25 Cemaziyelahir 1438 | 24 Mart 2017 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi
En fazla şikayet internet ve faturadan!
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yılın dördüncü çeyreğinde kuruma toplam 39 bin 242 şikayet iletildi.

Buğday’da yeni rota Ukrayna
Rusya’nın Türk domatesine ithalat yasağını kaldırmamasına ihracatçıların tepkisi sürüyor. Kısıtlamaların güveni zedelediğini belirten sanayiciler, Ukrayna, Kazakistan ve Avrupa’dan buğday, hububat alımı yapılabileceğini söyledi.

İhracatçılara yeşil pasaport
Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı.

Reklamda öne çıkan sektörler İnşaat-oto-iletişim
Toplam reklam yatırımları 2016 yılında yüzde 10.96 artış gösterdi. 2015 yılında 6.4 milyar lira tutarındaki reklam yatırımları 2016 yılında 7.2 milyar liraya çıktı.

2016 yılı işsizlik rakamları açıklandı
Türkiye'de işsizlik oranı, 2016'da bir önceki yıla göre 0,6 puan artarak yüzde 10,9 oldu. İşsiz sayısı bir önceki yıla göre 273 bin kişi artarak 3 milyon 330 bin kişi olarak gerçekleşti.

1 Nisan'da başlayacak bazı ekonomik düzenlemeler
Bu yıl 1 Nisan, birçok kesim için yeni dönemin başlangıcı olacak. Yabancılara indirimli konut satışı, genel sağlık sigortasında yeni dönem, otomatik bireysel emeklilikte kamu uygulaması 1 Nisan itibariyle başlayacak.Sigortasız işçi çalıştıranlar da 1 Nisan itibariyle teşviklerden yararlanabilecek.

Dünyanın en pahalı kentleri sıralamasına Asya damga vurdu
İngiliz The Economist dergisi dünyanın yaşamak için en pahalı ve en ucuz kentlerini açıkladı. En pahalı kentler sıralamasını Asya ülkelerinin şehirleri domine etti. İstanbul, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında 16 sıra birden yükselerek en büyük sıçramayı gösteren kentler arasında bulundu.

İstihdam artışı 357 bin kişiyi geçti
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1-20 Mart tarihleri arasında sağlanan ilave istihdamın 357 bin kişiyi aştığını açıkladı.

Doğu Karadeniz 81 ülkeye ihracat yaptı
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz'den 2017 yılının ilk iki ayında 81 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Maliye Bakanlığı'ndan dolandırıcılık uyarısı
Maliye Bakanlığı, bazı şahısların MASAK'ın adını kullanarak ya da inceleme iddiasıyla dolandırıcılık girişiminde bulunduklarının anlaşıldığını, para ve benzeri talepte bulunan bu kişilere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

Araçlarda CNG yakıtı kullanımı yaygınlaşacak
Türkiye'de benzin, motorin ve LPG'ye alternatif olarak araçlarda kullanılmaya başlayan sıkıştırılmış doğalgazın (CNG) iletim hattına uzak istasyonlara da iletilerek kullanımı yaygınlaştırılacak.

Mesafeli satışlar sorunlu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Eğitim ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Yakup Güzel, internet üzerinden ve televizyondan satışlarla ilgili şikayetlerin arttığını belirterek, tüketicileri bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Türkiye mobil ödemede üst sırada
Türkiye mobil ödemelerin online içindeki payı ve işlem adedi açısından Avrupa ikincisi ancak "2016 Dijital Ödemeler Araştırması"nda Türkiye 19 Avrupa ülkesi arasından sıyrılarak ilk sırada yer aldı.

Trafik sigortasına tavan fiyat
1 Nisan’dan itibaren otomobillerde tavan fiyat uygulaması başlayacak. Sürücülerin hasar kademelerine göre tavan fiyat belirlenecek ve sigortacılar bu fiyatın üzerinde poliçe kesemeyecek. En düşük fiyatın 430 lira olması tahmin ediliyor.

Çanakkale Köprüsü için imzalar atıldı
Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde temeli atılacak 1915 Çanakkale Köprüsü, tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını, Japonya’daki Akashi Köprüsü’nün elinden alacak.