16 Ramazan 1440 | 21 Mayıs 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Özel İHA için uçuş izni kriterleri
Sivillerin kullandığı insansız hava araçları (İHA) ve drone’lara uçuş ayarı geliyor. 500 gramdan ağır tüm İHA’ları ilgilendiren taslağa göre, İHA’ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak.

Liselere yeni eğitim modeli
MEB 2020 yılının Eylül ayından itibaren 9. sınıftan başlayarak uygulanmak üzere yeni ortaöğretim modeli hazırladı. Yapılan açıklamaya göre, ders sayısının azaldığı, araştırma, uygulama ve deneyim temelli bir programla donatılmış, öğrencileri sınava değil; üniversiteye ve yaşama hazırlayan, etkili kariyer danışmanlığına dayalı bir Ortaöğretim Modeli hazırlandı.

KDK sınav ücretlerini inceliyor
Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK), son üç yılda öğrenciler tarafından sınav ücretleri konusunda çok sayıda başvuru yapıldı. Ombudsmanlığa öğrencilerden gelen şikâyetler sınav ücreti yatırma süresi üzerinde yoğunlaştı.

Genç nüfus azalıyor
Türkiye nüfusunun genç nüfus oranı 2018 yılında yüzde 15,8 oldu. Diğer taraftan ise Türkiye'nin 13 milyona ulaşan genç nüfusu, Avrupa Birliği üyesi 20 ülkenin nüfusunu geride bıraktı.

8. sınıfların liselere giriş sınavı telaşı
Liselere Giriş Sınavı'nın (LGS) başvuruları tamamlandı. Şu an 8'inci sınıf düzeyinde eğitim gören öğrencilerin çok büyük bir bölümü sınavla öğrenci alan liselere girişte kullanılacak LGS'ye 1 Haziran 2019'da girecek.

Okullarda yeni ara tatil düzenlemesi
Milli Eğitim Bakanlığı, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıkladı.

Ulusal beslenme planı hazırlanıyor
Okullar, hastaneler, cezaevleri, huzurevleri gibi toplu beslenme yapan kurumlara ‘Ulusal Mönü Programı’ geliyor.

YKS’ye bir ay kala adaylara önemli hatırlatmalar
Üniversite adaylarının heyecanla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) bir ay kaldı. Uzmanlar, adaylara son ayda bol bol deneme çözmelerini öneriyor. Ancak sadece çözmek yetmez, yapılamayan soruları kontrol edip, analiz etmek de önemli.

Yaz aylarında hızlandırılmış anaokulu eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitimi hiç almamış çocuklar için temmuz ve ağustosta iki aylık yoğunlaştırılmış ücretsiz anaokulu eğitimleri düzenleyecek.

Noterlerin nöbeti ilçelere taşınıyor
İllerde uygulanan nöbetçi noterliğin kapsamının genişletilmesiyle aralarında turizm merkezlerinin de bulunduğu 12 ilçede noterler hafta sonları açık olacak.

Trafik kurallarına uymayanlar af yok
Trafik kurallarına uymadıkları gerekçesiyle 2019 yılının ilk 3 aylık döneminde araç plakalarına 608 milyon 337 bin 663 TL, sürücülere 327 milyon 902 bin 948 TL, yolculara 1 milyon 48 bin 66 TL ve yayalara 108 bin 723 TL olmak üzere toplam 937 milyon 397 bin 400 TL para cezası kesildi.

23 Haziran'da da aynı seçmen listesi olacak
YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 31 bin 124 sandıkta, 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak.

LGS kılavuzunda güncellemeler yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, “2019 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu”nda öğrencilere rehberlik etmek amacıyla bazı güncellemeler yaptı.

Türkiye'de hanehalkının yüzde 65'i çekirdek aile
TÜİK "İstatistiklerle Aile 2018" bülteni yayımlandı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, Türkiye'de 2014 yılında 3,6 kişi olan ortalama hanehalkı büyüklüğü azalma eğilimi gösterdi. Bu açıdan bakıldığında geçen yıl ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,4 kişi oldu.

Yabancı öğrenci sayısında yükseliş
Türkiye 10 yıl içinde ABD, İngiltere, Avusturya ve Çin gibi eğitim ekonomisinde öne çıkan ülkelerin arasına girmeyi başardı. 2009'lu yıllarda 30 bin civarında olan yabancı öğrenci sayısı 5 kata yakın artarak 150 bine yaklaştı.