5 Recep 1439 | 23 Mart 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Binalarda asbest tehlikesi
Kanserojen madde asbest yasaklanmasına rağmen tehlike saçmaya devam ediyor. İstanbul’da 39 ilçenin sadece 7’sinde binalarda yıkım öncesi asbest denetimi yapılıyor. Denetimlerde, geçen yıl yıkılan 1594 binanın 385’inde asbetli malzeme bulundu.

Ücretli öğretmene sözleşmeli hakkı
Milli Eğitim Bakanlığı, sınıf tecrübesi olan 5 bin ücretli öğretmenin KPSS'de sıralama şartı olmadan, sözlü ile atamasını yapacak. Ataması yapılan öğretmenler gelecek eğitim öğretim döneminde sözleşmeli olarak göreve başlayacak.

İnternete RTÜK denetlemesi
İnternet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi geldi. Meclis’te kabul edilen vergi düzenlemelerine ilişkin torba yasaya göre, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya hizmet sağlayıcıları RTÜK’ten yayın lisansı, bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform işletmecileri de yine RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alacak.

AKRA FM’DEN REGAİB KANDİLİ ÖZEL YAYIN AKIŞI
Mübarek üç ayların başladığını haber veren kutlu zaman dilimlerinden Regaib Kandilini, AKRA FM’de özel yayın akışıyla idrak ediyoruz. Sohbetlerden, söyleşilerden ve özel programlardan oluşan yayın akışımızı 22 Mart 2018 Perşembe günü AKRA’dan gün boyu takip edebilir ya da www.akradyo.net sitemizden dinleyebilirsiniz.

Yağışlar barajları doldurdu
Ülke genelinde etkili olan yağmur, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya’daki barajlarda doluluk oranlarını yüzde 100’lere kadar çıkardı. Hem toprağın suya doyması hem de baraj doluluk oranlarının yükselmesi, kış aylarının yağışsız geçmesi nedeniyle ekim dönemine endişeli giren çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Matematik başarısızlığı nörolojik olarak incelenecek
Türkiye'de ilk kez yapılan bir çalışmayla öğrencilerin matematiği öğrenme konusunda neden zorluk çektiği nörolojik olarak incelenmeye başlandı. Diskalkuli olarak bilinen matematik öğrenme güçlüğü birçok üniversitenin katılımıyla masaya yatırıldı.

YKS başvuruları bugün sona eriyor
Üniversiteye girişte bu yıl ilk kez uygulanacak YKS için başvurular bugün sona eriyor. 4 Nisan’da bir günlük Geç Başvuru hakkı tanınacak, ancak adaylar her sınav için 50’şer TL yerine, 75’şer TL ödeyecek.

YKS başvuruları yarın sona erecek
Üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak ve 23-24 Haziran'da yapılacak 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na başvuruların yarın sona ereceği bildirildi.

Hafriyat kamyonları için yeni düzenleme
İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal sık sık kaza yapan hafriyat kamyonlarına yönelik yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2018 YÖK Seviye Tespit Sınavı'nın takvimi belli oldu
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), yurt dışı yükseköğretim diplomaları denkliği için yapılan Seviye Tespit Sınavı'nın (STS) takvimi belirlendi.

Çanakkale köprüsü 2022’de açılacak
1915 Çanakkale Köprüsü ile Asya ve Avrupa denizin üstünden dördüncü kez, toplamda ise yedinci kez birleştirilmiş olacak. Feribot ile bekleme süreleri dahil yaklaşık bir saat olan seyahat süresi 4 dakikaya inecek.

Türkiye’nin yüzde 57'si memleketinde yaşıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve medya yansımalarından derlenen verilere göre, Türkiye’de memleketlerinde yaşayanların oranı yüzde 57,22 olarak belirlenirken, memleketinde yaşamayı tercih edenlerin en fazla bulunduğu il, yüzde 93,33 ile Şanlıurfa oldu.

Başvurulan ilk hekim internet oldu!
Bir medya takip kurumu, internette en çok aratılan hastalıkları ve medya yansımalarını inceledi. Araştırma 2017 yılında 46 milyon hasta ve danışanın internet taramalarında en çok aratılan hastalıkların ben ve cilt lekeleri olduğunu ortaya koydu.

5 bine yakın koruyucu aile var
Devlet koruması altındaki çocukların aile ortamında yetişerek hayata hazırlanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan "koruyucu aile programı" kapsamında yeni bir rekora imza atıldı.

Kapıkule'de TIR kuyruğu 24 kilometreyi buldu
Kapıkule Sınır Kapısı'nda yurt dışına çıkmak için bekleyen TIR'ların oluşturduğu kuyruk 24 kilometreye ulaştı.