesle anlaşmanın devam etmesi gerektiği görüşleri dile getiriliyor.

Bulgaristan'dan Türkiye sınırına tel örgü
Türkiye'den yasadışı geçişlerde yüzde 80 düşüş yaşanan Bulgaristan türkiye sınırına 270 kilometre tel örgü çekiyor.