30 Rebi'ül-evvel 1439 | 18 Aralık 2017 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Yeni istihdam teşvikleri
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, "İstihdam Şurası"nda Milli İstihdam Seferberliğinin ikinci fazının başlatıldığı ve uygulanacak yeni istihdam teşviklerinin açıklandığı hatırlatıldı.

Eylül ayı işsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 0,7 puanlık azalışla yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde işsiz sayısı 104 bin kişi azalarak 3 milyon 419 bin kişi oldu.

Türk Akım boru hattı ve enerji güvenliği
İki ülke arasındaki en önemli bağ enerji. Gazprom’un en büyük ikinci müşterisi olan Türkiye doğalgazının yaklaşık yüzde 55’ini Rusya’dan alıyor. 2016 yılında Gazprom Türkiye’ye neredeyse 25 milyar metreküp doğalgaz temin etti. 2017 yılında Rusya’nın doğalgaz arzı geçen yıla göre yüzde 20 artış gösterdi.

Mesleki yeterlilik belgesi 261 bine çıktı
Kasaplara, valelere ve servis şoförlerine mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale getirilmesinden sonra, özel kalem müdürlerine de belge zorunluluğu getirildi.

Pasaport ücretlerine yeniden değerleme
2018 yılı için yüzde 14.7 olarak belirlenen yeniden değerleme oranı, Bakanlar Kurulu değişiklik yetkisini kullanmazsa, kamunun sunduğu vergi, harç ve cezalara aynı oranda zam gelmesine neden olacak. Zamlı fiyatlardan pasaport ücretleri de etkilenecek.

İşbaşı eğitim programlarına katılım 500 bine yaklaştı
Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) başta işbaşı eğitim programı olmak üzere, bireylerin iş bulmalarına yardımcı olmasını amaçlayan mesleki eğitim programlarından yararlananların sayısı ekim ayı sonu itibariyle 429 bin 778 kişiye ulaştı.

Türkiye'nin GES yatırımları artıyor
Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarını kazanca dönüştürmek isteyen girişimcilerin güneş enerjisi santrali (GES) yatırımları her geçen gün artıyor.

Araç muayenesinde yeni ücretler belli oldu
Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, ceza ve muayene ücretleri 2018 yılı için yeniden belirlendi.

Poşet yasaklanmayacak, parayla satılacak
Sektör temsilcisi Yavuz Eroğlu, 1 Ocak 2019'dan itibaren marketlerde naylon poşetlerin yasaklanmayacağını, cüzi bir bedel karşılığı satılarak sorumlu kullanımın sağlanacağını söyledi.

Tekstil ürünleri ve mobilyada kanserojen takibi
Ayakkabıdan çantaya, tekstilden takı ve saatlere, bebek bezlerinden deterjan ve oda spreylerine, çocuk bakımından temizliğe kadar yüzlerce üründe kanserojen ve alerjen yasağı 23 Aralık’ta başlıyor.

Elektrikli araç satışı 413 bine ulaştı
Dünyada elektrikli araç satışları artıyor. ocak-eylül aylarında dünyada 413 bin adet elektrikli araç satışı gerçekleşti. En yüksek oranlı artış Çin'de yaşandı. Çin'deki elektrikli araç satışı yüzde 126 gibi yüksek oranda artarak 227 bin adede çıktı.

Trafik sigortasında artış bekleniyor
Döviz kurundaki artış nedeniyle yedek parça fiyatlarının yükselmesi ve dolu afetinde sigortacıların cebinden çıkan maliyetler trafik sigortasında bir düzenleme yapma gereksimi doğurdu.

Büyüme rakamları açıklandı
Türkiye ekonomisi ile ilgili en kritik verilerden biri olan üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomi 3. çeyrekte 11,1 büyüdü.

En İyi Beslenen Ülkeler
Dünya'da açlık ve obezite yan yana. Düşününce insanın aklı almıyor… Bir yanda 815 milyon insan kronik açlık çekiyor. Diğer yanda 1.5 milyar insan kilolu veya obez.

Meslek kodu yüksek gelirin düşük gösterilmesini önleyecek
Gerçek maaşın gizlenip asgari ücretten gösterilmesinin önlenmesi için önemli bir düzenleme yapıldı. Yeni yasaya göre her mesleğin bir kodu olacak ve kişiler yaptıkları işlerle SGK'ya bildirilecek.