25 Cemaziyelahir 1438 | 24 Mart 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Sözleşmeli öğretmenliğe ek atama
Geçen yıl içerisinde sözleşmeli öğretmenlik için yapılan sözlü sınavdan 60 ile üzerinde puan alan ve atanamayan adaylar arasından bin 367 ek atama yapılacak.

İstanbul'da yaşamın mahalle mahalle profili çıkarıldı
İstanbul'da yaşlı nüfusun yoğunlaştığı mahalleler Kadıköy'de, 25 yaş ortalamasıyla en genç nüfusa sahip mahalleler ise Esenyurt, Arnavutköy ve Sultanbeyli ilçelerinde yer alıyor.

YSK'dan oy torbası kararı
YSK seçim torbalarının 4 gün önce değil seçim günü saat 05.00’te sandık kurulu başkanlarına teslimine karar verdi. Torbalar güvenlik önlemi alınarak dağıtılacak.

Özel hastanelerde yatak sayısı 100’den az olamayacak
Sağlık Bakanlığı Özel Hastaneler Yönetmeliği’nde değişikliğe giderek, özel hastane açılması için verilecek izinlerde yatak sayısının alt sınırını 100 olarak belirledi.

TBMM resmen tatile girdi
TBMM’nin 21 Mart 2017’den itibaren 15 günlük tatile girmesini öngören TBMM kararı yürürlüğe girdi. 16 Nisan’da yapılacak referandum öncesi çalışmalarına ara veren TBMM’nin tatile girme kararı uygulanmaya başlandı.

YÖK Atlas güncellendi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, üniversite sınavlarına girecek adayların doğru tercih yapabilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan YÖK Atlas Sistemi, geçen yılın ÖSYS verileri de eklenerek güncellendi.

Arabuluculuk tuttu çözüm oranı yüzde 93’e ulaştı
Arabulucuya götürülen uyuşmazlık sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre Ocak sekiz, şubatta da dört kat arttı. Mahkemeye gitmeden arabulucu gözetiminde varılan uzlaşma sayısı 10 bini geçti, yüzde 93’ü uzlaşmayla sonuçlandırıldı.

Zararlı ürünlerin internet satışı önlenemiyor
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun denetime tabi tuttuğu kozmetik ürünlerin yüzde 80’inden fazlası ya mevzuata aykırı ya da güvensiz bulundu.

Bursluluk sınavı başvurusu başladı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başarılı öğrencilere takdim edilen burs için başvurular alınmaya başlıyor. 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıf öğrencilerinin başvurabileceği bursluluk sınavı başvurusu 14 Nisan 2017 tarihine kadar alınmaya devam edecek.

Üretim yapan meslek liseliye gelirden kâr
Özel mesleki ve teknik Anadolu liselerinde üretim yapılmasının önünü açan düzenlemeyle ilgili ‘Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Üretim Yönergesi’ Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yayımlandı.

Aday öğretmen atama takvimi açıklandı
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, aday öğretmenlerin merakla beklediği atama tarihini açıkladı. Öğretmen atamaları haziran ayında yapılacak, atanan öğretmenler eylülde ders başı yapacak.

Türkiye 'Cep'ten en fazla konuşan ülke
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Türkiye’de 2016 yılı 75,06 milyon mobil abonenin olduğu belirlenirken, Interpress tarafından yapılan incelemeye göre Türkiye’nin 426 dakika ortalama aylık mobil kullanım süresi ile Avrupa ülkelerine kıyasla en fazla mobil telefonla görüşme yapan ülke olduğu ortaya çıktı.

Kayıp 7 Türk denizci aranıyor
İstanbul Limanı'na kayıtlı 38 yaşındaki Türk kargo gemisi dün Libya açıklarında battı. Yardım çağrısı yapan 81.62 metre boyundaki 1900 grostonluk gemiye battığı sırada ulaşan Libya Sahil Güvenlik ekipleri 6 personelini kurtardı, kayıp olan 7 denizciyi arama çalışmaları ise sürüyor.

YSK’dan seçmenlere sandık bilgisi mesajı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandumda seçmenleri hangi sandıkta oy kullanacakları konusunda SMS ve e-posta mesajlarıyla bilgilendirecek.

YSK sandık sorgulama listelerini erişime açtı
Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylamasında seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağına ilişkin liste vatandaşların erişimine açıldı.