2 Rebi'ül-evvel 1439 | 20 Kasım 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Haydarpaşa Garı'nda restorasyon sürüyor
İstanbul’un anıt yapılarından Haydarpaşa Garı, 109 yıllık tarihinin en büyük tamiratını geçiriyor.

Türksat 6A burada üretilecek
Göktürk-1 uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testlerinin gerçekleştirildiği Merkezde, Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A geliştirilerek üretilecek.

İstanbul'daki konutların sadece yarıya yakını otoparklı
İstanbul'da 900 bin konutun incelendiği araştırmaya göre, Kent genelinde konutların yüzde 42'sinin otoparkı bulunuyor. Otoparklı konutların yüzde 45'i kapalı, yüzde 55'i ise açık otopark şeklinde.

Ahıska Türklerinin son kafilesi Türkiye’de
Erzincan'ın Üzümlü ilçesine 25 Aralık 2015 tarihinde başlayarak Ukrayna'dan kafileler halinde getirilmeye başlanılan Ahıska Türkü ailelerin son kafilesinin ilk grubu kente ulaştı.

Türkiye'nin reçete karnesi: Doktora sormadan ilaç alımı yaygın
Türkiye genelinde 8 bin kişiyle gerçekleştirilen ‘Akılcı İlaç Kullanımı Araştırması’na göre doktora danışmadan ilaç kullananların oranı yüzde 60. Her iki kişiden biri ise başkasına ilaç öneriyor.

Uçaklarda silahlı güvenlik izni
Sivil havacılıkta karşılaşılabilecek tehditlere karşı, uçaklarda, “silahlı özel güvenlikçi” dönemi başlıyor.

Madenler risklerine göre 'mavi, sarı, kırmızı' kategoride olacak
Maden ocakları işletme güvenliği açısından risk içeriğine göre mavi, sarı ve kırmızı gruplara ayrıldı. En sıkı denetim ise en riskli sayılan kırmızı grupta.

'Eruh’tan kaliteli petrol çıkıyor'
Siirt Valisi Ali Fuat Atik, Eruh ilçesine bağlı Bayıryüzü köyündeki Doğu Sadak-1 petrol arama kuyularıyla ilgili olarak, Türkiye ’nin en kaliteli petrolünün ilçede üretilmesinin, bölgenin sosyo-ekonomik yapısını değiştireceğini söyledi.

Belediyeler personel iznini İçişleri Bakanlığı’ndan alacak
İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlarla mahalli idare birlikleri ve döner sermayeli kuruluşlara memur personel ve belediyelere zabıta memuru ve itfaiye eri alımı İçişleri Bakanlığı'nın iznine bağlandı.

Hortum ağır hasar bıraktı
Antalya’nın 4 ilçesinde yaşanan hortum, bölgede büyük çaplı hasara yol açarken, 40 kişi yaralandı. Vali Karaloğlu, “Tek tesellimiz can kaybı olmaması” dedi.

Liseye geçişte yeni sistem
Bakan Yılmaz’ın aktardığı bilgilere göre, liseye geçiş sınavıyla öğrenci alan okullarda boşalan kontenjan doğrultusunda sınav puanına göre, okul türleri arasında da 10. sınıfa kadar ikamet edilen eğitim bölgesine göre nakil işlemi yapılabilecek.

Gürültünün önlendiği okullarda başarı
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan ‘Okulda Gürültü Kirliliği: Nedenleri, Etkileri ve Kontrol Edilmesi’ projesi kapsamında, ilk ve ortaokullarda öğrencilerin başarı yüzdelerinin arttığı tespit edildi.

'Sigara denetimleri gevşedi'
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Vural Kavuncu geçen dönemde dumansız hava sahasına yönelik çok başarılı bir kampanya dönemi geçirdiklerini; sigara kullanım oranının yüzde 31.6’lardan yüzde 26’ya indiğini ancak zamanla sigara kullanım oranının tekrar artmaya, toplumda yaygınlaşmaya başladığını belirtti.

Son 10 yılın sınavları inceleniyor
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yeni kurdukları Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi'nde ÖSYM tarafından son 10 yılda yapılan tüm sınavların inceleneceğini açıkladı.

Kış lastiği takmamanın cezası artıyor
Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık'ta başlayacak kış lastiği takma zorunluluğuna uymayan işletmecilere kesilen 625 liralık cezanın, 1 Ocak 2018 itibarıyla 715 lira olması öngörülüyor.