15 Şaban 1440 | 20 Nisan 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Telefonlar artık daha geç değiştiriliyor
Türkiye’nin tüm dünyanın önünde olduğu konuların başında akıllı telefon değiştirme süresi geliyor. Almanya’nın İngiltere’nin ortalama 4 yılda bir değiştirdiği akıllı telefonlarda Türkiye’deki rakam yaklaşık 2 yıl kadar öncesinde 18 ay ile 24 ay arasında değişiyordu.

İthal tarım ilacına karşı böcek üretimi
Her yıl yaklaşık 600 milyon doların yurtdışına gitmesine neden olan ithal tarım ilaçlarının kullanımını azaltacak ‘böcekler’ için bir profesör ve 11 öğrencisi harekete geçti.

Çalışma hayatının gündemi, kıdem tazminatı
Kıdem tazminatı, yeni sisteme geçilmesi, işçilerin hak kaybı olmaması, işverenlerin ise maliyetlerinin düşürülmesi denklemiyle çalışma hayatının değişmeyen gündemi olmaya devam ediyor. Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alan kıdem tazminatı, yaklaşık 14 milyon sigortalı çalışan ile binlerce işvereni doğrudan ilgilendiriyor.

2 bin işadamı Türk vatandaşlığı için başvurdu
Eylül 2018'den bu yana Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyen yabancı işadamlarının sayısı 2 bine ulaştı. 2018'de alınan kararla, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartının 250 bin dolara düşürülmesi vatandaşlık başvurularını artırdı.

Sezonun ilk kiraz hasadı yapıldı
Türkiye'nin erkenci kiraz üretim bölgelerinden Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde sezonun ilk ürünleri hasat edildi. Üreticiler, sabahın erken saatlerinde bahçelerine giderek erkenci çeşit kirazları ağaçlardan topladı.

Gümrüksüz Afrika yeni fırsatlar sağlayabilir
1.2 milyar nüfuslu kıta, dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesini kurma yolunda ilerliyor. 22 ülkenin imzaladığı Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi anlaşmasının onay süreci tamamlandığında, Afrika, gümrüksüz bir kıtaya dönüşecek.

'Fitoterapi yaygınlaşırken ruhsatlı ilaç çok az'
Tamamen doğal bitkisel yöntemlerle uygulanan ve alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilen fitoterapi yöntemiyle tedavi şimdilerde oldukça popüler hale geldi. İnternetten, aktarlardan “fitoterapi ilacı” adı altında pek çok ilaca ulaşmak mümkün.

Balıkçılar ağlarını son kez attı
Balıkçılar başlayan av yasağı öncesi son kez ‘vira bismillah’ diyerek ağlarını denize bıraktı.

Gümrükte elektronik işlem devri
‘Kağıtsız Gümrük İşlemleri Projesi’nde uygulama başladı. Bugün başlayan elektronik işlemle birlikte 30 Haziran’a kadar gümrüklerde hem kağıtlı hem elektronik işlem yapılacak.

İkinci elde ekspertiz raporu şartı
Yapılan düzenleme ile birlikte 1 Nisan itibarıyla ikinci el otomobil alım satımında ekspertiz raporu ve garanti zorunlu hale geldi. Bundan böyle yetkili firmalarca ikinci el otolar için hazırlanacak ekspertiz raporunda araç özellikleri, arıza ve hasar durumu, kilometre bilgilerine yer verilecek.

Çeyiz hesabında ilk ödeme mayısta
Evlenmeye hazırlanan gençlere destek için üç yıl önce yaşama geçirilen çeyiz hesabı için, ilk ödeme mayısta başlıyor.

‘Kıdem’de en az 5 yıl şartı
Daha önce de gündeme getirilen modellere göre kıdem tazminatı fonuna her ay işveren belli bir oranda prim ödemesi yapacak. Şu an geçerli olan 30 günlük hakkın korunabilmesi içinse, işverenin aylık yüzde 8.3’lük bir prim ödemesi yapması gerecek. Sistemde asgari 5 veya 10 yıl gibi bir süre kalmak gerekecek.

Eşel mobil tekrar devrede
Benzinin litre fiyatına 20 kuruş, motorin fiyatına 13 kuruş zam yapılırken, tekrar devreye alınan eşel mobil sistemiyle bu artışların bir kısmı pompa fiyatına yansıtılmadı.

Enerjide çatıları güneşe döndürecek düzenleme hazır
Türkiye'de güneş enerjisiyle binaların çatı ve cephelerinden elektrik üretecek tüketicilerin aylık mahsuplaşma şartlarını düzenleyen yönetmelik çalışmaları tamamlandı.

Pet şişelerde de depozito olacak
Plastik alışveriş poşetlerinin ardından plastik pet şişelerde de yeni bir dönem başlıyor. Proje kapsamında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren plastik pet şişelerde de depozito sistemi uygulanması planlanıyor.