2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Yarıyıl tatili ne zaman bitiyor?
Kasım ayında uygulanan İlk ara tatilin ardından yarıyıl tatiline girilmişti. Öğrenciler ara karnelerini aldı. Peki okullar ne zaman açılacak?

Elazığ'da şiddetli deprem
Elazığ Sivrice'de 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde de hissedildi. 45 kişi sağ olarak kurtarılırken arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

LGS örnek soruları yayınlandı
Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik yeni örnek soru kitapçığı internetten yayımlandı.

Bekçiler kimlik sorabilecek
Bekçilerin görev ve yetki alanları genişletiliyor. Yolda hastalanan, kazaya uğrayan, yardıma muhtaç olanlara yardım edecek.

Ehliyet yenileme süresi uzatıldı
Yapılan açıklamaya göre yoğunluktan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla ehliyet değiştirmeyle ilgili 2020'nin sonuna kadar verilen sürede değişikliğe gidildi.

Yabancı akademisyende yeni kriterler
Türk üniversitelerinde görev yapacak yabancı akademisyenlerin niteliğini artırmak için yeni düzenleme yapıldı. Artık akademik tecrübe, iş deneyimi ve uluslararası sertifikalara sahip olma gibi kriterler aranacak.

Yaya önceliğini ihlal edenlere ceza
2019 yılının "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesinin ardından denetim ve eğitim faaliyetleri artırıldı.

Öğrencilerin Türkçede dört becerisi ölçüldü
Öğrencilerin Türkçede okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini uluslararası standartlarda ölçen ‘Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı’nın pilot çalışma sonuç raporu açıklandı.

Doğu'da dondurucu soğuklar
Doğu Anadolu adeta buz kesti. Bölgedeki hava sıcaklıkları, önceki gece sıfırın altında olmak üzere Ardahan'ın Göle ilçesinde 26, Kars'ta 17, Ağrı ve Ardahan'da 15, Erzurum'da 12, Erzincan'da 7, Iğdır'da 3 derece olarak ölçüldü.

Öğrenci ve velilerin karne heyecanı
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler karne alarak 2 haftalık yarıyıl tatiline başladı. Uzmanlar ise karne notlarına aşırı tepki verilmemesi konusunda uyarıyor.

YKS Soruları nasıl olacak?
2.5 milyon adayın yarışacağı 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’de yine okuduğunu anlamaya yönelik soruların ağırlıklı olacağı açıklandı.

Hac kayıtları başladı
Kaydı yenilenen ve ön kayıt yaptıran 2 milyon 298 bin 800 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi. Kura sonucu, kutsal topraklara gidecek 83 bin 340 hacı adayı belirlendi. Peki, kesin hac kayıtları ne zaman?

İstanbul barajlarında doluluk yüzde 50'yi aştı
İstanbul'da etkili olan sağanak yağmurun ardından İstanbul'daki barajların su seviyesi aylardır ilk defa yüzde 50'nin üzerine çıktı. İSKİ verilerine göre, barajların su seviyesi bugün yüzde 51.43 olarak ölçüldü.

83 bin kişi Hac yolcusu
Binlerce kişinin beklediği hac kuraları çekildi. Çelişin sonunda yaklaşık 83 bin kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Hac kuraları 2020 sorgulama işlemi internette yapılabiliyor.

Kontenjanlarda tercih kriteri
YÖK vakıf üniversitelerindeki kontenjanlara “tercih” standardı getirdi...