18 Rebi'ül-ahir 1438 | 16 Ocak 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Elektrikte serbest tüketici için portal
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 2017 yılı için serbest tüketici limitini 2.400 kWh olarak belirledi. Bu durum aylık ortalama 82 TL ve üzeri fatura ödeyen abonenin serbest tüketici niteliği kazanması anlamına geliyor.

Yeni eğitim müfredatında Fen Bilimleri
Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyunun görüşüne sunulan ilkokul ve ortaokul fen bilimleri müfredat taslağında, reform niteliğinde uygulamalar yer aldı. Buna göre öğrenciler, derslere 4. sınıftan itibaren eklenen "fen ve mühendislik uygulamaları" ünitesi kapsamında, bilimsel yenilikçi ürün tasarlayacak ve bunu yıl sonunda okulda düzenlenecek "bilim şenliğinde" tanıtacak.

Milli Eğitim Bakanından yeni müfredat ve telafi dersleri açıklaması
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredat taslağını açıkladı, yarıyıl tatilinde telafi ders yapılamayacağını söyledi.

Devletten orman köylülerine hibe
Orman alanını artırmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek ve bozulan orman ekosistemini yeniden oluşturmak amacıyla Orman Genel Müdürlüğünce veya gerçek ve tüzel kişilerce yapılacak düzenlemeler öngören Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik, yürürlüğe girdi.

Sınır kapıları yeni güvenlik sistemiyle donatılacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklamada, sınır güvenliğinin artırılması amacıyla öncelikle güney kısmındaki gümrük kapılarında "yüz kayıt sistemi" kurduklarını söyledi.

Türk vatandaşlığına geçme kanunu değişiyor
Türkiye'de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açanlara Türk vatandaşlığı verilecek.

Milli tüfek MPT-76 TSK'ya teslim edildi
Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu tarafından üretilen 500 modern piyade tüfeği (MPT-76), Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilen tüfeklerin teslimatı Kırıkkale MKE Silah Fabrikasında gerçekleşti.

Büyükşehirlerden taşınana destek
İstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş illerden az gelişmiş 23 ile taşınan fabrikalara da destek geldi. Cazibe Merkezi Programıyla 23 ilde yarım kalmış, işletmeye geçememiş tesisler yeniden ekonomiye kazandırılacak. Ayrıca bu illerde hem yeni yatırımlar, hem de çağrı ve veri merkezi kuruluşu desteklenecek.

Takside indi-bindi vurgunu
İstanbul'da, taksilerde kısa mesafe ücreti 8,75 lira olarak belirlendi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, bundan sonra taksicilerin kısa mesafe müşterisi almama sorununun ortadan kalktığını söyledi.

İstanbul'da öğrencilerin kar tatili uzadı
İstanbul Valiliği, şehir genelinde beklenenin üzerindeki kar yağışı nedeniyle ulaşım güvenliği bakımından eğitim-öğretime çarşamba günü de ara verildiğini bildirdi.

Reklam tabelalarına ahlaki ayar
Türk Standartlari Enstitisü'nün (TSE) çalışmasına göre artık reklam tabelalarında alkollü içki, sigara, genel ahlaka aykırı görüntü, korku ve batıl inançları içeren ifadeler yer alamayacak. Tabelaların kentin tarihi siluetiyle çelişmemesi ve SİT alanını bozmayacak şekilde yerleştirilmesi gerekecek.

'Almazsanız ceza öderseniz' diyen kargocuya inanmayın
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, kendisinin talep ve onayı olmadan gönderilen kargoyu teslim almayan kişinin hukuki veya cezai sorumluluğunun bulunmadığını, "almazsanız ceza öderseniz" diyen kargoculara inanılmaması gerektiğini söyledi.

Hac kayıtları yenileme takvimi başladı
Diyanet İşleri Başkanlığından alınan bilgiye göre,Önceki yıllarda kayıt yaptıranlar için gerçekleştirilen otomatik kayıt yenileme işlemi bu yıl uygulanmayacak. Kayıt yenileme işlemleri 9-31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek.

'Çipli kimlik' kartlarına yoğun başvuru
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında çipli kimlik kartlarını almak için pilot uygulamanın başladığı 14 Mart 2016'dan bu yana 526 bin kişi nüfus müdürlüklerine başvurdu. Başvurularda 59 bin 791 kişiyle Trabzon ilk sırada yer alırken, bu ili 47 bin 831 kişiyle Kırıkkale, 39 bin 804 kişiyle de İstanbul izledi.

İstanbul'da kar yağışı etkili oluyor
İstanbul'da etkili olan kar yağışı sürüyor. Yağışların bugün de etkili olarak perşembe gününe kadar kar ve karla karışık yağmur şeklinde etkili olması beklenirken, sıcaklıklar önemli ölçüde düştü.