12 Recep 1440 | 19 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye
Türkiye'de nüfus yaşlanıyor
TÜİK verilerine göre, yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus, 2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 kişi iken son beş yılda yüzde 16 artarak 2018 yılında 7 milyon 186 bin 204 kişi oldu.

7. Ufka Yolculuk sınavı yapıldı
Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 7.si düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasının ikinci kademesi olan yazılı sınav dün belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleşti.

Gençler spordan uzak
Yapılan araştırmalar çocukların, gençlerin spora çok az zaman ayırdığını gösteriyor. Verilere göre dünyada 5 yaş altı 41 milyon fazla kilolu çocuk var. Bu sayının 2025 yılında 75 milyonu aşması bekleniyor.

Ad-soyad değiştirmeye vatandaştan yoğun ilgi
Geçtiğimiz yıl mahkeme kararı olmadan bir kereye mahsus ad ve soyad değişikliğine olanak sağlayan uygulama sayesinde 47 bin 810 kişi adını, 117 bin 166 kişi ise soyadını diğiştirdi

Tuzu azaltma rehberi
Ambalajlı gıda ve içeceklerdeki tuz oranı dört yılda kademeli olarak azaltılacak. Tuz azaltma müdahalelerine harcanan her bir Türk Lirası için 88 TL tasarruf edilmesi hedefleniyor

Tehlikeli sanal oyunlara karşı 8 önlem
Dijital Dönüşüm Ofisi, çocukların korku duygularından faydalanarak istismar eden oyunlara karşı alınacak 8 önlem açıkladı. Ailelere yapılan hazırlanan bilgilendirmede, hassas içerik filtrelerinin açılması, tanımadıkları ülkelerden gelen mesaj içeriklerinin kontrol edilmesi, sosyal medya hesaplarının kontrol edilmesi...

Göl sularının yükselmesi balıkçıların yüzünü güldürdü
Konya'nın Seydişehir ilçesindeki balıkçılar, yağışlı geçen dönemin ardından su seviyesinin 6 metreye yükseldiği Suğla Gölü'nde av yasağı öncesi son balıkları avlıyor.

Gebze-Halkalı banliyö seferleri yeniden başladı
İstanbullular, 6 yıllık aradan sonra banliyö trenlerine yeniden kavuştu. Gebze-Halkalı arasında hizmet verecek olan yeni hatta, günde 1 milyon 700 bin yolcu taşınacak, iki hat arasındaki mesafe 115 dakikada kat edilebilecek.

İstanbul Havalimanı’na büyük göç başlıyor
Küresel havacılık tarihinde benzeri görülmemiş taşınma faaliyetinin 45 saat sürmesi ve 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23:59’da tamamlanması planlandı.

Hâkim ve savcılar için etik ilkeler açıklandı
Hâkim ve savcıların etik ilkelerini belirleyen, “Türk Yargı Etiği Bildirgesi” dün açıklandı. Bildirgede, hâkim ve savcıların tarafsızlığına gölge düşürmemesi için, sosyal medyada yorum ve paylaşımlarına dikkat etmesi gerektiği vurgulandı. Yargı mensuplarının görevleri sırasında herhangi bir hediye, borç veya yardımı kabul etmeyeceğine dikkat çekildi.

Oy pusulaları hazır
YSK, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde kullanılmak üzere basılan oy pusulaları ve şeffaf sandıkların görüntülerini basınla paylaştı.

'Sosyal medyada yalan içerik yüzde 60'larda'
Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Hakkı Öcal, sosyal medyada yalan içeriğin oranının, son yapılan araştırmalara göre, yüzde 60'lara dayandığını bildirdi.

Öğrencilerin derslerdeki başarısı takip edilecek
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) bu yılın nisan ayında 4, 7 ve 10. sınıf düzeylerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersleri ile ilgili öğrenci başarı izleme araştırması yapılacağını söyledi.

Regaip Kandili dualarla idrak edildi
İslam âleminde mübarek kabul edilen ve Recep, Şaban, Ramazan aylarını kapsayan "üç ayların" habercisi Regaip Kandili camilerde dualarla idrak edildi.

AKRA'dan Regaib Kandili Özel Yayın Akışı
Mübarek üç ayların başladığını haber veren kutlu zaman dilimlerinden Regaib Kandilini, AKRA'da özel yayın akışıyla idrak ediyoruz. Sohbetlerden, söyleşilerden ve özel programlardan oluşan yayın akışımızı AKRA’dan gün boyu takip edebilir ya da akradyo.net sitemizden dinleyebilirsiniz.