12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Cam filmi önde yasak arkada serbest olacak

Son Güncelleme: 21 ARALIK 2017 - TSİ 10:39

Cam filmi uygulamasına ilişkin yeni koşullar belirlenirken, uygulamaya ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Arka camlara serbest, ön camlara yasak olarak özetlenebilecek düzenlemede, AB ülkelerindeki standartlar esas alındı.

Belirlenen kurallara uymayanlar ağır kusurlu sayılacak. Cam filmlerini söktürmeyenler muayeneden geçemeyecek. Arka ve yan arka camlarda cam filmi serbest olacak.

Ancak, 4 numara olarak tanımlanan koyu siyah camlar hiçbir yerde kullanılamayacak. Arka camlarda serbest olan cam filmler, tamamen karartmayan oranda belirlenecek. Ön camda cam filmi kesinlikle yasak olacak. Ön yanlar için uygulanacak oran yüzde 30’u geçemeyecek. Yani ön yandaki cam filmler yüzde 70 geçirgen olacak. Bu oranlar belirlenirken, AB standartlarından yola çıkıldı.

Toplantılar sırasında, ön camlardaki düzenlemenin güvenlik açısından da büyük önem taşıdığı belirtildi. Güvenlik kameralarının görüş alanlarının, araçların ön bölümlerine görecek şekilde olduğu ifade edildi. Düzenleme, uygulamaya girene kadar ceza kesilmeyecek.

Uygulamanın başlamasının ardından, ön camlardaki filmler çıkartılacak. Bu düzenmemeye uymayanlar, ağır kusurlu sayılacak. Sökmeyenler muayeneden geçemeyecek. Yolda saptanmaları durumunda trafikten alıkonacak. Halen trafikteki 5 milyon araçta cam filmi bulunuyor.

Hürriyet

Etiketler: Cam filmi