18 Rebi'ül-ahir 1438 | 16 Ocak 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
İşsizlik rakamında artış
Türkiye'de işsizlik oranı, 2016 yılı ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,3 puan artarak yüzde 11,8'e çıktı. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 500 bin kişi artarak 3 milyon 647 bin kişi oldu.

'Ekmek israfı önlenirse zam yapılmasına gerek kalmayacak'
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "2013 yılında yapılan yüzde 18'lik tasarruf ile ekonomimize 2,8 milyar lira kazandırılmıştı. Bu oran yüzde 35-40'a çıktığı zaman milli ekonominin kazanımı 7-8 milyarın üzerinde olacaktır." ifadesini kullandı.

Türkiye enerji yatırımlarını artırıyor
Bakanlıktan derlenen bilgilere göre Türkiye'nin 2015 itibarıyla 73 bin 146 megavat olan kurulu gücü geçen yıl sonu itibarıyla 78 bin 497 megavata yükselerek, yüzde 7,3 büyüdü.

“TL yükselişe geçebilir”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dövizde yaşanan hareketlilği değerlendirdi. Zeybekci , "Merkez Bankası'nın elinde bugün çok fazla enstrüman var. Merkez Bankası'ndan birilerinin istediği yaklaşım, döviz satarak piyasaya müdahale etmesidir, bu yanlış bir yaklaşımdır.

'Gümrük Birliğinin güncellenmesiyle yatırımların önü açılacak'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Güncellenen Gümrük Birliği anlaşması ile Türkiye'ye ilave yatırımların daha hızlı geleceğine inanıyoruz." dedi.

Sicil affından 12.5 milyona yakın kişi yararlanacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sicil affına ilişkin yasa tasarısının yaklaşık 12 milyon 500 bin kişiyi ilgilendirdiğini açıkladı.

Kasım ayı cari açık beklentilerin altında
Merkez Bankası, kasım ayı cari işlemler dengesi verilerini açıkladı. Kasım ayında cari işlemler açığı 2 milyar 270 milyon dolar olarak açıklandı.

Cari işlemler açığı arttı
Merkez Bankası verilerine göre, cari işlemler açığı, 2016'nın kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 32 milyon dolar artarak 2 milyar 268 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece 12 aylık cari işlemler açığı 33 milyar 651 milyon dolar oldu.

Döviz güne nasıl başladı?
İstanbul serbest piyasada dolar 3,8440, avro 4,0580 liradan güne başladı.

Siber saldırılar en çok bankacılığı hedef aldı
Ekim-Aralık 2016 dönemini kapsayan, Siber Tehdit Raporu’na göre geçen yıl Avrupa'da fidye yazılım ve online bankacılık saldırılarına maruz kalan ülkeler arasında Türkiye birinci sırada yer aldı.

Merkez Bankası'ndan dolara hamle
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasalarda gözlenen aşırı oynaklığın yakından takip edildiğini ve ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli tedbirlerin alınacağını duyurdu.

Soğuk hava sebze, meyve ve balığı vurdu
Ege Bölgesi'nde etkili olan yağmur, kar yağışı ve fırtına sonrasında yaşanan zirai don, tarım alanında hasara yol açarken, pazarlardaki meyve, sebze ve balık fiyatları yükseldi.

e-ticarete ‘kâr’ yağdı
Tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı e-ticaret sektörüne yaradı. İnternette günlük satışlar 150 milyon sınırına dayandı. En büyük harcama ise kırtasiye, giyim ve market alışverişinde yaşandı.

Irak ve Türkiye arasında enerji işbirliği
Irak ile Türkiye arasında petrol ve enerji alanlarındaki ilişkilerin gelişeceği ve işbirliğinin güçlendirileceği açıklandı.

Türk çayı 86 ülkeye ihraç edildi
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre 2016 yılında 86 ülkeye 6 milyon 668 bin 820 kilogram çay satılarak, karşılığında 28 milyon 730 bin 748 dolar gelir elde edildi.