1 Zilka'de 1438 | 25 Temmuz 2017 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Taksiciler kamera sırasında
Taksilerde görüntü kaydının alınmasını zorunlu kılan Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesinin ardından İstanbul'daki taksilere kamera kurulumu hız kazandı. 'İTaksi' projesi kapsamında günde ortalama 150 taksiye kamera takılırken, bugüne kadar montajı yapılan taksi sayısı 3 bini geçti.

Havalimanında Vücut Tarayıcılar kullanılmaya başlandı
ABD uçuşlarında yaşanan elektronik cihazların uçakların kabinine alınması yasağı kararının kaldırılması sonrası, güvenlik önlemleri çerçevesinde bir süre önce getirilen ve montajları tamamlanan 10 adet `Vücut Tarayıcı´ cihaz kullanılmaya başlandı.

Bolu Dağı Tüneli’nin İstanbul yönü 1 ay ulaşıma kapalı
TEM yolunun Bolu Dağı Tüneli’ni de kapsayan Abant ve Kaynaşlı kavşakları arası İstanbul yönü, üst yapı onarım çalışmaları kapsamında bugünden itibaren 1 ay ulaşıma kapatıldı. Sürücüler, Abant Kavşağı’ndan D-100 Karayolu’na yönlendirildi.

Yurt dışında yaşayan Türklerin 'sıla' yolculuğu sürüyor
Tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sınır kapılarından girişleri devam ediyor. Vatandaşların geneli yurda giriş için Kapıkule Sınır Kapısı’nı tercih ediyor, bu nedenle zaman zaman sanır kapısında yoğunluk oluşuyor.

32 bin sürücüye yakın takip
Sigorta firmaları "riskli sürücüleri" mercek altına aldı. Her yıl 3 ve üzeri kaza yapan 32 bin sürücü tek tek tespit edildi. Bilgileri, ilgili kamu kurumlarıyla paylaşılan bu sürücüler için gerekli önlemin alınması isteniyor.

10 yılda 24 bin 264 orman yangını çıktı
Türkiye'de 10 yıllık sürede çıkan 24 bin 264 orman yangınında, yılda ortalama 9 bin hektar alan zarar görürken, bunların yüzde 87'sinin insan kaynaklı çıktığı bildirildi.

Ortalama hız sistemi sonrası kazalar azaldı
1 Temmuz'dan itibaren uygulamaya giren "Ortalama hız sistemi" ile; 1-19 Temmuz arasındaki ölümlü trafik kaza sayısı, 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 53.3 azalırken, toplam trafik kazası sayısında ise yüzde 29.7 oranında düşüş yaşandı.

Ege'de 6,6 büyüklüğünde deprem
Muğla açıklarında deprem meydana geldi. Depremin merkez üssü Kos Adası ve Datça arası. Deprem yerin 8,6 km altında meydana geldi. Deprem Bodrum ve Datça başta olmak üzere tüm Ege'de hissedildi.

Selin yaraları sarılıyor
İstanbul'da önceki gün görülen rekor yağmurun ardından hayat normale döndü. Yerel yönetimlere bağlı ekipler dün hasar tespit, temizlik, su tahliye ve onarım çalışmaları gerçekleştirdi.

Uyuşturucu ile mücadelede İzleme sistemi
Uyuşturucu İle Mücadele Yüksek Kurulu, dün toplandı. Toplantıda 2016-2018 yıllarını kapsayan Ulusal Uyuşturucu İle Mücadele Eylem Planı kapsamında yürütülen çalışmaların mevcut durumu değerlendirildi.

Sözleşmeli öğretmen atamaları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için yapılan atama sonuçları açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, sözleşmeli öğretmen alımı için tercih başvurularının 10-17 Temmuz tarihleri arasında yapılmasının ardından, 20 bin sözleşmeli öğretmen atama sonuçlarının "atama.meb.gov.tr" adresinden açıklandığı bildirildi.

Rekor yağmur İstanbul ve Trakya'yı etkiledi
İstanbul'da dün son 32 yılın en yağmurlu günü yaşandı. Silivri metrekareye düşen 134.5 kilo yağış ile sel felaketinden en çok etkilenen ilçe oldu. Üsküdar 116.8, Beykoz 98.8 ve Sarıyer ise 91.3 kilo yağış aldı.

Okullarda müfredat değişti
Milli Eğitim Bakanlı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim dönemi için yeni müfredatı açıkladı. Yapılan saha çalışmalarına ve anketlere 100 bine yakın öğretmen ve velinin katıldığını söyleyen Bakan Yılmaz, "İlk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacak." dedi.

Tercihlerde puan türü değişen bölümlere dikkat
Tercih yapılırken dikkat! Bu yıl kılavuzda puan türü değişen bölümler var. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’yla (YGS) girmeyi düşündüğünüz bir bölümün puan türü MF, TM ya da TS’ye geçmiş olabilir. Tercihinizi etkileyecek bu hatalara düşmemenin yolu da kılavuzu iyi incelemekten geçiyor.

TEOG’da ‘açık uçlu’ soru dönemi
Milli Eğitim Bakanlığınca , öğrencilerin kendilerini rahatça ifade edebilecekleri ortamlar oluşturma politikası hedefiyle 'açık uçlu soru' dönemi başlıyor.