3 Cemaziyelahir 1439 | 19 Şubat 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Enerji Kimlik Belgesi sayısı 674 bine ulaştı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca binaların enerji kullanımı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ve sera gazı salınımını içeren ve 2011'den sonra yapı ruhsatı alan binalar için zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi sayısı 674 bine ulaştı.

Ocak'ta 9 bin şirket kuruldu, 2 bin şirket kapandı
Kurulan şirket sayısı ocakta bir önceki aya göre yüzde 61,04 artarak 9 bin 535 oldu. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 9,73 artarak 2 bin 211 olarak gerçekleşti.

'Her şey dahil otellerde israf 5 kat daha fazla'
Türkiye'de bir yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'de israf yüzünden yılda 214 milyar lira zarar edinildiğini açıkladı.

İşsizlik oranı kasımda yüzde 10,3 oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım dönemine ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. İşsizlik oranı Kasım 2017'de Kasım 2016'ya göre 1,8 puan gerileyerek yüzde 10,3 oldu. İşsiz sayısı 440 bin kişi azalarak 3 milyon 275 bin kişiye indi.

'Doğalgaz projeleri bölgesel işbirliğini artırdı'
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan arasında yıllar önce kurulan bölgesel iş birliğinin şimdi diğer ülkelerin de katılımıyla daha kapsamlı bir işbirliğine dönüştüğünü belirtti.

İlaçta kur zammına sınır
İlaçların fiyatlandırmasında kullanılacak Euro/TL kurunda bu yıl yapılacak artış yüzde 15’i geçemeyecek.

Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerine teşvik
SGK, çok tehlikeli sınıfta yer alan ve önceki 3 yıllık dönemde ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanan iş kazası yaşanmayan işletmelerde işsizlik sigortası işveren payını yüzde 1’e düşürme yönündeki teşvik uygulamaya hazırlanıyor.

MTV'ye 'motor gücü' tanımı geliyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'na "motor gücü" tanımını koyarak, vergileme ölçütleri arasına motor gücünü de eklediklerini belirtti.

Benzin ve motorine indirim
Benzinin litre fiyatında dün gece yarısından geçerli olmak üzere 11, motorinin litre fiyatında ise 17 kuruşluk indirim yapıldı. İndirim sonrasında Ankara’da litresi ortalama 5.69 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5.58 lira oldu.

6 ayda 3.213 yabancı şirket faaliyete geçti
Ekonomi Bakanlığı’nın Türkiye’de faaliyette bulunan yabancı sermayeli şirketler listesi yenilendi. 2017 sonu itibariyle sayı 58 bin 422'ye ulaşmış. 2017 yılı 2. yarıda 3.213 yeni şirket kuruluşu - girişi gözüküyor. 2016 sonunda sayı 52 bin 754'tü.

İkinci el araç satışında yeni düzenleme
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yılda 7.5 milyon aracın satıldığı ikinci el motorlu araç pazarında ticaretin yeni kurallarını yazdı.

Altın hesapları artışa geçti
Altın fiyatlarındaki artışın etkisiyle çeşitliliği ve müşterisi son yıllarda artan hesaplar, küresel gelişmelerden olumsuz etkilenmek istemeyen tasarruf sahiplerini “güvenli limana” çekti.

Yabancı plakalı araçlar trafik cezaları ödenmeden sınırdan çıkamayacak
Tahsil edilmemiş trafik idari cezası bulunan yabancı plakalı araçların cezası ödenmeden ülkeyi terk etmesine izin verilmeyecek.

2017’de 11 bin 881 buluş için patent başvurusu
Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan Türk mucitlerin yerli patent başvuruları rekora koşuyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, 2017’de 11 bin 881 buluş için yerli patent ve faydalı model başvurusu yapıldı.

Konutlar için ‘Tuz’ gazı depolanıyor
Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi'nde açılan ilk kavernalarda (suni mağara) dolum işlemi başladı.