9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularında son gün 30 haziran
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt yapılabilecek 23 milyon 375 bin hektar tarım alanı bulunmasına rağmen, 2017 yılında kayıt yapılan alanın 14 milyon 805 bin hektarla sınırlı kaldığını ifade etti.

Çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler
Çalışma hayatında milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir dizi düzenleme dün itibarıyla yürürlüğe girdi. İmalat ve bilişimin stratejik sektör olarak belirlendiği yeni nesil teşvik uygulamaları başladı.

Deniz üstüne rüzgâr santrali kurulacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 1200 megavat kapasiteyle kurulacak Türkiye’nin ilk deniz üstü (offshore) rüzgar enerjisi santrali için son başvuru tarihi 23 Ekim 2018 olarak açıklandı.

İmar barışında ödeme takvimi
Türkiye genelindeki 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen ve ‘imar barışı’ olarak bilinen ‘Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurular 12 günde 500 bini aşarken, ödeme sistemi de faaliyete geçti. Başvurusunu tamamlayanlar kayıt sırasında verilen başvuru numarası ile ödeme yapabilecek.

TANAP neden ve ne kadar önemli?
Bölgenin en uzun doğalgaz boru hatlarından Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) geçtiğimiz haftalarda resmen açıldı. Boru hattından Türkiye’nin ulusal şebekesine ilk gaz akışı, 30 Haziran 2018’de gerçekleştirilecek.

Bosna Hersek menşeli ürünlere kontenjan
Ekonomi Bakanlığı, Bosna Hersek menşeli tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ithalatı için açılan tarife kontenjanının dağıtım esaslarını belirledi.

Yaş meyve sebze ihracatı için nöbetçi laboratuvar
Rusya Federasyonu’na yapılacak yaş meyve ve sebze de sorun yaşanmaması ve hizmetlerin hızlı yürütülmesi için ilk kez “nöbetçi laboratuvar” uygulaması başlatıldı.

İmar barışına başvuru 500 bine yaklaştı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar barışı düzenlemesine 10 günde 492 bin 869 kişi başvurdu.

CIO’ların rollerinde Devrim yaşanıyor
İçinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında teknoloji, tüm üretim süreçlerini ve sektörleri dönüştürüyor; organizasyonları dijital olarak otomatikleşmiş, veri ve AI odaklı bir temele oturtuyor. Dolayısıyla modern CIO'nun rolü giderek daha çok önem kazanıyor. Ve eskisinden daha karmaşık, daha zorlu ve çok yönlü bir hâl alıyor.

365 gün ‘indirim var’ yalanı bitiyor
Ekonomi Bakanlığı, 365 gün süren indirim kampanyalarına son vermeye hazırlanıyor. Çalışmayla haksız rekabetin önüne geçilecek, tüketicinin yanıltılması da engellenecek

Türkiye, Özbekistan’ın en büyük 4'üncü ticari ortağı
Türkiye, Özbekistan'ın dış ticaretinde yüzde 5,5'lik pay ile Rusya, Çin ve Kazakistan'ın ardından 4'üncü sırada yer aldı. Türkiye, bu yılın ocak-mayıs döneminde Özbekistan'ın 4'üncü büyük ticari ortağı oldu.

Ucuz şeker ve çikolatadan uzak durun!
Yaklaşan Ramazan Bayramı’nın vazgeçilmezleri arasında yer alan şeker ve çikolatalar alınırken tüketicilere ‘merdiven altı üretime dikkat’ uyarısı geldi.

TANAP’ta vana açıldı
Azerbaycan Şahdeniz-2 sahası gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun TANAP etabından Türkiye’ye gaz akışı başlıyor. Resmi açılışı yapılan projeden ilk gaz 30 Haziran’da alınacak.

Asgari ücrette düzenleme
Tebliğde, 2 yıldır asgari ücretin yıl başında belirlenen net tutarın altına düşmemesi için geçici olarak uygulanan ilave asgari geçim indirimi uygulamasının kalıcı olmasına ilişkin hüküm de yer aldı.

Esnafta bayram hareketliliği
Ramazan Bayramı öncesi başta gıda, giyim ve turizm olmak üzere birçok sektörde hareketlilik arttı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pastacıdan berbere, konfeksiyoncudan terziye 317 farklı esnaf ve sanatkarın bayram için hazırlıklarını tamamlandığını söyledi.