10 Ramazan 1439 | 25 Mayıs 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Obeziteye karşı okul tostu küçültülecek
Araştırmalara göre, Türkiye’de 7-8 yaş grubu çocukların yüzde 22.5’i fazla kilolu ve obez. Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları, bunu önlemek için okul kantinlerini düzenliyor. Artık okullara giren tost ve poğaçalar küçülecek.

En çok öğretmen hangi bölgede?
Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde öğretmen doluluk oranları ortalaması yüzde 90,60 olarak gerçekleşti. Bölgeler bazında, en fazla öğretmen yüzde 93,96'lık oranla Ege'de olurken, bu bölgeyi yüzde 93,83'lük oranla İç Anadolu izledi.

Seçmenler nerede oy kullanacaklarını internetten öğrenebilecek
24 Haziran seçimlerinde oy kullanacak vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinden ve e-Devlet Kapısı üzerinden hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilecek.

Gebze-Halkalı seferleri başlıyor
İstanbul-Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilen ve yenileme çalışmaları nedeniyle 2013'te son sefer yapıldıktan sonra kapatılan Gebze-Halkalı banliyö hattı açılıyor.

İki yıllık ilahiyat mezunlarına lisans tamamlama imkanı
İlahiyat ön lisans programından 18 Mayıs'a kadar mezun olanlar, aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi alabilecek.

LGS öncesi adaylara hatırlatmalar
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından liseli olmak için kullanılacak isteğe bağlı merkezi sınav ve adrese dayalı yerleştirme sistemi bu yıl ilk defa uygulanacak. Bu kapsamda 1.367 okul için yapılacak sınava, iki hafta kaldı.

Atatürk Havalimanı 31 Ekim'de seferlere kapanıyor
İstanbul Yeni Havalimanı’nın ilk etabının 29 Ekim’de açılması için çalışmalar devam ederken İstanbul Yeni Havalimanı’na transfer programı da netleşti. Buna göre 25 Ekim 2018 öncesinde İstanbul Yeni Havalimanı’na, deneme uçuşları hariç, herhangi bir uçuş düzenlenmeyecek.

Milletvekili kesin aday listeleri 30 Mayıs'ta ilan edilecek
24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılacak siyasi partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim süresi dün 17.00'de doldu.

İstanbul'da kaldırımların çoğu otopark!
Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin “İstanbul Trafik ve Otopark Durumu” başlıklı araştırmasına göre, İstanbul trafiğine kayıtlı araç sayısı 2018 itibarıyla 3 milyon 571 bin. Bu araçlar yan yana getirildiğinde 6 ilçeden fazla yer kaplıyor. Bu durum en çok da kentin kaldırımlarına yansıyor.

Türkiye nüfusunun 12 milyonu genç
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) "İstatistiklerle Gençlik 2017" araştırmasına göre, geçen yıl itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde 16,1'ini 15-24 yaş grubundaki genç nüfus oluşturdu.

Obezite ile mücadeleyi öğretmenler de anlatacak
Yükseköğretim Kurulunca, güncellenen öğretmen yetiştiren lisans programları müfredatına, giderek artan bir tehdit haline gelen obezite ile mücadelenin özellikle işlendiği "Beslenme ve Sağlık" dersi eklendi.

İstanbul'da ulaşıma Ramazan düzenlemesi
İstanbul'da İETT ve Şehir Hatları seferlerinde Ramazan ayına özel bir düzenlemeye gidildi.

Öğretmen adaylarının müfredatı güncellendi
Öğretmenlikle ilgili 25 lisans programı, 2009’dan sonra ilk defa güncellendi. ‘Yeni Öğretmen Yetiştirme Lisans Programları’nda çoğu dersin içeriği geliştirildi, bazıları birleştirildi, çıkarılanların yerine yenileri eklendi.

Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünün trafiğe etkisi
Trafiğe kayıtlı araç sayısının 4 milyonu aştığı İstanbul'da, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullananların sayısının artmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullananların oranı yüzde 12 azaldı.

Deniz trafiğine de ‘EDS’ geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), deniz trafiğini düzenlemek ve denizleri kirletenleri tespit etmek amacıyla Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kontrol merkezi kuruyor.