25 Cemaziyelevvel 1438 | 22 Şubat 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Türkiye ile Cezayir arşiv çalışması için ortak ekip kuracak
Cezayir ile Türkiye'deki araştırmacıların, Osmanlı Devleti'ne ait arşivlerden faydalanmak için ortak ekip kuracağı bildirildi.

YÖKDİL'in kapsamı genişliyor
Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), YÖKDİL sınavının, Sağlık Bakanlığınca uzmanlık eğitimine giriş sınavları olan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Sınavı (DUS) ve Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) için de kabul edileceği duyuruldu.

Genç öğretmenler okumuyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni müfredat çalışmasıyla analiz yeteneklerini geliştirmek için öğrencileri daha çok kitap okumaya yönlendirmeyi hedeflerken SETA'nın hazırladığı bir rapor genç öğretmen adaylarının kitap okumadığını ortaya koydu.

Riskli okullarda deprem güçlendirme
Çanakkale’de art arda yaşanan depremler, muhtemel bir afete hazırlık çalışmalarını yeniden gündeme taşıdı. Milli Eğitim Bakanlığı, şimdiye kadar riskli okulların yüzde 25’ini depreme hazır hale getirdi. Hedef bu yıl yüzde 30.

'Memurluk ömür boyu sürmemeli'
Yeni dönemde kamu kurumlarında garantili iş dönemi yerine 8 başlıkta beş yıllık karneye dayalı esnek bir yapı geliyor. Kamu personel reformu ile yöneticiler dâhil tüm memurlar için performans değerlendirmesi yapılacak.

Yolcu gibi davranan trafik polisleri denetimde
Erzurum'da trafik polisleri, yolcu gibi davranarak bindikleri şehir içi ve şehirler arası taşımacılık yapan otobüs ve minibüslerde denetim yaptı.

'Ezanın usulüne uygun okunması' çalıştayı
Diyanet, İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen Ezan Çalıştayı’nda, ezanın usulüne uygun ve güzel bir seda ile okunması, ses cihazı ve kullanımı konusunda standartlar belirledi.

MEB sözleşmeli öğretmenlerin atama takvimini açıkladı
Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen atanmasına ilişkin kontenjan dağılımı ve atama takvimi açıklandı. Buna göre, adayların başvuruları 15-21 Mart arasında alınacak.

İstanbul'a mahalle bekçileri geri geliyor
Bir dönem mahallelerimizin ayrılmaz bir parçası olan Bekçilerimiz geri geliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek 700 Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı için başvurular başladı.

İstanbul'a yeni metro hatları
Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, iki yeni projenin binlik ve 5 binlik planları, oy birliğiyle kabul edildi. 2019 yılında hizmete alınması planlanan 800 metrelik, Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, saatte çift yönde 6 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

Açıköğretime giriş LYS ile olacak
ÖSYM kılavuzuna göre açıköğretimdeki lisans bölümleri artık YGS’yle değil, LYS ile öğrenci alacak. Böylece bu programlara girmek zorlaştı. Ayrıca geometrinin matematik testi içine alınmasıyla değeri arttı. TM’den sınava girenler geometriye de ağırlık verecek.

Hac kuraları 24 Şubat'ta çekilecek
Hac ve Umre Kurulu, 2017 yılı hac kurasının 24 Şubat'ta Türkiye Diyanet Vakfı Konferans Salonu'nda, bilgisayar ortamında ve kamuoyuna açık çekilmesini kararlaştırdı.

Rüzgar enerjisi yatırımları artıyor
Geçtiğimiz yıl bin 387 megavatlık rüzgar enerjisi santralini faaliyete geçiren Türkiye, Avrupa'da en fazla rüzgar kapasitesini devreye alan 3., dünyada ise 7. ülke oldu.

Plakada yeni dönem
Türkiye Şoförler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, sahte mühür basımını engellemek amacıyla plaka basımında kullanılan mühürlerin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bastırılmasına yönelik müracaatta bulunduklarını, ilk etapta 115 meslek odasının mühürlerinin yapımına başlandığını bildirdi.

Meslek yüksekokullarındaki boş kontenjanlar Suriyelilerle doldurulacak
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman, meslek yüksekokullarında atıl kalan kontenjanlara Suriyeli mültecilerin alınacağını açıkladı.