18 Rebi'ül-ahir 1438 | 16 Ocak 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Gazze'den Türkiye ve Katar'a elektrik teşekkürü
Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Gazze'de yaşanan elektrik sıkıntısını hafifletmek amacıyla yaptıkları yardımlardan ötürü Türkiye ve Katar'a teşekkür etti.

Kırgızistan'da kargo uçağı düştü
Hong Kong - Bişkek seferini yapan Türk kargo uçağının Bişkek yakınlarında yerleşim birimine düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 32 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

Avrupa'da 'çocuksuzluk' giderek artıyor
Fransa Ulusal Demografi Çalışmaları Enstitüsünün raporu, Avrupa genelinde 1970'lerde doğmuş kadınların yaklaşık 5'te birinin çocuk sahibi olmadığını ortaya koydu.

Kıbrıs görüşmeleri sürüyor
İsviçre’nin Cenevre kentinde garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla toplanan Kıbrıs zirvesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3 şart masaya koydu ve Türkiye’nin garantörlüğün devamını istedi.

Körfez gündeminde bu hafta...13.01.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hollanda trenleri rüzgârla çalıştıracak
Hollanda ulaşımdaki raylı sistemlerinde gereken enerjinin yüzde 100'ünü rüzgâr enerjisinden karşılanacağını duyurdu. Eneco projesine göre her gün trenle yolculuk eden 600 bin kişi, karbondioksit salınımı yapmayan ve çevreye zarar vermeyen trenlerle yolculuk edecek.

Gazze'de elektrik krizi büyüyor
Gazze'de elektrik şirketlerinin ödediği vergilerdeki artış ve İsrail ile Mısır'dan gelen nakil hatlarındaki arızalar elektrik krizinin büyümesine neden olurken, yaşanan uzun süreli kesintiler yıllardır İsrail ablukası altında bulunan Filistinlilerin mevcut sıkıntılarını daha da artırıyor.

AB, zayıflar ve güçlüler diye ikiye ayrılsın teklifi
Almanya’da aşırı sağcı parti, Euro Bölgesi’nin Almanya ve çevresindeki güçlü ekonomiler ile, Fransa ve diğer zayıfların oluşturduğu iki gruba bölünmesini önerdi.

Mülteciler Avrupa sınırlarında donuyor
Sırbistan'da yaşayan yaklaşık 7 bin mülteci soğuk kış günlerinde kalacak yer bulamıyor. Yunanistan'ın Midilli adasında da binlerce sığınmacı soğuk hava şartlarında yaşam mücadelesi veriyor.

Makedonya'daki kampta eksi 20'de yaşam mücadelesi
Makedonya'nın Sırbistan sınırındaki Tabanovce kasabasındaki kampta yaşayan sığınmacılar çetin kış şartlarında büyük zorluklarla karşılaşıyor.

Londra metrosunda grev
İngiltere'nin başkenti Londra'da, günde yaklaşık 4 milyon kişinin yolculuk yaptığı metro hatlarında görevli personelin başlattığı 24 saatlik grev başkentte günlük yaşamı adeta felç etti.

Macaristan'da rekor soğuk! 80 kişi donarak öldü
Macaristan'da soğuk hava dalgası hayatı olumsuz etkilerken son dönemde 80 kişi aşırı soğuklar nedeniyle hayatını kaybetti.

Almanya'da sığınmacıların iadelerinin hızlandırılması talimatı
Alman başbakan Angela Merkel, iltica başvurusu reddedilen sığınmacıların ülkelerine iade sürecinin hızlandırılmasını istedi. Tunus, Cezayir ve Fas'ın 'güvenli ülkeler' olarak derecelendirilmesi gerektiğini söyleyen Merkel, bu konuda gerekli adımların atılması için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Mülteciler donarak öldü
Bulgaristan'da iki Iraklı ve bir Somalili ile Yunanistan'da bir Afgan mültecinin donarak hayatını kaybettiği belirtildi.

Endonezya'da şiddetli yağışlar nedeniyle 'alarm' verildi
Şiddetli yağışların korkuttuğu Endonezya'nın Sumatra Adası'nda, muhtemel afetlerin felaketlerin önüne geçmek için alarm verildi.