15 Muharrem 1440 | 25 Eylül 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Cizre-Şırnak arası tünelle 15 dakikaya indi
Şırnak'ta, Cudi Dağı'ndan açılan ve Cizre, Silopi ile Şırnak'ı birbirine bağlayan 2 tünel, yaklaşık 21 yıl aradan sonra faaliyete girdi. Tünellerin resmi olmasa da fiili olarak hizmete açılması ile Cizre-Şırnak arasındaki 45 dakikalık mesafe 15 dakikaya indi.

‘Kırmızı etiketli’ asansöre dikkat!
Yıl sonuna kadar 390 bin asansörün periyodik kontrolünü yapmayı planlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, denetimlerini artırdı. Denetimlerin artmasıyla güvensiz olarak nitelendirilen kırmızı etiketli asansör sayısında önemli düşüş gözlendi.

ALES başvuruları başladı
ÖSYM, 18 Kasım'da yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi başvuruları alınmaya başladı.

Trafik cezalarında yeni uygulama başladı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce (İBB) kurulan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce kullanılan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) çerçevesinde, kamerayla tespit edilen ihlallere ilişkin kesilen trafik cezalarının kapsamı genişletildi.

Servis araçlarına yakın takip sistemi
2018-2019 eğitim öğretim yılıyla birlikte okul servislerinde de yeni bir dönem başladı. Servis araçları teknik donanımdan rehber personeline, şoför profilden güzergâhına kadar farklı kurum ve kuruluşları tarafından denetime altında olacak.

Sözleşmeli öğretmenlik için atama başvuruları alınıyor
Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı resmi okullarda görev yapan ücretli öğretmenler arasından yapılacak sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular 20 Eylül'de başlıyor, 26 Eylül'de sona erecek.

Üniversite ek yerleştirme süresi bugün doluyor
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyen adaylara verilen ikinci fırsat, ek yerleştirme tercihleri bugün sona eriyor. Adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden tercihlerini yapabiliyor. Ek yerleştirme ücreti ise 15 TL.

Türk vatandaşlığına geçiş kolaylaştı
Yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali şartlar ve yatırım miktarları düşürüldü.

EDS ile sürücülere birden fazla ceza verilebilecek
Trafik kazaları sonucunda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi hedefiyle tasarlanan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), kameralar aracılığıyla sürücülerin trafik ihlallerini tespit ediyor.

280 bin üniversite adayına bir fırsat daha
Merkezi yerleştirmede üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından birini tercih edip de yerleşemeyen adaylar için ikinci fırsat olan ek yerleştirme tercihleri, 20 Eylül’e kadar yapılabiliyor.

18 milyon öğrenci ders başı yaptı
17 milyon 749 bin 876 öğrenci ve 1 milyon 75 bin 196 öğretmen bugün ders başı yaptı. Yeni eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Ocak 2019’da, ikinci kanaat dönemi ise 14 Haziran 2019 cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak.

Öğretim elemanı kadrolarına üniversiteler atama yapacak
Öğretim elemanı kadrolarına atamalar, YÖK tarafından çıkarılacak norm kadro yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre üniversitelerce yapılacak. Rektör görevlendirmelerini YÖK Başkanı yapacak. Rektörlük için "üç yıl" şartı kaldırıldı.

Öğretmenlere bedelli askerlik kolaylığı
Öğretmenler, yarıyıl ve yaz tatilinde bedelli askerlik yapabilecek. Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi açısından öğretmenlerin 21 günlük bedelli askerlik eğitimlerini sömestir veya yaz tatilinde yerine getirebilecekleri bildirildi.

Ek yerleştirme başvuruları başladı
Merkezi yerleştirmede üniversitelerin ön lisans ya da lisans programlarından birini tercih edip de yerleşemeyen adaylar için ikinci fırsat olan ek yerleştirme tercihleri bugün başladı; 20 Eylül’de sona erecek.

KYK yurt sonuçları açıklandı
KYK, yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvurularını aldıktan 2 gün sonra sonuçları duyurdu. Sonuçlara kurumun internet adresi üzerinden ulaşılabiliyor.