19 Cemaziyelahir 1440 | 23 Şubat 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Ekonomide düzenlemeler içeren teklif yasalaştı
TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen; basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranının sıfırlanması, işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanması gibi düzenlemeleri de içeren Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yasalaşarak yürürlüğe girdi.

Gıda ambalajlarında gramaj düşürme uygulaması
2018 yılının ikinci yarısında atıştırmalık ürünlerde gözlemlenen gramaj düşürme, örtülü zam yapma uygulaması süt ürünlerinde farklı gerekçelerle de olsa iyice kendini göstermeye başladı. Pazarda ‘daha ucuz’ algısı oluşturmaya çalışan bazı şirketler ambalaj ürünlerini 5’er 10’ar gram düşürüp pazara sürüyor.

Rüzgar enerjisinde kapasite artıyor
Türkiye'nin rüzgardaki kurulu gücü geçen yıl bir önceki yıla göre 497 megavat artarak 7 bin 369 megavata yükseldi.

Türkiye, enerjide anahtar...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) zamanında tamamlandığını belirterek, "Önümüzdeki birkaç ay içerisinde Yunanistan sınırına kadar olan kısmın altyapı çalışmaları da bitmiş olacak. Bu çerçevede TAP projesinin de TANAP gibi en hızlı şekilde bitirilmesini ümit ediyoruz" dedi.

Borda verim arttı
Bordan üretilen ve Ar-Ge aşamasındaki ürünlerin katma değeri ham halinin kat kat üzerinde. Bor ile zırh yapımından, nükleere kadar geniş bir alanda kullanım olacak.

Telefon bankacılığına yeni düzenleme
Son dönemlerde bankacılık işlemlerinde artan güvenlik ihtiyacı, telefon bankacılığında da yeni düzenlemeleri gündeme getirdi. Konuyla ilgili hazırlanan taslak düzenlemeye göre müşteri temsilcisinin yalnızca bilmesi gerektiği kadar müşteri bilgisine erişebilmesi sağlanacak...

Türkiye sağlık turizminde öne çıkıyor
Sağlıklı yaşam sunan her türlü turizm faaliyeti, "sağlık turizmi" olarak kabul ediliyor.Geçen yıl sağlık amacıyla Türkiye'yi ziyaret edenlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 27,3 artarak 551 bin 748 oldu.

Konut satışları düştü
Türkiye genelinde ocak ayında 72 bin 937 konut satışı gerçekleştirildi. Ocakta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 46,7, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 geriledi.

Buğday ekim alanları azalıyor
Hububatta 2018 üretim yılını değerlendiren Ulusal Hububat Konseyi, bundan 10-12 yıl önce 9 milyon hektar olan buğday ekim alanının 7.2 milyon hektara düşmesinin üretimin sürdürülebilirliği ve arz güvenliği açısından riskler oluşturduğuna dikkat çekti.

Uçakta cep telefonunu kapatmayana 2124 TL ceza
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen idari para cezalarına zam yapıldı. Buna göre, uçakta cep telefonunu kapatmayanlar 2 bin 124 TL, izinsiz drone uçuranlar da 8 bin 498 TL ceza ödeyecek.

Dünyada et ve bakliyat üzerine beslenme dağılımı
Son yarım yüz yılda küresel et tüketimi nüfus artışına bağlı biçimde hızla arttı. 1960’larda 3 milyar civarında olan nüfus artışı bugün 7.6 milyara dayanmış durumda. Artan nüfus ve azalan kaynaklar, insanoğlunu beslenme konusunda da yeni arayışlara itti.

Bor gübresi geliştirildi
Türk mühendisler 3 farklı bor gübresi geliştirdi. Geliştirilen gübre ilk olarak şeker pancarı, ayçiçeği, soya, kanola, çay ve pamuk yetiştiriciliğinde kullanılacak. İlerleyen dönemde gübrenin sebze ve meyve üretiminde de kullanılmasına başlanacak.

İhracat artışı sürüyor
Türkiye'nin ihracatı geçen yıl 168 milyar doları aşarken, bu satışların yaklaşık yüzde 50'si 10 ülkeye gerçekleştirildi. Belirlenemeyen ülke ve bölgelere yapılan ihracatın değeri 7,9 milyon dolar, serbest bölgelere yapılan ihracatın değeri 2,2 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Tanzim satışı markete yansıdı
Gıda fiyatlarından yaşanan aşırı yükselişin ardından tanzim satışları İstanbul ve Ankara’da başladı.

Malulen emeklilikte iki düzenleme
SGK’nın çıkardığı yönetmelikte, demans, Alzheimer, epilepsi (sara) gibi nörolojik hastalıklar ayrıntılı bir şekilde düzenlendi.