9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya
Dünya'da doğalgaz rezervleri
Geçen yıl dünyada kanıtlanmış en fazla doğalgaz rezervine sahip ülke 35 trilyon metreküple Rusya oldu. En fazla doğalgaz üreten ülke ise 734,5 milyar metreküple ABD.

AB'de göçmen krizi
Avrupa Birliği ülkeleri Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker'in daveti üzerine 24 Haziran Pazar günü iltica ve göç konusunu Brüksel'de masaya yatıracak. Resmi olmayan toplantı ay sonunda 28 Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek olan zirveye günler kala yapılıyor.

İngiltere'de Brexit tasarısı onaylandı
İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası, Avrupa Birliği (AB) mevzuatını İngiltere’nin iç hukuku haline getirecek Brexit yasa tasarısını onayladı.

AB'de mülteci tartışması alevlendi
Almanya ve İtalya başta olmak üzere bazı üye ülkelerinde mülteciler sorununun her geçen gün daha fazla siyasete konu olmaya başlaması Avrupa Birliği’ni harekete geçirdi.

Türkiye, en fazla sığınmacı ağırlayan ülke
Çeşitli nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kalanların sayısı son yıllarda hızla artarken Türkiye, yaklaşık 3.9 milyon kişiyle en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olmayı olmayı sürdürüyor.

2017'de her 2 saniyede 1 kişi mülteci oldu
20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesi yayımlanan 'Küresel Eğilimler Raporu' paylaşıldı. Tüm dünya ülkelerinin hesaba katılması durumunda, her gün 44 bin 500 kişinin ya da her 2 saniyede 1 kişinin yerinden edildiği, buna göre mülteci sayısının, yaklaşık 70 milyon olan Tayland nüfusuna ulaştığı açıklandı.

Yurt dışında oy kullanma işlemi sona erdi
24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için, yurt dışında 1 milyon 486 bin 408 seçmen oy kullandı. Gümrük ve sınır kapılarında 7 Haziran'da başlayan oy verme işlemi ise devam ediyor.

Japonya'daki depremde ölü sayısı arttı
Japonya'da dün meydana gelen 6,1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 4'e yükselirken, en az 380 kişi yaralandı.

Göçmenler İspanya’da karaya çıktı
Geçtiğimiz hafta İtalya ve Malta limanlarına kabul edilmedikleri için Akdeniz’de mahsur kalan, daha sonra İspanya’nın kucak açması sonucu kurtarma gemileriyle yola koyulan 630 göçmen, bir hafta süren yolculuğun ardından İspanya’nın Valencia limanına ulaştı.

Makedonya’nın ismi için imzalar atıldı
Yunanistan ve Makedonya arasında çeyrek asrı aşkın süredir devam eden “isim sorunu”nun çözümüne yönelik tarihi anlaşma imzalandı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, iki ülkenin sınırında bulunan Prespa Gölü kıyısındaki Psarades köyünde düzenlenen törende anlaşmaya imza attı.

AB, tarihinin en başarısız döneminde
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin (AB) son 5 yılda tarihinin en başarısız dönemini yaşadığını bildirdi.

Batı Balkanlar'da oy kullanma işlemi sona erdi
Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Sırbistan ve Arnavutluk'ta yaşayan Türk seçmenlerin 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy kullanma işlemi sona erdi.

Avrupa Birliği'nde göçmen krizi sürüyor
Akdeniz'de insanlık dramı artarken, Avrupa Birliği (AB), uluslararası kanunların gereğini yerine getirmeyen ve daha önceki anlaşmalara uymayan üyelerine söz geçiremiyor.

Makedonya'nın yeni ismi belli oldu
Makedonya'nın ismi "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" anlamına gelen "Republika Severna Makedonija" olarak değiştirilecek.

TürkAkım, 2019 başında tamamlanacak
Türkiye ile Rusya arasında kurulacak gaz köprüsü TürkAkım’da inşaat 2019’un başında tamamlanacak. İlk gazın Aralık 2019’da geleceği projeyle, Türkiye ve Güney Avrupa’nın enerji arz güvenliği sağlanacak.