20 Ramazan 1440 | 25 Mayıs 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Tütün yasağı genişliyor; beyaz paket zorunluluğu

Son Güncelleme: 31 EKİM 2018 - TSİ 10:02

Hazırlanan yasa teklifi bu hafta Meclis Sağlık Komisyonu’nda görüşülecek.

Teklifteki tütünle ilgili düzenlemeler şöyle:

* Tütün ürünleri paketleri ve nargile şişelerinin üzerine, yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarılacak. Tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

* Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek.

* Marka, paketin sadece bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5’ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak. Düzenleme için geçiş süreci yedi ay olacak.

* Televizyonda yayınlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, reklam ve filmlerinde, sinema ve tiyatrolarda, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde ve üniversite yerleşkelerinde tütün ürünlerinin satışı yapılamayacak.

* Tütün ürünleri kapalı dolaplarda, kişilerin ulaşamayacağı ve göremeyeceği şekilde satışa sunulacak.

Hürriyet