21 Zilka'de 1440 | 24 Temmuz 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Okulda telefon kullanımı endişe verici
Ailelerin ve öğretmenlerin endişelendiği ve okul çağındaki çocuklarda ciddi boyutlara ulaşan cep telefonu bağımlılığı için harekete geçildi.

FSM'de çalışmalar sona yaklaşıyor
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 27 Haziran 2019 tarihinde başlayan asfalt yenileme çalışmalarında artık sona yaklaşılıyor.

Üniversite tercih süreci başladı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri başladı. Adaylar tercihlerini ÖSYM'nin sitesi üzerinden 29 Temmuz'a kadar yapabilecek. Sadece elektronik ortamdaki tercihler geçerli olacak. Uzmanlar, tercih yapacak adaylara şunları öneriyor...

İstanbul’da müze ziyareti rekoru
Bu yıl yaz tatilini İstanbul’da geçiren yerli ve yabancı turistlerin ilk tercihi müzeler oldu.

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları açıklandı.

Lisede nakiller 29 Temmuz’da
Lise tercihleri 12 Temmuz'da sona erdi. Sonuçlar, 22 Temmuz'da ilan edilecek. Hiçbir yere yerleşemeyen ya da istediği liseye giremeyenler için nakil dönemleri olacak.

İstanbul trafiği daha da yavaşladı
İstanbul trafiğinin son 5 yıllık verilerini analiz eden akademisyenlerin hazırladığı rapora göre trafik 2019 yılında bir önceki yıla oranla 3.7 kilometre yavaşladı.Kayıp saatte 5 kilometre. Her gün trafikte 70 dakika kaybediyoruz ve bunun yakıt maliyeti sabah 19.68, öğlen 15.71 lira iken akşam 25.14 TL seviyelerine yükseliyor.

Batı Karadeniz’de sel
Batı Karadeniz’de yer alan Düzce’ye bağlı Cumayeri, Gölyaka ve Akçakoca ilçeleri ile Zonguldak’ın Ereğli ve Sakarya’nın Kocaali ilçelerinde aşırı yağışlarla birlikte Melen Çayı’nın da debisinin yükselmesi sonucu sel yaşandı. Bölgede önceki gece başlayan sağanak yağış sel ve su baskınlarına neden oldu.

YKS'de sekiz aday 500 tam puan aldı
ÖSYM tarafından, YKS'de TYT ile Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık'tan 1'er, Yabancı Dil'den ise 5 birincinin çıktığı bildirildi.

Gurbetçiler en çok Kapıkule'yi kullanıyor
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçiler yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek üzere ay başından bu yana yoğun olarak Türkiye'ye giriş yapmaya başladı.

Kantinlerde sağlıklı besinler dönemi
Okul kantinlerinde ‘logo’lu gıda satışı 16 Eylül’den itibaren başlıyor. Okul Sağlığı Bilim Kurulu’nun belirlediği kriterleri karşılamayan gıdalar kantine giremeyecek. ‘Okul gıdası’ logosu taşıyan gıdalar kantinlerde pakette satılacak. 22.5 gramdan fazla şeker içeren ürün satılamayacak.

Üniversite adaylarının tercih heyecanı
Üniversite hayali kuran yaklaşık 2,5 milyon adayın katıldığı YKS sonuçlarının açıklanmasıyla tercih süreci de başladı. Üniversite tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak; adayların 24 tercih hakkı bulunuyor.

Oruç Reis gemisi de Akdeniz'e gönderilecek
Oruç Reis sismik araştırma gemisi Akdeniz'de araştırma yapmak üzere bölgeye gönderilecek.

2019 YKS sonuçları açıklandı
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi. 2019-YKS'ye yönelik değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adaylar, sınav sonuçlarına internetten TC kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

Üniversite tercih maratonu yaklaşıyor
Üniversite adayları, 18 Temmuz’da sınav sonuçlarını öğrenecek. 23-29 Temmuz’da ise tercih dönemi başlayacak. Öğrencilerin istedikleri bölümü okumak için devletin yanı sıra vakıf üniversiteleri seçeneği de var. Ancak yıllık öğrenim ücretleri bütçeleri zorluyor.