25 Cemaziyelevvel 1438 | 22 Şubat 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
İnternetten yapılan harcamalar 70 milyar liraya dayandı
İnternetten yapılan ödeme tutarı, 2016'da bir önceki yıla kıyasla yüzde 24,6 artarak 68 milyar 883 milyon liraya yükseldi.

Tapuda satış süreci hızlanıyor
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce, uzun ve zorlu bürokratik süreçler nedeniyle vatandaşlarda mağduriyete yol açan "veraset ve intikal vergisi" ilişiği kesme uygulamasına yönelik çalışma başlatıldı.

İstihdam teşviki için İŞKUR şartı
OHAL kapsamında çıkarılan 687 sayılı kararname ile getirilen ek istihdam teşvikine ilişkin uygulamanın çerçevesi belirlendi. Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak işçiler için teşvik söz konusu olacak.

İran’la sıra gümrük vergisinde!
Dilicu ile Kapıköy sınır kapılarının açılmasına sevinen ihracatçıların bir diğer beklentisi de iki ülke arasında ticaretin artması için uygulanan gümrük vergilerinin kısa vadede düşürülmesi.

'Tarımda istihdam azalışına tedbir alınmalı'
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, toplulaştırma çalışmaları, arazi parçalanmasının önlenmesi ve makineleşmenin yaygınlaşmasıyla tarımda istihdamın azalacağını belirterek, “Bunun tedbirlerinin şimdiden alınması gerekir. Nüfus kırsalda tutulmalı, tarım dışında özellikle tarıma dayalı sektörlerde iş imkanları sağlanmalı” dedi.

Dijital sanayi KOBİ’lere çağ atlatacak
Elektrik ve mekanik enerjiden beslenen sanayi dünyası yerini hızla dijital teknolojilere bırakıyor. Yeni sanayi devriminin şifrelerini çözen KOBİ’lere küresel fırsatların kapıları daha da açılacak.

208 milyon adet 1 kuruş kayıp!
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2017 Ocak ayı itibariyle 208 milyon adet 1 kuruşun piyasaya sürüldüğünü ancak çoğu işletmenin nakit yapılan alışverişlerde para üstü vermeyerek haksız kazanç sağladığını belirtti.

Akıllı evler için siber önlem
Siber saldırılarda internete bağlı buzdolabı, klima, TV gibi cihazların kullanılması BTK’yı harekete geçirdi. Cihazların kaydı tutulup, üretici veya ithalatçı firmalar puanlandırılacak. Operatöre de sorumluluk geliyor.

İngilizce dil eğitiminde maliyetler belli oldu
"Yurtdışında İngilizce Dil Eğitiminin Maliyeti Araştırması"nda, İngilizce dil eğitiminin en pahalı olduğu adres İngiltere çıktı.

'Masabaşı değil, makine başı eleman aranıyor'
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, hemen 500 kişiye iş vermeye de hazır olduklarını, ancak insanların masabaşı yüksek maaşlı iş aradıklarını, bu nedenle makine başında iş yapacak eleman bulamadıklarını söyledi.

Kar yağışı balık fiyatlarını artırdı
Samsun'da, olumsuz hava şartları ve kar yağışı nedeniyle balıkçılar denize açılamayınca balık fiyatları yükseldi.

60 bin memur alımı planlanıyor
İstihdam seferberliği için kamu ve özel sektör kolları sıvadı. Kamuda 3 bakanlık toplam 60 bin memur için taleplerini Maliye’ye gönderdi. Buna göre, Sağlık, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıkları toplam 60 bin memur ve hizmetli alımı yapacak.

Türkiye doğalgazı depodan kullanacak
Türkiye’nin artan doğalgaz talebine karşılık verebilmek için yapacağı ek yatırımlarla, gaz depolama ve LNG alanlarında orta vadede günlük 171 milyon metreküplük yeni kapasite oluşturulacak. 5 yılda ise bu ise bu rakamın 400 milyon metreküpe ulaşması hedefleniyor.

Lojistikçiler rotayı Uzakdoğu’ya çeviriyor
Türkiye ile Uzakdoğu arasında lojistik talebi arttı, navlun son bir yılda 10 katından fazla yükseldi. Birleşme ve iflas sonrası gemi arzı düşerken, uçak şirketlerinin de aynı dönemde kapasite kısıtlamasına gitmeleri deniz yoluna talebi artırdı.

Çinlilerin Türkiye'de OSB yatırımı
Çin'in 2015'te devlet politikası olarak startını verdiği 'yatırımlarda küreselleşme' atağında aslan payı Türkiye'ye akmaya başladı. Son dönemde sessiz sedasız Türkiye'ye gelen çok sayıda Çinli firma, Organize Sanayi Bölgeleri'nden (OSB) 3 bine yakın parsel aldı.