2 Ramazan 1438 | 28 Mayıs 2017 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Türkiye ilk sahurunu yaptı
Ramazan ayının başlangıcıyla birlikte Müslümanlar dün gece ilk sahurlarını yaptılar. Türkiye'nin farklı şehirlerinde oruç ibadetlerini eda etmek isteyen vatandaşlar gece saatlerinde sahurunu yapıp bu yılın ilk orucu için niyetlendiler.

Camilerde teravih coşkusu
Onbir ayın sultanı ramazan, dün kılınan ilk teravih namazı ile başladı. Tüm yurtta mü'minler genciyle yaşlısıyla ilk teravih namazını eda etmek için camilere koştu.

Doğurganlıkta kritik eşik
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2016 doğum verilerine göre Türkiye, nüfusun yaşlanmasında kritik eşiğe geldi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez doğurganlık düzeyi 2.1’e indi.

İlk teravihin ardından ilk sahura kalkıldı
Ramazan ayının ilk gününde Türkiye'de ilk sahur Ardahan'da, ilk iftar ise Hakkari'de yapılacak. Bugün tutulan oruç için bu gece tüm Müslümanlar ilk sahura kalktı.

2055’te mesleklerin yüzde 60’ı makineleşebilir
‘Geleceğin İşleri, Otomasyon, İstihdam ve Verimlilik’ raporuna göre, 2055’e kadar mevcut mesleklerin yüzde 60’ı makineleşecek. En az otomasyon potansiyeli yüzde 27 ile ‘eğitim’ sektöründe olurken, ‘konaklama ve gıda hizmetleri’ ise yüzde 73 ile ilk sırada.

Cep telefonu abonelerinin sayısı 75 milyonu geçti
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Türkiye'de cep telefonu abonelerinin sayısı 75 milyonu, 4.5G abonelerinin de 52 milyonu geçtiğini söyledi.

Tematik lise öğrencileri meslek sahibi oluyor
Özel sektörle işbirliği içinde tek bir alanda eğitim veren tematik meslek liselerinde öğrenciler eğitimlerine devam ederken üretim de yapıyorlar. Türkiye genelinde 17, İstanbul'da da 6 tane açılan tematik meslek liselerinin tanıtımı dün yapıldı.

LYS’de son haftalar
Üniversite maratonu 10 Haziran’da başlayacak LYS’lerle tamamlanacak. 1.5 milyon adayın gireceği sınava iki hafta kaldı. Yorumdan çok bilgiye yönelik soruların yer alacağı LYS, üniversiteye girişte yüzde 60-65 oranında etkili olacak.

YÖK'ten doktora bursu
Türkiye'nin kalkınmada öncelikli alanlarına ilk kez Yükseköğretim Kurulu (YÖK) teşvik kapsamında doktora bursu verecek.

1470 noktaya yerli baz istasyonu
Türkiye'nin ürettiği ilk yerli baz istasyonu olan ULAK’ın ilk kez Rize’de kullanılmaya başlamasının ardından, yeni adresleri belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, GSM operatörlerinin nüfus azlığı nedeniyle tercih etmediği bin 472 noktaya ULAK yerleştirileceğini açıkladı.

İstanbul, Karadeniz ülkelerinin liderlerini ağırlıyor
Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının 25. Kuruluş Yıldönümü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi İstanbul'da başladı. Zirvede, ekonomik iş birliği konuları ve kurumsal reform çalışmaları ele alınacak.

KPSS İlk gün oturumları tamamlandı
Kamudaki A grubu kadrolar ve öğretmenlik için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) ilk gün oturumları dün tamamlandı.

Türk halkının teknoloji merakı bütün dünyayı solladı
“2017 Teknoloji Trendleri” konulu çalışmasına göre, bu yıl öne çıkan global teknoloji trendleri, mobil ödeme, sanal gerçeklik, akıllı evler, otonom araçlar ve giyilebilir teknolojiler oldu.

Üniversite öğrencisi sayısı 7 milyonu aştı
Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) açıklanan istatistiklere göre, Türkiye'de 2016-2017 öğretim yılında, üniversitelerde 7 milyon 198 bin 987 öğrenci eğitim alıyor.

'Otobüs sürücüleri belirli aralıklarla teste tabi tutulmalı'
Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma, Önleme ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Lorasokkay, en fazla can kaybı ve hasarın yolcu otobüsü kazalarında yaşandığını belirterek, otobüs sürücülerinin belirli aralıklarla teste tabi tutulması gerektiğini vurguladı.