4 Rebi'ül-ahir 1440 | 12 Aralık 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Sosyal medyada sahte linkler hesaplarınızı boşaltabilir
Teknolojinin hızla gelişerek hayatın her alanına girmesi, Türkiye'nin sosyal medya kullanıcı sayısında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alması gibi gelişmeler, dolandırıcılık faaliyetlerinin de artmasını beraberinde getirdi.

Poşetleri ücretsiz verenlere ceza
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun düzenlemesine göre plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek.

Yabancıya vatandaşlıkta satış vaadi geçerli olacak
Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre, 250 bin dolarlık taşınmazın peşin olarak satışının vaat edilmesi vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

Rusya narenciyeyi Türkiye'de kontrol ediyor
Rusya’nın, Türkiye’den ithal edilen narenciye ürünlerinde sevkiyat öncesi kontrole başladığı bildirildi.

Halı sektöründe Türkiye'nin payı yüzde 38
Dünya halı ticaretinin büyüklüğü yaklaşık 5 milyar dolar. Bunun 1 milyar 843 milyon doları Türk halı sektörüne ait. Yani Türkiye’nin dünya halı ticaretindeki payı yüzde 38.6 gibi çok ciddi bir oranda.

Asgari ücret görüşmeleri başladı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019’da uygulanacak ücreti belirlemek üzere çalışmalarına başladı. İlk toplantıda, taraflar genel görüşlerini açıklayacak ve çalışma takvimi belirlenecek.

Benzin - motorin fiyat farkı daraldı
Akaryakıtta son dönemlerde indirimler arka arkaya gelirken, benzinle motorin arasındaki fiyat farkının da daralması dikkat çekti. Çevreyi benzine göre daha fazla kirleten motorine Avrupa ülkeleri tarafından verilen fiyat desteğinin çekilmesiyle Türkiye’de bazı yerlerde benzin ve motorin fiyatları eşitlendi.

Gaziantep, ayakkabıda dünyanın üretim merkezi olmaya aday
Gaziantep, ayakkabı üretiminde Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında yer alıyor. 25 bin kişiye istihdam sağlayan sektör, üretim potansiyelinin yüksekliğine rağmen dünya pazarına açılmakta zorluk çekiyor.

Güneydoğu ihracatının öncüsü tekstil
İhracatını her geçen yıl artıran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en çok döviz girdisi sağlayan sektörü 2 milyar 653 milyon dolarla tekstil oldu. Güneydoğulu ihracatçılar, bu süreçte en çok ihracatı tekstil ve ham maddeleri alanında gerçekleştirdi.

Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, kasım ayında yüzde 1,44 gerileyerek, yıllık bazda yüzde 21,62 oldu. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 oldu.

File, bez torba ve kese kağıdı dönemi başlıyor
Perakendeciler adına konuşan Mustafa Altunbilek, 2019'da başlayacak ücretli plastik poşet uygulamasına ilişkin, “Geçmişte naylon poşet yoktu, file, bez torbalar, kese kağıtları vardı. Yavaş yavaş buna geçilecek ” dedi.

10 başvurudan 7’si tüketici lehine sonuçlandı
Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan tüketici hakem heyetlerince 11 ayda 470 bin 502 başvuru karara bağlanırken, söz konusu başvuruların yüzde 67’si tüketicilerin lehine sonuçlandı.

Tekstil ihracat rekoru kırıyor eğitimde ise sıkıntılı
Türkiye ekonomisinin hem istihdam hem de ihracat lokomotifi olan tekstil sektörü, eğitimde çıkmaza girdi. Türkiye’nin 17 üniversitesinde bulunan tekstil mühendisliği bölümlerinden 3’ü dışında talep dip yaptı.

İstanbul helal sektörünü ağırlıyor
Gıdadan kozmetiğe, makineden tekstile kadar birçok firmanın ‘helal sertifikalı’ ürünlerini sergilediği, Helal Expo Fuarı İstanbul’da başladı. Hacmi 4 trilyon dolar olan helal sektörünün bir araya geldiği fuar 2 Aralık’ta sona erecek.

2019 yeniden değerleme oranı belli oldu
2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı yüzde 23,73 oldu. 2019 yılında pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı yüzde 23.73 artacak.