1 Safer 1439 | 21 Ekim 2017 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Çölyak için rapor süresi 2 yıla çıkarılıyor
Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortası Genel Müdür Vekili Mustafa Özderyol, çölyak hastalığında raporların geçerlilik süresini 1 yıldan 2 yıla çıkaracaklarını bildirdi.

2018'de toplanacak para cezası 12 milyar lirayı aşacak
2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı verilerinden derlenen bilgilere göre, yeni yılda tahsil edilmesi beklenen 12 milyar 81 milyon 621 bin liralık cezanın yüzde 36,6'sını idari para cezaları oluşturacak. Bu çerçevede yeni yılda 4 milyar 427 milyon 95 bin liralık idari para cezası toplanması bekleniyor.

Sınır kapılarında iyileştirme
Sınır kapılarında güvenliği artırmak, geçişleri de hızlandırmaya yönelik yeni önlemler alınıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sınır kapılarına hızlı plaka okuma sistemi kurulacağını, geçişlerdeki tahsilatların artık kredi kartları ile yapılabileceğini, giriş ve çıkış yapan trenlerin de X-Ray cihazı ile kontrol edileceğini açıkladı.

Türkiye ikinci kez D-8 zirvesine ev sahipliği yapıyor
Dünyanın gelişmekte olan 8 ülkesi, "İş birliğiyle fırsatları çoğaltmak" temasıyla Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı "D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi"nde bir araya gelecek.

Rusya’dan domates için ‘sembolik’ adım
Rusya, Türkiye’den domates ithalatına 50 bin tonla aralık ayında başlanacağını bildirdi. Sembolik olarak görülen bu miktarın, iki ülke arasında başta buğday ticareti olmak üzere varılacak mutabakatlara bağlı olarak artması bekleniyor.

Bütçeye 2018'de 23.7 milyar lira harç geliri
2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı verilerine göre devlet, 2018 yılında yaklaşık 23.7 milyar harç tahsil edecek. Bu harcın yüzde 56.5'ini gayrimenkul alıp satanlar ödeyecek. Bu çerçevede de yeni yılda 13 milyar 379 milyon 270 bin liralık tapu harcı yatırılacak.

Genç nüfusta okumayan ve çalışmayanların sayısı artıyor
Genç nüfusta çalışmayan ve eğitimine devam etmeyenlerin sayısı ve bunların o yaş grubuna olan oranı artma eğiliminde. Yaşları 15-29 arasındaki gençlerde ne eğitimde ne istihdamda olanların haziranda yüzde 27 olan oranı temmuzda yüzde 29’a çıktı.

Mütekabiliyet Yasasıyla yabancıların gayrimenkul alımı arttı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce, yabancıların Türkiye’den satın aldığı taşınmazlara ilişkin paylaşılan verilere göre, 2012’de düzenlenen ‘Mütekabiliyet Yasasıyla’ birlikte yabancıların Türkiye’de konut ve arsa alımı arttı.

MTV'den 2018'de 13 milyar gelir bekleniyor
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nden 2018'de 13,6 milyar lira gelir elde edilmesi öngörülüyor. Kira gelirlerinin 2 milyar 213 milyon lira, veraset ve intikal vergisi gelirlerinin ise 1 milyar 164 milyon lira olacağı tahmin ediliyor.

Kış çaylarına talep arttı
Havaların soğumasıyla ‘kışlık çay’ alışverişi de başladı. Pek çok baharat ve bitki kurusunun alındığı Eminönü dolup taşıyor. Bu kalabalığın nedeni ise sadece kışın yaklaşması değil, aynı zamanda düşen fiyatlar da dükkanların dolmasını sağlıyor.

Tarım sektörü de dijitalleşiyor
Dünya ekonomileri arasındaki güç dengeleri hızla kabuk değiştiriyor. Uzmanlara göre dünya tarihinin gelecekteki en büyük restleşmeleri artık petrol üzerinden değil gıda savaşları üzerinden şekillenecek. Gıdaya hükmeden dünyaya da bir nevi hükmedecek. Zaten son veriler bu değişimin başladığını açıkça ortaya koyuyor.

Et fiyatları beklenileni yakalayamadı
ET fiyatları son yıllarda bir hayli yükseldi. Ocak 2014’ten bugüne karkas ette fiyat artışı yüzde 58’i aştı. Tüketici bir türlü ucuz ete ulaşamaz oldu.

İşsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre değişmeyerek yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki aya göre ise işsizlik oranında 0,5 puanlık artış görüldü.

Pamuk işçiliği mazide kalıyor
Bir zamanlar Çukurova denildiğinde ilk akla gelen pamuk işçilerinin sayısı, ovada makine kullanımı nedeniyle azalıyor.

İşçi-işveren ilişkilerinde arabuluculuk yasalaştı
İş Mahkemeleri Kanunu geçtiğimiz hafta Meclis’te görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen yasa ile çalışma hayatında çok önemli değişiklikler oldu.