14 Safer 1440 | 23 Ekim 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Avrupa - Asya işbirliği ASEM Zirvesi'nde konuşulacak
Avrupa'dan 30, Asya'dan 21 ülkenin liderinin katıldığı Avrupa-Asya (ASEM) Zirvesi başladı. Brüksel'deki Avrupa Birliği (AB) Konseyi binasında iki gün sürecek 12'inci ASEM Zirvesi, Çin, Rusya, Japonya ve Hindistan liderlerinin de bulunduğu 21 Asya ülkesini bir araya getirdi.

Kosova ordu kurmak için harekete geçti
Kosova'da meclis, 5 bin kişilik ulusal bir ordu kurulması için ilk adımı attı. Kosova Güvenlik Gücünün orduya dönüştürülmesini de içeren üç tasarı parlamentodan onay aldı.

Dünyanın yarısı çok düşük gelirle yaşıyor
Dünya Bankası, aşırı yoksulluğun azaltılmasındaki ilerlemelere rağmen, dünya nüfusunun yaklaşık yarısının günde 5 dolardan az bir para ile yaşadığını açıkladı.

Venezuela dolar kullanmayı bıraktı
Venezuela'da Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami, hükümetin Venezuela'daki krizle mücadele için ortaya koyduğu Ekonomik İyileşme ve Yükselme Programı çerçevesinde aldığı kararları açıkladı.

Yemen’de 8 milyon kişi kıtlığın eşiğinde
Dünya Gıda Programı Sözcüsü Herve Verhoosel, Yemen'de son haftalarda ülkedeki ekonomik durumun keskin şekilde bozulduğunu belirtti.

Dünyada hem açlık hem de obezite artıyor
Açlık çeken insanların sayısının her geçen gün arttığı dünyada, 672 milyon kişi obeziteyle mücadele ederken, 821 milyon kişi yetersiz besleniyor. Başka bir ifadeyle, her 9 kişiden biri açlık çekiyor. 39 ülke de yardıma muhtaç.

İran'ın Hürmüzgan eyaleti kuraklıkla mücadele ediyor
İran resmi haber ajansına göre İran Hürmüzgan Eyaleti Bölgesel Su Dağıtım Şirketi Genel Müdürü Hoşeng Mollayi, Bender Abbas kentinde düzenlediği basın toplantısında, "Hiç kimse Hürmüzgan'da kuraklığın yüzde 100 seviyesine çıkacağını tasavvur etmezdi" dedi.

Macaristan'da sokakta yaşamak yasaklandı
Macaristan Ulusal Meclisinde 20 Haziran'da kabul edilen ve yürürlüğe konulan kanun kapsamında evsizlerin sokakta yaşaması yasaklandı. Yeni düzenlemeye göre, bir evsiz polis tarafından üç defa uyarılmasına rağmen sokakta yaşamaya devam etmesi halinde para ya da hapis cezasına çarptırılabilecek.

Hollanda’da evlerde hidrojenle ısınma deneyi
Hollanda’da sene başından itibaren bazı konutlar, hidrojenle ısıtılmaya başlanacak. Rotterdam’a bağlı Rozenburg ilçesindeki bir site, sene başından itibaren hidrojenle ısıtılacak.

Afrika'nın ekonomik varlığı 10 yılda yüzde 13 arttı
Afrika'da yayınlanan "2018 Afrika Varlık Raporu"ndan derlenen bilgilere göre, 2007-2017 dönemini kapsayan 10 yıllık süreçte Afrika'da ekonomik varlık yüzde 13 arttı.

Dubai Havalimanı'nda pasaport kontrolü otomatiğe bağlandı
Havalimanı, bazı havayolu yolcularının sadece 15 saniyede pasaport kontrolünü tamamlayabilmesi için insan kontrolleri yerine biyometrik teknolojiyi kullanan yeni bir “akıllı tünel” uygulaması başlattı.

AB göçmenler konusunda set oluyor
AB, 2015'de patlak veren göçmen krizinin ardından hala somut ve etkili bir göç politikası oluşturamazken, Birliğin düzensiz göçe karşı yeni adımı dış sınırlarını güçlendirmek oldu.

Mekke-Medine arası hızlı tren seferleri başladı
Suudi Arabistan'da Mekke ile Medine arasında hacılar ve umrecilerin geliş gidişlerini kolaylaştıracak Harameyn Hızlı Treni ilk seferini yaptı.

Körfez Gündeminde öne çıkanlar
Körfez basını ve gündeminde öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Pasaport sıralamasında Japonya öne geçti
Pasaport Endeksi'ne göre, 2018 yılında 190 ülke ile vizesiz seyahat ve varışta vize anlaşmaları bulunan Japonya, seyahat serbestliği bakımından en avantajlı pasaporta sahip ülke oldu.