28 Şaban 1438 | 24 Mayıs 2017 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
Türkiye ve Rusya’dan ticari engelleri sonlandıran imza
Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engel ve kısıtlamaların kaldırılması amacıyla ortak bildiri imzalandı. KEİ Zirvesi için İstanbul’da bulunan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in ikili görüşmesinin ardından imza töreni düzenlendi.

Nisan'da 6 bin 353 şirket kuruldu
Kurulan şirket sayısı nisanda bir önceki aya göre yüzde 4,58 artarak 6 bin 353 oldu. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 9,75 artışla 732 olarak gerçekleşti.

Bakanlık 64 farklı ürün için toplatma kararı verdi!
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı evde bulunan tehlikeleri maddeleri toplatma kararı aldı. Ocaklar, mangallar, fırınlar, şarj cihazları ve gece lambalarının da içinde yer aldığı 64 farklı ürün, evlerde tehlikeli bulundu. Söz konusu ürünlere sahip olan vatandaşlardan üreticilerine başvurmaları istendi.

Hurda araçlara vergi teşviki
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nun geçtiğimiz hafta kabul ettiği yeni düzenleme ile hurdaya çıkarılması kararlaştırılan 20 yaşını geçmiş araçların vergi borçları affedilecek.

Tüketici güven endeksi Mayıs'ta arttı
TÜİK, mayıs ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, mayısta geçen aya göre yüzde 2,1 artış kaydetti.

Yeniden yapılandırma teklifi yasalaştı
Daha önceki yapılandırmaya başvurmayan vatandaşlara ikinci bir şans tanıyan, bazı kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Lojistikçiler ‘duble demiryolu’ istiyor
Çin'in 79 milyar dolar yatırmayı vadettiği altyapı projelerinin önemli kısmının lojistikle ilgili oluşunun sektör için ne tür fırsatlar yaratabileceği değerlendiriliyor.

Trafik sigortası yapmayan şirket takibe alınıyor
Hazine, tavan fiyat uygulaması nedeniyle maliyetleri arttığı için sigorta yapmayan şirketlerin peşine düştü. Acente ekranlarını da inceleyen ekipler, sigorta yapmayana ceza kesecek.

Yeniden yapılandırma için son başvuru tarihi 30 Haziran
Maliye ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacakları yeniden yapılandıran teklifin birinci bölümünde yer alan 11 maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

e-dolandırıcılık dosyaları birikti
Kredi kartları ve internet üzerinden yapılan dolandırıcılık hızla artıyor. Alınan önlemler teknolojinin gelişimiyle etkinleşiyor belki ama dolandırıcılar da teknolojiyi bir o kadar yakından takip ediyorlar!

Güvenliğe uymayana 92 milyon lira ceza
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin TBMM Aladağ Yangınını Araştırma Komisyonu’na rapor sundu. Rapora göre, 2016’da iş yerlerinde 24 bin 284 teftiş yapıldı.

2017'de 61 bin 500 memur alınacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bu yılın başında başlatılan İstihdam Seferberliğine kamu da katkı vermeye devam ediyor. Seferberlik kapsamında, kamu kuruluşlarınca başta öğretmen, polis ve askeri personel olmak üzere ihtiyaç duyulan kadrolara alım için ilana çıkıldı.

Şubat 2017 işsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puanlık artışla yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 676 bin kişi artarak 3 milyon 900 bin kişi oldu.

Tüm çalışanlar kıdem alacak
Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı fonuna ilişkin çalışma bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda (EKK) masaya yatırılacak. Çalışma Bakanlığı, kıdemde çalışan haklarında hiçbir kayba neden olmayacak, işçi-işveren kesimini rahatlatacak bir formül ortaya koydu.

Trafik ve HGS cezalarında 'e-Tebligat' dönemi
Maliye Bakanı Naci Ağbal, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlanan teklifin yasalaşması halinde trafik ve karayollarındaki Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) cezaları gibi birçok idari para cezasını vatandaşlara artık elektronik ortamda göndereceklerini bildirdi.